Gorący temat

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego – chwycą dzieci za serduszka [recenzja]

Drugi na naszym rynku oficjalny komiks ze świata “Minecraft” jest antologią krótkich, acz zajmujących opowieści.

Tom pierwszy zawierał jedną długą, zamkniętą opowieść o grupie zżytych dzieciaków, którzy wspólnie muszą stawić czoła przeciwnościom losu zarówno w świecie cyfrowym jak i w realu. To była zaskakująco sympatyczna i mądra historia o przyjaźni prezentująca młodym czytelnikom właściwe postawy i walcząca ze stereotypem wulgarnego gracza. Kolejny tom idzie tym samym tropem, ograniczając się jednak do bardziej zwartej formy. Album zawiera sześć zróżnicowanych pod kątem artystycznym i tematycznym  opowieści, przygotowanych przez różnych twórców. Każda z nich zawiera sporą dawkę pouczających treści przemyconych pod płaszczem intensywnych przygód. “Grifferka” uświadamia, że warto przyjrzeć się swoim czynom z boku i zmienić niewłaściwe postępowanie, “Urodziny” potwierdzają tezę, że zawsze warto polegać na prawdziwych przyjaciołach, “Opowieść creepera” to słodko-gorzka miniaturka pokazująca, że brak zrozumienia nie musi oznaczać braku empatii, “Wiedźma i rozbójnik” wyjaśniają, że pozory mylą i warto poznawać ludzi głębiej, “Opowieść świnki” unaocznia efekty braku dialogu między dwiema stronami, a niemy “Nieznany ląd” pokazuje zdumiewające efekty bezinteresowności.

“Opowieści ze świata podstawowego” to kawał sprawnie opowiedzianych historyjek edukacyjnych, które powinny chwycić dzieci za serduszko, a przynajmniej zasiać w nich ziarenka szacunku, empatii czy zrozumienia – postaw, które zdają się być deficytowe w dzisiejszych czasach. Do wielokrotnego czytania dla przyjemności, lub jako sympatyczny pretekst do rozpoczęcia nieco poważniejszej rozmowy z maluchami.

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz: praca zbiorowa. Rysunki: praca zbiorowa. Egmont 2020

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Odrodzenie, tom 2 – samotność kosmity [recenzja]

Drugi tom “Odrodzenia” raczej nie jest tytułem, na który czytelnicy czekali z utęsknieniem. A jednak …

Leave a Reply