Gorący temat

Twarde komiksowe babki na Dzień Kobiet

Historia dowodzi, że kobiety to nie tylko kruche i bezbronne stworzenia, którymi trzeba się opiekować i zapewnić im byt. Kleopatra, Joanna D’Arc, Katarzyna II, Victoria Windsor i Margaret Thacher to tylko drobny przykład pań twardych, bezkompromisowych i niebezpiecznych, a przecież mamy też zastępy zasłużonych naukowczyń, odkrywczyń i wynalazczyń. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przyglądamy się kilku nieugiętym, komiksowym przedstawicielkom płci powabnej.

Rebecca Buck aka Tank Girl

Antypatyczna, twarda, nieustępliwa a jednocześnie wyluzowana i jajcarska Tank Girl żyje w postapokaliptycznej Australii. Jej pustynnym środkiem transportu, a zarazem domem, jest czołg M5A1 Stuart, który służy jej również jako broń przeciwko totalitarnym korporacjom, łowcom głów, sektom i gangsterom. Ma skłonności do przypadkowych aktów przemocy, seksu i pijaństwa oraz plucia, przeklinania, dłubania w nosie, farbowania włosów, gazów i wymiotowania. Oczywiście dobra zabawa to wyznacznik udanego dnia. Wspomniałem też, że jej kochankiem jest zmutowany kangur imieniem Booga?

Cassandra Anderson aka Psi Judge

Cassandra Anderson to najtwardsza sędzina Departamentu Sprawiedliwości Mega-City One. Choć jest mutantką – czyli przynależy do najniższej warstwy społecznej tego bezwzględnego świata przyszłości – nie raz udowodniła, że nie warto z nią zadzierać. Sam Sędzia Dredd wisi jej nie jedna przysługę, a swoimi paranormalnymi zdolnościami nie raz uratowała miasto przed katastrofą. Najbardziej zasłużyła się jako żywe więzienie dla niepokonanego Sędziego Śmierci, którego umieściła w swoim umyśle i przez lata, będąc w śpiączce, powstrzymywała go przed wydostaniem się na wolność.

 Tulip O’Hare

Tulip, dziewczyna kaznodziei opętanego przez istotę spłodzoną ze związku demona i anioła, jest niczym kocica. Chadza własnymi ścieżkami, jest niezależna, zadziorna, wyszczekana, potrafi nieźle przywalić a jej umiejętności przyjmowania trunków powalą na glebę niejednego twardziela. Tulip miała urodzić się jako chłopiec, jej ojciec zaplanował dla niej całe męskie wychowanie. Jednak zdziwienie podczas porodu nie zmieniło jego zdania. Mała O’Hare na dobranoc słuchała opowieści wojennych, a z rana uczęszczała na strzelnicę. Dzięki twardej dydaktyce Tulip stała się niezastąpioną towarzyszką w poszukiwaniu Boga, który opuścił ziemski padół.

 Mindy McReady aka Hit-Girl

Mindy od najmłodszych lat trenowana była przez własnego ojca we wszelkiego rodzaju sztukach walki oraz obsługi broni palnej jak i białej. Już jako nastolatka była jednym z najlepszych i najefektywniejszych zabójców na świecie, a także najbardziej sarkastyczną, niewrażliwą na krew, przemoc i śmierć licealistką. Choć pozbawiona dzieciństwa (kucyki Pony, modowe trendy i Justin Bieber byli jej zupełnie obcy), życiową radość czerpała z filmów akcji, historii militariów i kolekcjonowania sztuk broni z całego świata. Wytrenowała Kick-Assa i spuściła potężny łomot gangsterskiej familii Johnny’ego Genovese’a – tak jak ją nauczył ś.p. ojciec.

 Kriss de Valnor

Kriss to niezwykle piękna i niebezpieczna kobieta, którą z powodzeniem można by porównać do modliszki. Z prędkością światła rozkochuje w sobie mężczyzn, wykorzystuje ich (również seksualnie, o ile ma na to ochotę), zdradza, a następnie posyła, z uśmiechem na twarzy, na śmierć. Kalkuluje, knuje, spiskuje i wyprowadza na manowce, a wszystko w imię własnego dobra. Uwiodła Tjalla i Thorgala oraz niezliczoną ilość innych dżentelmenów. Obecnie bardziej jednak interesują ją kobiety.

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply