Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi filmowe 2023 roku

Filmowcy nie zwykli spoczywać na laurach, a rokrocznie wielkie rozczarowania prześcigają się naprzemiennie z nieoczekiwanymi hitami. Jak będzie w nowym roku? Cóż, wyrokować niezwykle trudno, choć trzeba przyznać, że wiele z nadchodzących produkcji zapowiada się niezwykle smakowicie. Poniżej, z racji tego, że mamy 2023 rok, wybraliśmy 23 naszym zdaniem najciekawsze z nich:

M3gan

Data premiery światowej: 13.01.2023

Data premiery w Polsce: 13.01.2023

Sztuczna inteligencja która wbrew założeniom twórców wpada w morderczy szał? Skąd my to znamy. Nawet jeżeli styczeń to z reguły miesiąc w którym wytwórnie „pozbywają” się do kin wątpliwej jakości horrorów, a ogólny koncept filmu Gerarda Johnstone’a nie należy do najbardziej oryginalnych, dość ciekawie przemycone do trailera elementy rodem z absurdalnej komedii dają nadzieję na to, że być może jednak zobaczymy tu coś, co wyłamie się poza schemat – i jeśli wierzyć internetowemu szaleństwu jakie film zdołał wywołać, dokładnie tak jest.

Duchy Inisherin

Data premiery światowej: 5.09.2022

Data premiery w Polsce: 20.01.2023

Colin Farrell i Brendan Gleeson wreszcie ponownie razem po wyjątkowo owocnej współpracy przy „Strzelaj albo zwiedzaj”, tym razem pod batutą twórcy „Trzech Billboardów za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha i materiale o nieco innej wadze gatunkowej – czyli komediodramatu o samotności i kryzysie istnienia. Trzynastominutowa owacja na premierze mówi sama za siebie, jakiego bardzo jakościowego kina możemy się w tym wypadku spodziewać.

Infinity Pool

Data premiery światowej: 22.01.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Niedaleko pada jabłko od jabłoni – można by skonstatować, przyglądając się portfolio Brandona Cronenberga, który śladami swego słynnego ojca, szczególnym upodobaniem darzy filmowe fuzje science fiction i body horroru. A że wychodzi mu to zupełnie przyzwoicie – biorąc pod uwagę „Possessora” czy „Antiviral” chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości – to kolejny festiwal wynaturzonych obrzydliwości jawi się jako jeden z bardziej intrygujących konceptów pierwszej połowy 2023 roku.

Pukając do drzwi

Data premiery światowej: 01.02.2023

Data premiery w Polsce: 03.02.2023

Produkcje autorstwa M. Night Shymalana to już od dłuższego czasu jakościowa sinusoida – czyli w teorii po okropnym „Old” można spodziewać się dla odmiany czegoś, co da się oglądać bez zgrzytania zębami. Biorąc pod uwagę, że scenariusz oparty został na naprawdę niezłej, trzymającej w napięciu i niepewności książce Paula Tremblaya, wydanej w Polsce przez Vesper pod tytułem „Chata na krańcu świata”, jest na to niezerowa szansa.

Kokainowy miś

Data premiery światowej: 23.02.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Elizabeth Banks może nie ma w swym reżyserskim portfolio szczególnie okazałych dokonań, ale inspirowana prawdziwą historią (umówmy się jednak, że w dość luźny sposób) fabuła zapowiada się zupełnie nieźle. Nafaszerowany kokainą morderczy niedźwiedź i spore dawki gore połączonego z soczyście czarną komedią, a wszystko to w oprawie lat 80’ – sądząc po zwiastunie czeka nas albo wielki hit, albo wielki kit. Tak czy inaczej jednak, będzie to jazda bez trzymanki.

Tar

Data premiery światowej: 1.09.2022

Data premiery w Polsce: 24.02.2023

Cate Blanchett stawiająca wielkie kroki ku trzeciemu Oscarowi w historii o fikcyjnej, niezwykle utytułowanej dyrygentce, a zarazem narcystycznej osobowości, która przyzwyczaiła się do pełnej kontroli nad każdym aspektem swojego życia – i której ów perfekcyjny plan właśnie zaczyna drżeć w posadach. Niewątpliwie intrygujące, ambitne kino z magnetyzującą główną rolą.

Krzyk 6

Data premiery światowej: 10.03.2023

Data premiery w Polsce: 10.03.2023

Piąta odsłona słynnego horrorowego pastiszu przywróciła marce siły witalne, zgrabnie wprowadziła nowych bohaterów i  co ważniejsze z perspektywy kolejnych kontynuacji, naprawdę nieźle się sprzedała. W części opatrzonej numerkiem sześć nie zobaczymy już co prawda ikonicznej dla serii Neve Campbell, ale nawet pomimo tak oczywistej wady, do stojący za sterami produkcji Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett dotychczasowym portoflio zapracowali sobie naprawdę spory kredyt zaufania. Miejmy nadzieję, że nie postanowią go tym razem wykorzystać.

