Gorący temat

Criminal, tom 5: Okrutne lato – wybitne zwieńczenie doskonałej serii [recenzja]

“Okrutne lato” to piąty i jak na razie ostatni tom serii “Criminal”, który jednocześnie jest doskonałym podsumowaniem wieloletniej współpracy Eda Brubakera i Seana Phillipsa.

Wielokrotnie nagradzana seria duetu Amerykanina i Brytyjczyka swój żywot rozpoczęła w 2006 r. Złożony i zaskakujący “Tchórz” zapoczątkował swoiste kryminalne uniwersum połączone delikatnymi nićmi zależności. Każda kolejna opowieść była jak nowy puzzel odkrywający coraz większą połać skomplikowanego obrazu, na którym liczne postaci przeżywały wzloty, dramaty i upadki na przestrzeni kilku dekad. “Okrutne lato” wypełnia wiele pustych luk i jest kulminacją niezliczonych wątków z poprzednich historii.

Tym razem cofamy się do gorącego lata 1988 r., kiedy to już dobrze nam znany Teeg Lawless przeżywa zupełnie nowe dla siebie uczucie – miłość. Zakochany, do pewnego stopnia z wzajemnością, w tajemniczej oszustce Jane, zaczyna wieść idylliczne życie, jednocześnie planując duży skok, mający zapewnić im dostatnie życie. Nowe okoliczności są nie do zniesienia dla szesnastoletniego Ricky’ego, syna Teega, który buntuje się i staje się coraz bardziej lekkomyślny i nieprzewidywalny. Niecodziennej dla wszystkich sytuacji nie sprzyja pewien obsesyjnie zadurzony w Jane prywatny detektyw, który doprowadza do lawiny tragicznych zdarzeń.

Brubaker z wielką dbałością o szczegóły dopowiada historię, która w poprzednich tomach była dalekim ale kluczowym dla bohaterów echem. Ukazane w “Okrutnym lecie” wydarzenia zaważyły na przyszłych relacjach i poczynaniach postaci. Scenarzysta dzięki temu jeszcze bardziej pogłębił psychologię bohaterów i ujawnił liczne motywy stojące za ich decyzjami podjętymi w innych opowieściach. Satysfakcję po przeczytaniu niniejszego albumu można porównać do tej, gdy do ukończenia całego obrazu brakuje nam już tylko jednego puzzla, w końcu go odnajdujemy i wkładamy w puste miejsce, by cieszyć się jego monumentalnością. Brubaker kapitalnie ułożył sobie to wszystko w głowie i należy mu się wielki podziw za misterność i konsekwencję poprowadzonych wątków.

“Criminal” to jedna z najlepiej skonstruowanych komiksowych serii pełna zaskakujących zwrotów akcji, hipnotyzujących, złamanych postaci i mięsistych dialogów, której innym wielkim atutem są zanurzone w mroku i estetyce noir ilustracje Seana Phillipsa. “Okrutne lato” to wybitne zwieńczenie cyklu, zachęcające do ponownej lektury poprzednich tomów. I choć wydaje się, że to koniec, liczę, że twórcy powrócą do tego świata by opowiedzieć jeszcze niejedną fascynującą historię.

Criminal, tom 5: Okrutne lato

Nasza ocena: - 95%

95%

Scenariusz: Ed Brubaker. Rysunki: Sean Phillips. Przekład: Paulina Braiter. Mucha Comics 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Assassin’s Creed. Valhalla – Ukryta księga – niezbyt udany mariaż komiksu i gry [recenzja]

„Assassin’s Creed. Valhalla. Ukryta księga” nie jest z pewnością komiksem wybitnym. Ale, tak jak sama …

Leave a Reply