Gorący temat

Cassandra Peterson, czyli Elvira, władczyni Ciemności

Cassandra Peterson (ur. 17.09.1951) to amerykańska aktorka i hostessa telewizyjna, która co prawda zawrotnej kinowej kariery nie zrobiła – grała jedynie małe rólki m.in. w „Diamenty są wieczne”, „Rzym” Felliniego, „Wielkiej przygodzie Pee-wee” Burtona, „Allan Quatermain i zaginione miasto złota” czy „The Haunted World of El Superbeasto” Roba Zombie – ale za to stała się ikoną popkultury, dzięki wymyślonemu przez siebie wizerunkowi Elviry, władczyni ciemności.

Elvira wzorowana była na postaci Vampiry z „Planu 9 z kosmosu” w reżyserii Eda Wooda i Mortici z „Rodziny Addamsów”, a zadebiutowała w 1981 r. w programie „Elvira’s Movie Macabre”, w ramach którego wyświetlano B-klasowe horrory. Pełniła w nim rolę hostessy zapowiadającej dany obraz oraz komentatorki. Zasłynęła nie tylko swym osobliwym wyglądem ale poczuciem humoru oraz zgryźliwymi, sarkastycznymi komentarzami. Aktorka tak wspomina początki: Dostałam rolę prowadzącej blok horrorów w lokalnej telewizji w Los Angeles. Powiedziano mi, żebym wymyśliła wizerunek i kostium. Znajomy artysta narysował obrazek, a ja na to: „Żartujesz sobie ze mnie? Nie ma mowy, żeby pozwolili mi na to w telewizji”. Ale zrobili to! Jedyny komentarz dyrektora generalnego brzmiał: „Czy możesz nieco wyżej rozciąć suknię?”

Szybko stała się niebywale popularna, co zaowocowało powstaniem franczyzy, która rozrosła się do postaci halloweenowych kostiumów, dekoracji, figurek, lalek, komiksów, kolekcjonerskich kart, kalendarzy, perfum, maszyn do pinballa itd. Ukoronowaniem tego sukcesu był komediowy horror „Elvira, władczyni ciemności” z 1988 r. (w 2001 r. powstał jego sequel „Elvira’s Haunted Hills”), który co prawda nie zwojował kin, ale ugruntował pozycję Peterson. Program prowadzony przez Elvirę trwał do 1986 r., a łącznie powstało 140 odcinków. Powracał na antenę dwukrotnie, raz w 2010 r. i raz w 2014 r. w internecie pod tytułem „13 Nights of Elvira”. 

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

One comment

  1. Vampira, o której tu wspominacie, też miała swój program pod nazwą „Vampira Show” warto o niej zrobić notkę, bo gdyby nie najpierw Vampira, z którą później zerwano kontrakt to Casandra nie dostałby szansy na własny program a sarkastyczny humor był najpierw domeną Vampiry.

Leave a Reply