John Wick 4

Data premiery światowej: 22.03.2023

Data premiery w Polsce: 24.03.2023

Wiecznie gotowy by kopać tyłki złoczyńcom Keanu Reeves kontra wszyscy, a zatem kolejna już odsłona szalonej ucieczki Baby Jagi po złamaniu przezeń wszystkich nakazów i zakazów rządzących światem płatnych zabójców. Czegóż po najnowszej osłonie oczekiwać? Cóż, zapewne po prostu więcej tego samego, czyli doskonałej choreografii walk, szalonych pościgów, strzelanin i atmosfery desperackiej walki  z przeważającymi siłami wroga. Jak do tej pory John Wick nei zwykł pod tym względem zawodzić, a zatem wypada spodziewać się, że podobnie będzie i tym razem.

Super Mario Bros. Film

Data premiery światowej: 24.03.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Ikoniczny bohater gier wideo w pełnometrażowej animacji. Na ile jest to materiał na murowany hit można by się sprzeczać, wydaje się jednak, że potężna dawka nostalgii jest tu bardziej niż zagwarantowana. Niewątpliwym plusem nadchodzącej produkcji jest też imponująca obsada udzielających swojego głosu aktorów i aktorek, z Aną Taylor-Joy, Chrisem Prattem czy Jackiem Blackiem na czele.

65

Data premiery światowej: 10.03.2023

Data premiery w Polsce: 14.04.2023

Adam Driver jako astronauta, który rozbija się na obcej planecie i tam zostaje zmuszony do walki o przetrwanie… Bądźmy brutalnei szczerzy To wcale nie musi być najmądrzejszy film 2023 roku, ale sam koncept w najgorszym wypadku zapowiada tego rodzaju rozrywkę, przy której wyłączenie myślenia i chłonięcie ładnych widoczków będzie wysoce zalecane.

Dungeons & Dragons: Złodziejski honor

Data premiery światowej: 2.03.2023

Data premiery w Polsce: 14.04.2023

Szalenie popularna gra RPG jako podstawa do podszytego komedią filmu fantasy? Czemu nie, choć jak nauczyła nas historia i paskudna produkcja o tym samym tytule z Jeremym Ironsem w roli głównej, lub zainspirowane marką Dungeon Siege z Jasonem Stathamem, nie ma takiej licencji, której nie dałoby się dokumentnie popsuć.

Martwe Zło: Przebudzenie

Data premiery światowej: 21.04.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Po tym jak sequel restartującej markę czwartej części z 2013 roku nigdy nie doszedł do skutku, fani „Martwego zła” musieli pocieszyć się rozrywką na mniejszych ekranach, w psotaci wcale niezłego serialu i mającej ogrom niewykorzystanego potencjału grze wideo. Piąta odłsona jednak finalnie zmierza na ekrany kin, tym razem zamieniając tradycyjną chatkę w lesie na (prawdopodobnie) mieszkanie w Los Angeles. Zmiana trzeba przyznać dość radykalna, choć Sam Raimi i Bruce Campbell w rolach producentów wykonawczych dają jakąś nadzieję na to, że ostateczny rezultat będzie z tych pozytywnych.

Strażnicy Galaktyki vol.3

Data premiery światowej: 3.05.2023

Data premiery w Polsce: 5.05.2023

Choć jak co roku, w produkcjach Marvela będzie można przebierać jak ulęgałkach, ze wszystkich produkcji najciekawiej zapowiada się ta wieńcząca trylogię ekipy przegrywów pod wodzą Chrisa Pratta… a przynajmniej tak może się wydawać, bo w zgodzie z przewidywaną fabułą, drużyna tym razem stanie na skraju rozpadnięcia się. Fani znakomitych soundtracków i rzewnych historii w akompaniamencie bombastycznego CGI mogą już szykować paczki chusteczek.

Indiana Jones i Tarcza Przeznaczenia

Data premiery światowej: 28.06.2023

Data premiery w Polsce: 30.06.2023

Powrót Harrisona Forda do roli słynnego poszukiwacza skarbów, to po rozczarowującym „Królestwie kryształowej czaszki” ostatnia szansa na zamkniecie pewnego rozdziału w dziejach kina i przekazanie pałeczki młodemu pokoleniu. Czy „piątka” ma szansę stać się filmem tak kultowym jak nieśmiertelna trylogia na ten moment nie sposób wyrokować, ale jedno wydaje się pewne – końcowe sceny niejednemu zafundują efekt „pocących się oczu”.

Mission: Impossible – Dead Reckoning – Part One

Data premiery światowej: 12.07.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Lata mogą mijać, a Tom Cruise bezsprzecznie pozostaje jednym z największych gwiazdorów kina akcji i zarazem ekspertów od niemal przeczących prawom fizyki kaskaderskich popisów. W zgodzie z tym, co zdążyła nam już zaprezentować kampania marketingowa kolejnej MIssion Impossible, jego Ethan Hunt nie tylko nie będzie miał chwili wytchnienia, ale i tradycję przekraczania kolejnych granic najwyraźniej podtrzyma. Dodatkowy ładunek adrenaliny do krwi wydaje się być zatem przez seans gwarantowany.

