Gorący temat

Robert McGinnis – król pulpowych plakatów i okładek

Urodzony w 1926 r. w Cincinatti Robert Edward McGinnis często nazywany jest królem okładek, stworzył ich bowiem ponad 1200, a ta liczba wciąż rośnie, gdyż nawet pomimo sędziwego wieku, nie przestał tworzyć.

Na początku kariery praktykował w studiu Walta Disneya, a po wojnie tworzył w branży reklamowej, by w 1958 r. przenieść się do branży literackiej. Najbardziej aktywny okres twórczy tego artysty przypadł na lata 60.-80., współpracował wówczas z takimi pisarzami jak Donald E. Westlake (twórca postaci Parkera), Erle Gardner czy Carter Brown. Nie ograniczały go żadne ramy gatunkowe, ilustrował zarówno kryminały, horrory, powieści gotyckie, obyczajowe, thrillery i romanse (w tej kategorii otrzymał nawet nagrodę „Romantic Artist of the Year”), a nawet  magazyny dla gospodyń domowych i nowoczesnych kobiet. W 1993 r. dołączył do Galerii Sław Amerykańskiego Stowarzyszenia Ilustratorów.

Największą sławę przyniosły mu plakaty jakie stworzył dla popularnych w tamtych latach filmów, m.in. do serii o Jamesie Bonddzie i Matthiew Helmie, „Barbarelli”, „Śniadania u Tiffany’ego” czy „Dziwnej pary”. Od 2004 tworzy okładki do kultowej już linii wydawniczej Hard Case Crime, a kilka lat temu namalował retro okładki do wszystkich powieści Neila Gaimana.

OFICJALNA STRONA

© Robert McGinnis

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …