Gorący temat

Criminal, tom 2: Umarli i umierający / Fatalna noc – wybitny kryminał [recenzja]

Drugi tom “Criminala” nie pozostawia złudzeń. Seria Eda Brubakera i Seana Phillipsa to jedno z najlepszych dzieł kryminalnych w historii komiksu.

Po raz kolejny w albumie otrzymujemy dwie niezależne historie rozgrywające się we wspólnym, można to tak nazwać, uniwersum. Pierwsza, “Umarli i umierający” ponownie cofa nas do lat 70., tym razem skupiając się na pewnej kobiecie chcącej dokonać zemsty. Brubaker prowadzi narrację z perspektywy trzech osób, stopniowo odkrywając przed czytelnikiem kolejne elementy układanki, do końca trzymając w tajemnicy całą istotę fabuły. Pojawiają się tutaj postacie znane z tomu pierwszego, gdzie grały jedynie role epizodyczne, ale tym razem ich historie wybrzmiewają w pełni, co dodatkowo ubogaca poprzednie opowieści. Również i w “Fatalnej nocy” pojawia się znany bohater, Jacob Kurtz, były fałszerz, którego życie to seria katastrof. Tym razem Brubaker serwuje mu zagładę wręcz ostateczną, gdy na jego drodze staje rudowłosa femme fatale. Przypadkowe spotkanie staje się początkiem lawiny nieprzewidzianych wydarzeń, którymi kierować będa chęć zysku, pożądanie ale i zemsta. Nic bowiem nie jest w tej fabule tym czym się wydaje.

Piękne w historiach Brubakera jest to, że do końca nie wiemy o co tak naprawdę toczy się rozgrywka, czy jest efektem przypadkowości, czy skrzętnie zaplanowanych działań. Pełny obraz i kontekst pojawiają się dopiero wraz z nadejściem finału. Smaczkiem jest też przeplatanie się losów poszczególnych bohaterów, a niezłą rozrywką łączenie powiązań i zależności między nimi na przestrzeni kilku dekad. Pomysł ten wykorzystał już Frank Miller w swoim “Sin City” i ten sposób narracji zdaje się być hołdem na starszego kolegi.

Rysownik Sean Phillips również daje z siebie wszystko i tworzy kapitalne ilustracje: mroczne i przejmujące, głównie dzięki cieniowaniu i perspektywie. Od brutalności miejskich zaułków potrafi szybko i płynnie przejść do onirycznej zmysłowości. “Criminal” to znakomita propozycja dla miłośników czarnych, gorzkich opowieści kryminalnych i sensacyjnych, tworzona w stylu Marvel Cinematic Universe, ale na długo zanim to jeszcze było modne.

Criminal #2: Umarli i umierający / Fatalna noc. Scenariusz: Ed Brubaker. Rysunki: Sean Phillips. Mucha Comics 2019

Ocena: 9/10

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Droga – mistrzowska adaptacja poruszającej powieści [recenzja]

Nie ukrywam – przerażał mnie ten komiks. Fascynował, owszem, jako że piorunujące wrażenie wywarły na …

Leave a Reply