Gorący temat

Alfabet Kaczora Donalda

9 czerwca 1934 r. oficjalnie zadebiutował Kaczor Donald. Z kolei w maju 1994 r. pojawił się pierwszy numer polskiego magazynu z jego imieniem w tytule. Ten wiecznie bezrobotny pechowiec, furiat odziany w marynarski uniform z charakterystyczną, czerwoną muszką jest ulubieńcem milionów fanów na całym świecie. Z okazji podwójnej rocznicy tego antropomorficznego bohatera przyglądamy się jego historii w formie poręcznego alfabetu.

A jak Al Taliaferro

Scenarzysta i rysownik komiksowy (wcześniej animator), który stworzył fundamenty uniwersum kaczogordzkiego. To on powołał do życia siostrzeńców Donalda – Hyzia, Dyzia i Zyzia, psa Futrzaka, Babcię Kaczkę (wzorowaną na własnej teściowej), ikoniczny samochód oraz Kaczkę Daisy – obiekt westchnień tytułowego kaczora. Przygody Donalda ilustrował od 1938 r. aż do swojej śmierci w 1969 r. W 2003 r. został pośmiertnie uhonorowany nagrodą Disney Legends za swój wkład w rozwój postaci.

B jak Bracia Be

Przestępcza grupa, w skład której wchodzą bracia i kuzyni z rodziny Beagle. Zadebiutowali w 1951 r. za sprawą Carla Barksa w komiksowej opowieści „Zmartwienie dużego kalibru”. Można powiedzieć, że są arcywrogami Sknerusa McKwacza, którego skarbiec upodobali sobie jako cel złodziejskich ataków. Ich znakiem rozpoznawczym są czarne maski, niebieskie spodnie oraz czerwone sweterki przyozdobione więziennymi numerami. Ich ścieżki wielokrotnie krzyżowały się z Donaldem, który nie raz udaremnił ich zakusy za przysłowiowego kopniaka w kuper od bogatego wujka.

C jak Carl Barks

Najbardziej rozpoznawalny twórca komiksów o Donaldzie, który stworzył Kaczogród, Sknerusa McKwacza, Gogusia, Braci Be, Magikę De Czar i wiele, wiele innych postaci. To on jako pierwszy zaczął korzystać z dobrodziejstw innych gatunków literackich, do slapstickowej formy wprowadzając elementy przygodowe, science-fiction i grozy. Will Eisner mówił o nim „Hans Christian Andersen komiksu”, Steven Spielberg i Geroge Lucas inspirowali się jego opowieścią w scenie otwierającej „Indianę Jonesa i Poszukiwaczy Zaginionej Arki”, a Osamu Tezuka (twórca współczesnej mangi) przyznawał, że swój sukces zawdzięcza właśnie kaczym dziełom Barksa.

D jak Don Rosa

Don Rosa to trzeci najbardziej zasłużony twórca przygód Donalda, który za kanoniczną opowieść „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” otrzymał dwie nagrody Eisnera. Uważa się go za spadkobiercę dziedzictwa Carla Barksa. Do swych komiksów przemyca również historyczną wiedzę często opierając się na faktycznych zdarzeniach i postaciach, a praktycznie w każdej opowieści w jakimś panelu ukrywa słowo D.U.C.K., które jest akronimem od „Dedicated to Uncle Carl from Keno”. Fani jego twórczości z poszukiwań tego skrótu uczynili swoisty sport. Kacze przygody tworzy od 1986 r.

D jak Daisy

Daisy (w kilku pierwszych odcinkach jej imię brzmiało Donna) zadebiutowała po raz pierwszy w 1940 r. w kreskówce i od początku była narzeczoną Donalda. Z czasem, po wprowadzeniu postaci Gogusia, stała się obiektem rywalizacji obu kuzynów. Jest łagodną, noszącą się na różowo wyzwoloną dziennikarką pracującą w lokalnej stacji telewizyjnej.

F jak Fauntleroy

Fauntleroy to drugie imię Kaczora Donalda, które zostało oficjalnie ujawnione w odcinku „Donald Gets Drafted” w 1942 r. Podobno Donald jest jedyną postacią z uniwersum Disneya, która posiada dwa imiona.

G jak Goguś Kwabotyn

Goguś to kuzyn Donalda będący jego całkowitym przeciwieństwem (śmiało można ich porównać do Jekylla i Hyde’a); niezwykły szczęściarz, dla którego wygrywanie na loterii czy znajdowanie pieniędzy na ulicy bądź innych wartościowych przedmiotów to chleb powszedni. Unika pracy jak ognia i rywalizuje z krewniakiem o względy Daisy, ale na polu miłosnym już tak dobrze mu się nie wiedzie. Zadebiutował w 1948 r. w komiksie Carla Barksa „Kąpiel w środku zimy”.

