Gorący temat

Zwiedzaj kosmos z NASA

Od czasu do czasu amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, w związku z różnymi odkryciami lub zapotrzebowaniem tworzy interesujące koncepcyjnie retro plakaty. Pierwsze trzy powstały w wiązu z odkryciem ośmiu kolejnych egzoplanet, które zaobserwowano dzięki Keplerowi, czyli specjalnemu teleskopowi przeznaczonemu do poszukiwania planet pozasłonecznych. Było to 6 stycznia 2015 r.

Kolejne powstały już rok później i były to plakaty turystyczne promujące przede wszystkim planety i księżyce naszego układu słonecznego. Seria zyskała wówczas nazwę “Visions of Future” i jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat NASA’s Exoplanet Exploration Progam kliknijcie tutaj.

Mniej więcej w tym samym czasie NASA uruchomiła stronę poświęconą rekrutowaniu nowych pracowników z wielu branż, którzy byliby w stanie wziąć udział w pierwszej załogowej misji na Marsa. Tę kampanię również wspierało kilka oryginalnych, stylizowanych plakatów. Warto przypomnieć, że Agencja już w 2014 roku ogłosiła oficjalnie plany podboju Czerwonej Planety, a pierwsza załoga miała tam trafić już w 2025 r. Te zamiary niekoniecznie się powiodą, ale nadzieja pozostaje w osobie Elona Muska i Space X, którzy pierwszy lot z na Marsa planują w 2022 (ale tylko z ładunkiem, lot załogowy ma odbyć się dwa lata później). Szkoda tylko, że swoich ofert pracy (np. do budowy Starshipa) nie promują równie interesującymi plakatami.

Paweł Deptuch

Avatar
Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku. Tata dwóch przepełnionych energią chłopaków.

Zobacz także

Czy to normalne? Seks, związki i statystyka – naukowe spojrzenie na partnerstwo [recenzja]

„Czy to normalne. Seks związki i statystyka” to nie zwykły poradnik. Do tych, z gruntu …

Leave a Reply