Urodzony w 1926 r. w Cincinatti Robert Edward McGinnis często nazywany jest królem okładek, stworzył ich bowiem ponad 1200, a ta liczba wciąż rośnie, gdyż nawet pomimo sędziwego wieku, nie przestał tworzyć.
Na początku kariery praktykował w studiu Walta Disneya, a po wojnie tworzył w branży reklamowej, by w 1958 r. przenieść się do branży literackiej. Najbardziej aktywny okres twórczy tego artysty przypadł na lata 60.-80., współpracował wówczas z takimi pisarzami jak Donald E. Westlake (twórca postaci Parkera), Erle Gardner czy Carter Brown. Nie ograniczały go żadne ramy gatunkowe, ilustrował zarówno kryminały, horrory, powieści gotyckie, obyczajowe, thrillery i romanse (w tej kategorii otrzymał nawet nagrodę “Romantic Artist of the Year”), a nawet magazyny dla gospodyń domowych i nowoczesnych kobiet. W 1993 r. dołączył do Galerii Sław Amerykańskiego Stowarzyszenia Ilustratorów.
Największą sławę przyniosły mu plakaty jakie stworzył dla popularnych w tamtych latach filmów, m.in. do serii o Jamesie Bonddzie i Matthiew Helmie, “Barbarelli”, “Śniadania u Tiffany’ego” czy “Dziwnej pary”. Od 2004 tworzy okładki do kultowej już linii wydawniczej Hard Case Crime, a kilka lat temu namalował retro okładki do wszystkich powieści Neila Gaimana.