Gorący temat

Aliens. 5th Scream Anniversary Edition, tom 5: Apokalipsa / Ksenogeneza – koniec przygody [recenzja]

Ostatni tom potężnej kolekcji zbierającej komiksy z Obcymi z lat 90. jest najobszerniejszym. Nie tyle pod względem liczby stron, co ilości zamieszczonych w nim opowieści, których jest aż jedenaście.

Każda z nich ma do zaoferowania własne spojrzenie na świat ksenomorfów, próbuje podejść do tematu z innej strony, czasem z lepszym, a czasem z gorszym skutkiem. Jednak sporym odstępstwem od pozostałych jest historia zatytułowana “Ksenogeneza”, która jest jednym wielkim nieporozumieniem. Opowieść Toma i Mary Bierbaum była składową wydarzenia pod tym samym tytułem, które dzieliło wątki z mini-seriami “Predator” i “Aliens vs. Predator”. Założeniem crossoveru była zmiana podejścia do opowiadanych wcześniej historii i przypodobanie się nowym i młodszym czytelnikom. Tak więc wszystkie fabuły łączy to, że są napakowane wybuchową, często bezsensowną akcją, mają pretekstową intrygę i rysunki oraz kolory rodem z teledysków MTV. Grupa Marines wyrusza z odsieczą innej grupie Marines i przez cztery rozdziały naparza się z Alienami – ilość “zaskakujących” i nieprawdopodobnych zwrotów akcji przekracza wszelkie możliwe normy, a finał to już festiwal absolutnego braku poszanowania dla czytelnika. “Kseonegeneza” to najsłabsza powieść z uniwersum Obcych, która na dodatek była gwoździem do trumny dla tej marki, bowiem po zakończeniu jej publikacji przez następną dekadę, do 2010 r., nie ukazał się już żaden komiks z logiem Aliens.

Przejdźmy teraz do tych najlepszych opowieści. Są nimi “Przedwieczni bogowie” Nancy A. Collins, uznanej powieściopisarki, która skonfrontowała Obcych z tematyką religijną, przy okazji czyniąc doskonałe odniesienia do mitologii Lovecrafta i jego akolitów. “Apokalipsa” Marka Schulza to bardzo sprawnie poprowadzona filmowa narracja z interesującym filozoficznym podejściem, a ”Tropiciel” Dawida Wenzela jest przepięknie zilustrowaną wikińską legendą z udziałem Obcego. Z kolei “Na granicy” z ilustracjami Tommy Lee Edwardsa to celny komentarz do wojennych zbrodni i dramatów jednostek, podobnie jak “45 sekund”, które w kontekście Obcych przybliża nam skutki PTSD.

“Sezon turystyczny” to całkiem udana próba przeniesienia klasycznego “Westworld” z pulpowym kowbojem do świata Obcych, a “Czystka” jest kolejnym akcyjniakiem o złych naukowcach i korporacjach. “Świnia” z rysunkami Henry’ego Flinta jest beką z głupawych najemników, a “Życiowa okazja” jest mało zapadającą w pamięć opowieścią, która niejako kontynuuje “Apokalipsę”.

Piąty tom ładnie zamyka całą kolekcję, zawiera bowiem w większości bardzo przyzwoite historie o szerokim przekroju. I choć Screamom na łamach tej serii nie udało się zaprezentować wszystkich opowieści z uniwersum (jeszcze jeden albumik dałoby się złożyć), to dostaliśmy zdecydowaną ich większość, dzięki czemu możemy poczuć się naprawdę dopieszczeni. Tym bardziej, że kolekcja prezentuje się na półce wybornie.

Aliens. 5th Scream Anniversary Edition, tom 5: Apokalipsa / Ksenogeneza

Nasza ocena: - 70%

70%

Scenariusz: Mark Schulz, Mike W. Barr, Chuck Dixon, Darco Macan, Nancy A. Collins, Ian Edginton i inni. Rysunki: Doug Wheatley, Rick Leonardi, Gene Colan, Henry Flint, Tommy Lee Edwards, Phil Hester, Dawid Wenzel i inni. Scream Comics 2020.

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

XIII. Wydanie zbiorcze. Tom 1 i 2 [recenzja]

Po raz pierwszy czytałem „XIII” jakieś dwadzieścia lat temu, z drugiego polskiego wydania od wydawnictwa …

Leave a Reply