Gorący temat

Nostalgiczne wizje światów sci-fi Simona Stalenhaga

Simon Stålenhag to szwedzki artysta, muzyk i projektant. Urodził się 20 stycznia 1984 r. i wychowywał w malowniczej wsi pod Sztokholmem, gdzie uwieczniał na płótnie tamtejsze krajobrazy. Gdy poznał twórczość Syda Meada i Ralpha McQuarrie zaczął wzbogacać je o elementy science fiction. W ten sposób, z zamiłowania do tych dwóch dziedzin, powstały dziesiątki retro-futurystycznych, low-techowych ilustracji, które zebrał w dwóch fabularnych artbookach “Tales from the Loop” (2014) i “Things from the Flood” (2016). Oba ukazują wizję Szwecji w czasach apokalipsy i zachodzących transformacji, kolejno w latach 80. i 90.

Oba artbooki okazały się ogromnym, międzynarodowym sukcesem i doczekały się własnych gier fabularnych pt. „Tajemnice Pętli” i „Tajemnice powodzi” (pol. wyd. Black Monk Games), dodatku „Maszyny, nasi przyjaciele” oraz przygód napisanych przez Polaków: „Ogniste lato” (autor: Adam Wieczorek), „Nie tylko harcerz jest zuchem!” (autorzy: Daria Pilarczyk i Tomek Frejtag) i „Gra muzyka” (autor: Kuba Polkowski). W 2020 r. dla Amazon Prime Video powstał serial pt. „Opowieści z pętli”.

W 2016 r. Stålenhag wydał kolejny artbook zatytułowany „Electric State”, tym razem skoncentrowany na Stanach Zjednoczonych końca lat 90. Album był nominowany do nagród im. Arthura C. Clarke’a i Locusa. Pod koniec 2020 r. ukazał się najnowszy dystopijny album „The Labirynth”, a autor już pracuje nad kolejnym pt. „Europa Mekano”.

FACEBOOK | STRONA OFICJALNA | TWITTER

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply