Gorący temat

Criminal, tom 3: Grzesznicy / Ostatni niewinny – soczystego kryminału ciąg dalszy [recenzja]

O trzecim tomie “Criminala” ciężko napisać coś nowego co nie będzie powtórzeniem poprzednich recenzji. W skrócie, to kolejny kawał soczystej kryminalnej lektury, fachowo opowiedzianej i pięknie zilustrowanej.

Celem przypomnienia. “Criminal” jest serią w ramach której Ed Brubaker i Sean Phillips pozwolili sobie ogrywać klasyczne motywy kryminalne w nieszablonowy sposób. Wszystkie opowieści delikatnie się ze sobą przenikają, pojawiają się w nich stałe lokacje oraz bohaterowie. Całość tworzy swoiste uniwersum, w którym akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku dekad.

W “Grzesznikach” powraca Tracy Lawless, dezerter którego poznaliśmy w tomie pierwszym. Tym razem jego misją nie jest zemsta, choć ponownie będzie musiał przeprowadzić śledztwo. Pracodawca zmusza go do odkrycia kto stoi za morderstwami kluczowych person z przestępczego światka. Sprawa nie będzie łatwa ani przyjemna, bowiem na trop Lawlessa wpada wojskowa żandarmeria, a prawda okaże się nie tyle brutalna co zabójcza. Brubaker ponownie wirtuozersko prowadzi kilka wątków jednocześnie. W pięciu rozdziałach zmieścił tyle treści, emocji, zwrotów akcji i komplikacji, że starczyłoby co najmniej na dwie inne historie.

Z kolei “Ostatni niewinny” to trochę nietypowa jak na tę serię opowieść, bowiem jej bohaterami nie są rasowi przestępcy, a ludzie, którzy w wyniku losowych zdarzeń schodzą na złą drogę. Riley Richards to człowiek sukcesu mający posadę, bogactwo i piękną żonę, któremu jednak czegoś brakuje. Gdy wyrusza do rodzinnego miasta w odwiedziny do umierającego ojca, nagle doznaje olśnienia. Nostalgia i wspomnienia starych czasów uświadamiają mu prawdziwe pragnienia, a te prowadzą go do wymyślenia drobiazgowego planu, dzięki któremu jego życie wróci na właściwe tory. Tym razem Brubaker przygląda się mechanizmom stojącym za wkroczenie na ścieżkę zbrodni. Szuka możliwych przyczyn lustrując kluczowe momenty w życiu bohatera, ale wnioski pozostawia do wyciągnięcia czytelnikowi. Również finał pozostaje odmienny od wcześniejszych opowieści i mam wrażenie, że jeszcze spotkamy się z Richardsem w przyszłości.

Brubaker opowiada swoje historie bardzo skrupulatnie i dynamicznie, pilnuje detali, w finale zawsze wykręca kota ogonem, a narracyjnie tworzy czystą perfekcję. Wszystko to ilustruje bezbłędny Sean Phillips, który już na tym etapie swojej twórczości chwyty z kina noir miał opanowane po mistrzowsku i stosował je z niebywałą wprawą, ilustrując miasto i bohaterów skąpanych w wiecznym mroku i niebezpieczeństwie. Zatem trzeci tom “Criminala” to kolejna solidna dawka soczystych opowieści, które długo nie chcą wyjść z głowy.

Criminal, tom 3: Grzesznicy / Ostatni niewinny. Scenariusz: Ed Brubaker. Rysunki: Sean Phillips. Mucha Comics 2020

Ocena: 9/10

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Świat Akwilonu. Orki i gobliny, tom 3; Gri’im – samotność orka [recenzja]

  Trzeci tom “Orków i goblinów” utwierdza w przekonaniu, że warto inwestować swój czas w …

Leave a Reply