Gorący temat

Usagi Yojimbo. Początek, tom 2 – nietuzinkowa saga [recenzja]

Każdy twórca ma w swojej karierze lepsze i gorsze momenty, dzieła które można postawić na najwyższej półce i takie, które trzeba  chować głęboko w piwnicy. Stan Sakai i jego “Usagi Yojimbo” są jednak wyjątkiem od tej reguły, od ponad trzydziestu pięciu lat bawią i uczą na najwyższym poziomie. 

“Początek. Księga 2” zawiera kolejne trzy albumy wydane pierwotnie przez Fantagraphics Books. To także jedne z pierwszych opowieści o Usagim, można by rzec, eksperymentalne, na łamach których dopiero kształtował się cały świat jak i sposób opowiadania o nim. Nie myślcie jednak, że to jakieś ramoty, które dziś ledwo da się czytać. O nie. Stan Sakai już od pierwszej strony dostarcza nietuzinkowych emocji podanych za pomocą dynamicznej i czytelnej narracji. Intensywne fabuły poszczególnych epizodów przebogate są w ogrom piekielnie fachowo rozłożonych wątków i szczegółów, które z czasem układają się w jedną wielką, przemyślaną opowieść. Już wtedy, na początku swojej kariery, w latach 80. Sakai był świetnym wzorem do naśladowania w kwestii budowania i prowadzenia wciągających i emocjonujących fabuł. 

W niniejszym albumie autor konsekwentnie rozwija swoje postacie, zarówno tą najważniejszą, Usagiego, jak i poboczne, które pojawiają się sporadycznie, ale mają duży wpływ na głównego bohatera. Zawiązuje mniej lub bardziej subtelne relacje, sięga do ich przeszłości i uchyla zasłony tajemnic. A przy tym wszystkim potrafi jeszcze wiernie zaprezentować realia feudalnej Japonii i przemycić masę ciekawostek z nią związanych.

Sakai w tym albumie dopiero otwiera worek z pomysłami do swoich opowieści i udowadnia, że potrafi nie tyle zaskakiwać, co nieustannie podtrzymywać zainteresowanie. Na zmianę serwuje historie zabawne, przejmujące, wzruszające, przerażające, pełne akcji, wiedzy i zabawy popkulturą. Mnóstwo w nich emocji, cennych lekcji życia, wzorów postępowań i w szczególności – rozrywki na najwyższym poziomie. “Usagi Yojimbo” to seria idealna dla młodszych jak i starszych czytelników, ewoluująca niespiesznie, zarówno w warstwie estetycznej jak i narracyjnej, a przez to ponadczasowa. Jeśli jeszcze więc nie znacie tego bohatera, nie szkodzi. Dwie księgi, na które składa się “Początek” to doskonała okazja aby dać się porwać na całego.

Usagi Yojimbo. Początek, tom 2

Nasza ocena: - 100%

100%

Scenariusz i rysunki: Stan Sakai. Egmont 2020

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Dieter Lumpen – hiszpański kamrat Corto Maltese [recenzja]

Dieter Lumpen to awanturnik i prawdziwy „niebieski ptak”. Ima się rożnych prac, często balansując na …

Leave a Reply