Gorący temat

Faithless, tom 2 – niepokojący erotyzm [recenzja]

Brian Azzarello to marka na tyle solidna, że większość jego tytułów można brać w ciemno. Nie inaczej jest z “Faithless”, nawet pomimo, że to seria dość specyficzna i zupełnie odmienna od tego co to tej pory serwował ten scenarzysta.

Faith z hukiem wkracza na salony artystycznej bohemy. Z nieśmiałej introwertyczki o wielkich marzeniach przemienia się w nieśmiałą gwiazdę sztuki, której obrazy wyprzedają się jeszcze przed wernisażem. Jeszcze daleko jej do salonowego lwa, który wzrokiem pożera zawistnych konkurentów, ale ten blichtr, całkowita swoboda i rosnące bogactwo zdecydowanie jej imponują. Dziewczyna daje się wciągać coraz głębiej, eksperymentuje z nowymi partnerami i technikami, a gdzieś pomiędzy wkraczają lekkie dragi. Małe otrzeźwienie pojawia się we Włoszech, gdy spotyka dawną “znajomą” z Nowego Jorku i zaczyna sobie uświadamiać drogę jaką podąża. Jaką przyjdzie jej zapłacić cenę za spełnianie marzeń i czy gra z diabłem jest warta świeczki?

Azzarello co prawda buduje swoją historię na starym i ogranym patencie paktu z siłami nadprzyrodzonymi, ale w tym przypadku sama fabuła ma drugorzędne znaczenie, bowiem ważniejsze jest to jak została opowiedziana. A została opowiedziana nie rozumem, a sercem. Scenarzysta skupia się przede wszystkim na emocjach i uczuciach towarzyszących głównej bohaterce oraz tym jak postrzega świat. Faith zdaje się stać z boku wszystkiego co dzieje się wokół niej, chłonie zmysłowość otaczających ją ludzi, oddaje się zachciankom i pożądaniu, nie dostrzegając rozsianych tu i ówdzie znaków ostrzegawczych, bądź zupełnie je ignorując. To opowieść mocno sensualna, niepokojąca i epatująca erotyzmem, głównie dzięki zjawiskowym ilustracjom Marii Llovet, które po prostu uwodzą. Miękka, zwiewna kreska nadaje serii niesamowitej słodko-gorzkiej atmosfery, którą dopełniają odważne sceny erotyczne oraz pojawiająca się często z zaskoczenia naturalistyczna brutalność.

Drugi tom “Faithless” utrzymuje poziom poprzednika i nie zawiedzie tych, których oczarował tom pierwszy. Ta seria to intrygująca uczuciowa podróż, w którą warto się wybrać.

Faithless, tom 2

Nasza ocena: - 75%

75%

Scenariusz; Brian Azzarello. Rysunki: Maria Llovet. Mucha Comics 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Neptun – kosmiczne tajemnice [recenzja]

“Neptun” to najkrótsza jak dotąd historia w wykreowanym przez Leo uniwersum Aldebarana. I jak podpowiada …

Leave a Reply