Oppenheimer

Data premiery światowej: 20.07.2023

Data premiery w Polsce: 21.07.2023

Superprodukcja Christophera Nolana w której aż roi się od kosmicznej obsady, zgodnie z tytułem, skupiająca się na życiu fizyka teoretycznego, uważanego za „ojca” bomby atomowej i jego udziale w niesławnym Projekcie Manhattan. Niezależnie od tego czy zdoła spełnić pokładane w nim nadzieje, film twórcy trylogii Batmana tak czy inaczej będzie jednym z najgłośniejszych widowisk roku.

Barbie

Data premiery światowej: 20.07.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Greta Gerwig dała się poznać jako reżyserka która nie boi brać się za bary z tematami mającymi skłaniać do dyskusji – a zatem pozorna wolta jaką obiera, decydując się na pracę przy materiale zainspirowanym serią ikonicznych lalek, może wydawać się zastanawiająca. Znacznie ciekawiej robi się, gdy zerkniemy na pierwsze udostępnione materiały, ukazujące sceny zainspirowane… „Odyseją Kosmiczną” Stanleya Kubricka. Czy wespół z Margot Robbie będzie w stanie dowieźć zatem coś wyłamującej się poza schemat? Nie przekreślamy ich szans.

Next Goal Wins

Data premiery światowej: 22.09.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Sportowe historie mają do siebie to, ze nawet jeśli właściwie wszystkie kręcą się wokół schematu „od zera do bohatera” i jeśli nie rzeczywistego, to moralnego zwycięstwa z przeciwnościami losu – to i tak nie tracą na aktualności przekazu i emocjonalnej sile uderzeniowej. W tym przypadku szansa na zmiękczenie nawet najtwardszych serc jest tym większa, że historia oparta jest na próbach zakwalifikowania się do mistrzostw świata w piłce nożnej najsłabszej reprezentacji na świecie – Samoa Amerykańskiego. Jak się łatwo domyślić, okazji do śmiechu i płaczu będzie zapewne po równo – zwłaszcza, że za sterami całego przedsięwzięcia stoi specjalista od rzewnych klimatów, Taika Waititi.

Dune: Part Two

Data premiery światowej: 3.11.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Biorąc pod uwagę to jak dobra była pierwsza część niezwykłego widowiska Denisa Villeneuve’a, kontynuacja wydaje się samograjem. Wracają odtwórcy głównych ról, wraca też wielka epopeja science fiction, w której Paul Atryda zmierzy się z Harkonnenami w śmiertelnym boju o panowanie na Arrakis. To po prostu nie ma prawa się nie udać.

Wonka

Data premiery światowej: 15.12.2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Willy Wonka może być znany przede wszystkim jako ekscentryczny właściciel fabryki czekolady, którego po raz pierwszy poznaliśmy w 1964 roku za sprawą powieści Roalda Dahla, ale żadna z filmowych adaptacji nie stawiała go w centrum opowieści. Tym razem ma być zupełnie inaczej – produkcja z Timothée Chalametem w roli głównej ma stanowić niejako prequel książkowych wydarzeń  i opowiedzieć o przeszłości bohatera.

Rebel Moon

Data premiery światowej: 2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Złośliwcy mogliby powiedzieć, że gdy próbuje forsować autorski materiał, Zack Snyder zazwyczaj nie potrafi dowieźć koherentnej produkcji. Mając w pamięci wywołujące raczej więcej negatywnego niż pozytywnego szumu „Sucker Punch” czy niedawną „Armię trupów” trudno w jakiejś części nie przyznać im racji… ale obiecywany epicki rozmach opracowywanego na potrzeby Nettfliksa filmu tak czy inaczej powoduje, że będzie on na ustach wszystkich. Czy doczekamy się wielkiego science fiction? Miejmy nadzieję.

Beau is Afraid

Data premiery światowej: 2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Joaquin Phoenix łączący siły z niekwestionowanym mistrzem ambitnej grozy, Arim Asterem (przypomnijmy – odpowiedzialnym między innymi za „Midsommar”, czy „Hereditary”) w opowieści o człowieku który wracając do domu po śmierci matki, musi zmierzyć się z własnymi traumami. Choć brzmi to co najmniej enigmatycznie, zaangażowany w produkcję talent to waga ciężka współczesnej krainy snów – i choćby tylko z tego względu należy mieć ją na oku.

Killers of the Flower Moon

Data premiery światowej: 2023

Data premiery w Polsce: brak danych

Martin Scorsese za sterami kolejnej superprodukcji, opartej na podstawie bestsellerowej powieści Davida Granna z 2017 roku, która z kolei zahacza o prawdziwe wydarzenia, związane z brutalnymi morderstwami członków plemienia Osagów, po tym jak na ich terenie zostaje odkryta ropa naftowa. Doboorowa obsada z Leonardo DiCaprio, Robertem De Niro i Jessem Plemonsem na czele, fabuła poruszająca ważki społecznie temat – cóż, szykuje się kryminał pełną gębą.

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

Leave a Reply