Gorący temat

Najciekawsze filmowe premiery drugiej połowy 2021 roku

Połowa 2021 roku za pasem, sytuacja związana z koronawirusem coraz wyraźniej zdaje się być pod kontrolą, a przemysł filmowy podwaja wysiłki by na nowo zaciągnąć nas do kin. I ma ku temu zupełnie niezłe argumenty – poniżej kilkanaście zaplanowanych na kolejne miesiące obecnego roku premier, które na seans na wielkim (choć znajdziecie tu też dwa animowane wyjątki, przeznaczone na te mniejsze) ekranie powinny nadać się w sam raz.

Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun

(premiera światowa: 12.07.2021, premiera polska: brak ustalonej daty)

Wybuchowa fuzja dramatu, komedii i romansu w reżyserii Wesa Andersona i przyozdobiona piekielnie silną obsadą. Wietrzymy tu oscarowy hit.

Zielony Rycerz. Green Knight

(premiera światowa: 30.07.2021, premiera polska: 30.07.2021)

Jak twierdzą pierwsze przedpremierowe opinie, to nic innego jak legendy arturiańskie w wersji artystyczno-slowburnowej, czyli kino które należy bardziej doświadczać i chłonąć, niż odrzucać ze względu na brak akcji. Czy rzeczywiście będzie tak nastrojowo – przekonamy się już niedługo.

Reminiscencja

(premiera światowa: 20.08.2021, premiera polska: 20.08.2021)

Hugh Jackman na tropie kochanki udający się w odmęty wspomnień – czyli nic innego jak połączenie wizji rodem z „Incepcji” z „Mission Impossible”, a do tego wzbogacone doświadczeniem twórców serialowego „Westworld”. Wygląda to co najmniej obiecująco.

Wiedźmin: Zmora wilka

(premiera światowa: 23.08.2021, premiera polska: 23.08.2021)

Zanim doczekamy się premiery drugiego sezonu Netfliksowego “Wiedźmina”, gigant VOD proponuje nam anime poszerzające jego uniwersum – z Vesemirem za czasów młodości w roli głównej.

Candyman

(premiera światowa: 27.08.2021, premiera polska: 27.08.2021)

Nie tyle remake co bezpośredni sequel do pierwowzoru z 1992 roku, w reżyserii Nii DaCosty i oparty na scenariuszu Jordana Peele, który zafundował nam choćby znakomite „Get Out”. Ma być krwawo, ma być społeczno-refleksyjnie. Jak tu nie czekać?

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

(premiera światowa: 31.08.2021, premiera polska: brak ustalonej daty)

Kontynuacja świetnej animacji ze Scorpionem w roli głównej, która w przeciwieństwie do filmu aktorskiego nie zawiodła oczekiwań. Jeśli sequel będzie równie dobry, fani kultowej bijatyki mogą już teraz z niecierpliwośćią zacierać ręce.

Diuna

(premiera światowa: 03.09.2021, premiera polska: 15.10.2021)

Nowa wersja klasycznej powieści science fiction Jamesa Herberta w przebojową obsadą i reżyserem który nie zwykł nie dowozić. Czy będziemy mieli artystyczny sukces na miarę Blade Runnera 2049? Oby.. i oby tym razem również finansowy.

Nie czas umierać

(premiera światowa: 30.09.2021, premiera polska: 01.10.2021)

Nowy Bond, James Bond. Ostatni występ Daniela Craiga w roli niestrudzonego Agenta 007 to wielce oczekiwany zastrzyk adrenaliny w sam raz na jesienny wiczór. Niczego innego się nie spodziewamy, prawda?

Halloween zabija

(premiera światowa: 14.10.2021, premiera polska: brak ustalonej daty)

Jamie Lee-Curtis po raz kolejny mierzy się z Michaelem Myersem, tym razem mając nadzieję, że pośle go do grobu na dobre. Chyba nie bardzo wierzymy, że może jej się to udać, ale pojedynek obejrzymy z wielką ochotą.

Poroże

(premiera światowa: 29.10.2021, premiera polska: 29.10.2021)

Wendigo, Wendigo, Wendigo… jeśli jakiś film mimo kolejnych spowodowanych pandemia przesunięć daty premiery nadal nie trafia na streaming, to studio musi czuć się z nim niezwykle pewnie. Cóż tu zresztą pisać, już zwiastun sugeruje niezwykle klimatyczną wyprawę w rejony uwielbiane przez fanów kina grozy.