H jak Hyzio, Dyzio i Zyzio

Kacze trojaczki, które zadebiutowały w komiksie w 1937 r. Niezwykłe rozrabiaki, których matką jest siostra Kaczora Donalda – Della (ojciec nieznany). Donald miał opiekować się nimi przejściowo dopóki ich ojciec nie wróci ze szpitala, gdzie trafił po jednym z ich żartów. Rodzice nigdy nie zjawili się po swoich synów, przez co Donald zaadoptował swoich siostrzeńców w 1947 r. Należą do zastępu Młodych Skautów, a rozróżnić ich można po kolorach ubrań: Hyzio – czerwony, Dyzio – niebieski, Zyzio – zielony.

K jak Kaczogród

Miejsce zamieszkania wszystkich głównych bohaterów kaczego uniwersum, a także arena najważniejszych wydarzeń. Miasto zostało założone w 1579 r. przez Francisa Drake’a w północnej części Kalifornii, a jego centralnym miejscem jest wzgórze, na którym pierwotnie znajdował się fort Drake Borough, a obecnie stoi skarbiec Sknerusa McKwacza. Nazwę Kaczogród (ang. Duckburg) otrzymało w 1819 r.

M jak Magika De Czar

Magika jest wiedźmą i zaprzysiężonym wrogiem Sknerusa McKwacza. Pragnie zdobyć jego pierwszą dziesięciocentówkę, która pozwoli jej przy pomocy czarów stać się obrzydliwie bogatą osobą. Mieszka w małym drewnianym domku na zboczu Wezuwiusza, a jej pomocnikiem jest kruk Edgar (org. Ratface). Zadebiutowała w 1961 r. w komiksie „Dotyk Midasa”.

O jak Oscar

Tak, tak Kaczor Donald dostał Oscara. Wystąpił w „Der Fuehrer’s Face” (pl. Twarz Führera) – propagandowej, krótkometrażowej animacji wyprodukowanej przez The Walt Disney Company w 1943 r. Film otrzymał nagrodę jeszcze w tym samym roku i w krzywym zwierciadle ukazywał totalitarne, nazistowskie Niemcy, w których wszystko ma kształt swastyki (nawet chmury i roślinność), a każdy salutuje pozdrawiając Hitlera (nawet zwierzęta i zegarowe kukułki).

P jak Pan Jones

Znienawidzony sąsiad Donalda, z którym od lat prowadzi niekończącą się wojnę. Jest równie porywczy jak Donald, ale bardziej zaczepny i nieznośny. Polem bitwy, wielu nieporozumień i konfliktów jest podwórze między ich domami, które w efekcie kłótni często zamienia się w prawdziwe pobojowisko. Bohater ten po raz pierwszy pojawił się w 1943 r. za sprawą Carla Barksa.

S jak Sknerus McKwacz

Wzorowany na Ebenezerze Scrooge’u z „Opowieści Wigilijnej” największy bogacz i dusigrosz kaczego uniwersum. Swój pierwszy milion dolarów zarobił dzięki złotu znalezionemu w Dolinie Białej Śmierci. Jest wujkiem Donalda, Gogusia, Hyzia, Dyzia i Zyzia i często zatrudnia ich (nierzadko na czarno) do różnych prac, a siostrzeńcy zostali ustanowieni jego prawowitymi spadkobiercami. Od 1947 r. Sknerus co roku pojawia się na liście najbogatszych postaci fikcyjnych magazynu Forbes i wielokrotnie zajmował na nich pierwsze miejsca.

W jak Walt Disney

Twórca postaci Donalda, który wymyślił go jako całkowite przeciwieństwo dobrodusznej Myszki Miki. Do swojego uniwersum wprowadził go dokładnie 9 czerwca 1934 r. w filmie „Mądra kurka” („The Wise Little Hen”) z serii „Silly Symphony”. Tak się o nim wypowiadał: „Jedną z największych satysfakcji w pracy w studiu są niezwykle ciepłe stosunki panujące w naszej kreskówkowej rodzinie. Miki, Pluto, Goofy i reszta bandy dostarczają nam mnóstwa zabawy podczas pracy. Ale jak to wielkie rodziny, mamy jedno problemowe dziecko. Jest nim oczywiście Kaczor Donald”.

Art © Walt Disney Company / Aleksey Rico

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce – edukacja w świecie zdominowanym przez AI [recenzja]

„PoznAI przyszłość” to nowa antologia science fiction od Wydawnictwa Powergraph, która oprócz zgrabnej gry słów …

Leave a Reply