Gorący temat

Złota rybka w szambie – technologia z rozsądkiem [recenzja]

W świecie, w którym podział na internetowy „wirtual” i fizycznie namacalną rzeczywistość coraz bardziej się zaciera, jako cywilizacja stajemy przed ogromnym problemem: w niczym nieskrępowanej przestrzeni musimy wyłowić i co ważniejsze, skutecznie zapobiec zagrożeniom które do tej pory bagatelizowaliśmy zdawkowym machnięciem ręki i słowami: „to nas nie dotyczy”.

Dotyczy jednak jak najbardziej i jak uświadamia nas w swojej książce Krzysztof Piersa, działać należy już teraz, by mieć szanse na zminimalizowanie szkód – te bowiem i tak już nastąpiły. O ile bowiem wypływający od czasu do czasu na szerokie wody temat szkodliwości od gier komputerowych został przez sporą część specjalistów opanowany na tyle by wypełnić rynek różnego rodzaju poradnikami radzenia sobie z problemem, tak w chwilę potem pojawiły się nowe, początkowo mało istotne zagrożenia: smartfon i internet. To właśnie uzależnienie od nich bierze na tapetę Piersa.

O tym, że problem istnieje i jak najbardziej dotyczy również nas, przekonać się nadzwyczaj łatwo – ot choćby poprzez fakt, że ekran telefonu to teraz pierwsza rzecz jaką widzimy po przebudzeniu się i zarazem ostatnia przed snem. Wiemy więc, ze coś jest nie tak, kolejne minuty spędzone na bezcelowym przeglądaniu zakamarków sieci znikają bezpowrotnie, a wola walki rośni nieustannie. Jak to często jednak bywa, gorzej radzimy sobie z wyborem odpowiedniej „amunicji”, by starcie wygrać.

Tu z pomocą pojawia się „Złota rybka w szambie”, która nie tylko przeprowadzi nas przez najbardziej dotkliwe symptomy uzależnienia od smartfonu i internetu, ale wskaże też szczególnie „gorące” patologie na jakie możemy natknąć się w sieci, a finalnie, poratuje też sekcją FAQ, wypełnioną przykładami z życia wziętymi i sugestiami jak można sobie z nimi poradzić. Z pomocą przychodzi fakt, że Krzysztof Piersa to praktyk, który nie dość, że odbywa rocznie ponad 130 spotkań autorskich na terenie całej Polski o tematyce profilaktycznej (uzależnienie od gier komputerowych, telefonu komórkowego i internetu), to jeszcze potrafi przyznać się do tego, że sam kiedyś z podobnym uzależnieniem walczył. Wie zatem, że by móc skutecznie stanąć naprzeciw problemowi, należy najpierw dogłębnie prześledzić jego przyczyny i zastanowić się nad eliminowaniem zagrożeń u źródła.

A tym, jak niejednokrotnie wskazuje, w całkiem sporej ilości przypadków jesteśmy my sami – wiecznie zabiegane i przemęczone pokolenia, które technologię częstokroć wykorzystują tylko po to, by zapewnić sobie choć chwilę spokoju od włażących im na głowę pociech. Jest smartfon i skupienie uwagi dziecka na kolorowym filmiku, jest kilka minut dla siebie – ale przy okazji też coraz mniejsza kontrola nad poczynaniami latorośli w sieci. Piersa nie skupia się jednak tylko na wytykaniu nam błędów – a raczej wskazuje na których aspektach obcowania z technologią powinniśmy się w szczególności skupić. Podobnie też i całość „Złotej rybki w szambie” nie jest nieustającą kanonadą krytyki wobec internetu i smartfonów, a potencjalnym zagrożeniom, są przeciwstawiane korzyści z które z nieuchronnym rozwojem technologii się wiążą.

W bezproblemowym odbiorze książki pomaga rzeczowy, ale nie przekombinowany styl autora. Krzysztof Piersa pisze prosto i celnie, nie zarzucając czytelnika specjalistycznymi formułkami i tym samym jego powieść będzie zrozumiała nie tylko dla pedagogów i nauczycieli, ale też zaniepokojonych, chcących wzbogacić swoją wiedzę rodziców. „Złota rybka w szambie” to więc ostatecznie lektura nie tylko bogata w treść, ale i atrakcyjna jako rozrywka sama w sobie. Jak wspomina w książce Piersa, najważniejsze jest by podjąć walkę – a „Złota rybka w szambie” jest do tego znakomitym punktem startowym.

Złota rybka w szambie

Nasza ocena: - 80%

80%

Autor: Krzysztof Piersa. Wydawnictwo Jaguar, 2020

User Rating: Be the first one !

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Serce pustyni – awanturniczo – przygodowa seria, jakiej nam brakowało [recenzja]

Robert Karcz powraca. A ja, jeśli przy pierwszej części – „Honor złodzieja” – jeszcze wahałem …

Leave a Reply