Ostatniej nocy w Soho

(premiera światowa: 29.10.2021, premiera polska: 22.10.2021)

Jeśli jakiś film może wypełnić lukę po „Czarny łabędziu” to zdecydowanie ten od twórcy choćby „Baby Drivera”, Edgara Wrighta. Podróże w czasie, Londyn lat 60’ XX wieku, fascynacja silną osobowością i wreszcie niezbędne dawka psychologicznej grozy to coś, co fanom artystycznego horroru może bardzo przypaść do gustu.

Eternals

(premiera światowa: 05.11.2021, premiera polska: 05.11.2021)

Bodaj najgłośniejszy przedstawiciel 4 fazy Marvela i film który może poniekąd odpowiedzieć na pytanie o to czy przyszłość komiksowych adaptacji będzie nadal tak świetlana jak to było do tej pory.

Pogromcy duchów. Dziedzictwo

(premiera światowa: 11.11.2021, premiera polska: brak ustalonej daty)

Ignorujący wydarzenia z reboota z 2016 roku, bezpośredni sequel filmów z lat 90’, wplatający w nową fabułę niemal wszystkich (oprócz zmarłego Harolda Ramisa) znanych z pierwowzorów aktorów. Wygląda na to że amatorzy kinowej nostalgii już mogą szykować paczki chusteczek.

Top Gun: Maverick

(premiera światowa: 19.11.2021, premiera polska: 19.11.2021)

Wielki powrót Toma Cruise’a do roli Mavericka, czyli puls przyspieszający do wartości naddźwiękowych podczas seansu gwarantowany.

Resident Evil: Witajcie w Raccoon City

(premiera światowa: 24.11.2021, premiera polska: 03.12.2021)

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek związanych z zombie wraca na wielkie ekrany… i tym razem ma oferować historię dużo bliższą tej która znamy z gier. Trudno jednoznacznie stwierdzić czego możemy się w tym wypadku spodziewać, ale Kaia Scodelario i Robbie Amell w obsadzie napawają niejakim optymizmem.

Nightmare alley

(premiera światowa: 03.12.2021, premiera polska: 03.12.2021)

Guillermo Del Toro w nietypowym dla siebie otoczeniu – bez elementów fantastyki, za to z pokaźną dawką mrocznego noir. Sam reżyser zarzeka się że bynajmniej nie jest to remake filmowego klasyka z 1947 roku, a raczej „druga adaptacja” powieści Williama Lindsay’a Greshama, w dodatku potraktowana „podwójną” kategorią R. A dodatkowo z nazwiskami w obsadzie pokroju Bradleya Coopera, Cate Blanchett czy Toni Collette. Czyli powinno być bardzo mocno.

Spider-Man: No Way Home

(premiera światowa: 16.12.2021, premiera polska: brak ustalonej daty)

Alternatywne uniwersa, Spiderman w kilku różnych – a zarazem doskonale nam znanych wersjach i cała wataha kultowych już antagonistów z Doktorem Octopusem na czele. Wielki chao, czy jednak hit? Mamy szczerą nadzieję na to drugie.

Matrix 4

(premiera światowa: 22.12.2021, premiera polska: 17.12.2021)

Nawet jeśli dwa bezpośrednie sequele pierwowzoru z 1999 roku były same w sobie całkowicie zbędne, powrót Neo to musi być wielka rzecz… i możemy jedynie liczyć na to, że tym razem nie będziemy mieli do czynienia z kinem które swoją siłę opiera jedynie na efektach specjalnych.

Foto © Warner Bros. Pictures / Sony Pictures Releasing / Searchlight Pictures / 

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Na majówkę! 10 filmów o wypadzie za miasto [ranking]

Długi weekend, czyli kilka dni wolnego, które najlepiej poświęcić na wyprawę za miasto. Wreszcie na dłuższą chwilę można oderwać się od rutyny dnia powszedniego, uciec od pracy, od obowiązków, od nudy. Choć większość z poniższych przykładów pokazuje, że może lepiej było zostać w domu.

Leave a Reply