Gorący temat

Zwiedzaj kosmos z NASA

Od czasu do czasu amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, w związku z różnymi odkryciami lub zapotrzebowaniem tworzy interesujące koncepcyjnie retro plakaty. Pierwsze trzy powstały w wiązu z odkryciem ośmiu kolejnych egzoplanet, które zaobserwowano dzięki Keplerowi, czyli specjalnemu teleskopowi przeznaczonemu do poszukiwania planet pozasłonecznych. Było to 6 stycznia 2015 r.

Kolejne powstały już rok później i były to plakaty turystyczne promujące przede wszystkim planety i księżyce naszego układu słonecznego. Seria zyskała wówczas nazwę “Visions of Future” i jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat NASA’s Exoplanet Exploration Progam kliknijcie tutaj.

Mniej więcej w tym samym czasie NASA uruchomiła stronę poświęconą rekrutowaniu nowych pracowników z wielu branż, którzy byliby w stanie wziąć udział w pierwszej załogowej misji na Marsa. Tę kampanię również wspierało kilka oryginalnych, stylizowanych plakatów. Warto przypomnieć, że Agencja już w 2014 roku ogłosiła oficjalnie plany podboju Czerwonej Planety, a pierwsza załoga miała tam trafić już w 2025 r. Te zamiary niekoniecznie się powiodą, ale nadzieja pozostaje w osobie Elona Muska i Space X, którzy pierwszy lot z na Marsa planują w 2022 (ale tylko z ładunkiem, lot załogowy ma odbyć się dwa lata później). Szkoda tylko, że swoich ofert pracy (np. do budowy Starshipa) nie promują równie interesującymi plakatami.

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Mroczny Rycerz z Gotham – więcej, więcej takiej publicystyki! [recenzja]

„Mroczny Rycerz Gotham. Szkice z kultury popularnej” Michała Chudolińskiego to książka ważna z kilku powodów. …

Leave a Reply