Gorący temat

Hellboy Opowieści – mieszanka pulpy, weirdu i gotyku [recenzja]

Saga o Hellboyu dobiegła do naturalnego końca. Ale przygoda wciąż trwa, bowiem w dziejach byłego agenta BBPO pozostało jeszcze wiele białych plam. “Hellboy. Opowieści” to album, który odkrywa część tych niezbadanych terenów.

Zbiorek zawiera trzy krótkie powieści graficzne oraz kilka szhorciaków. W “Cyrku o północy” przenosimy się do dzieciństwa Hellboya, który przeżywa nocną przygodę mocno nawiązujacą do “Pinokia” Collodiego. Jest tu poszukiwanie własnej tożsamości, duchy, demony i rozwinięcie wątku nieuchronnego przeznaczenia jakie czeka głównego bohatera. Całość skreślona jest cudowną kreską Duncana Fegredo i niesamowitymi barwami Dave’a Stewarta, który stosuje dwie różne techniki koloryzacji aby odróżnić jawę od snu. Kolejne pięć epizodów to przygody Hellboya w Meksyku, gdzie spędza kilka miesięcy na samowolce, na kompletnej pijackiej bani walcząc z wampirami, azteckimi bóstwami, potworami z panteonu Universalu i uprawiając lucha libre. To mój ulubiony fragment zbioru, bowiem te kilka opowieści to esencja pulpy i weirdu ze sporą dawką humoru i absurdu. Piekielny Chłopiec pasuje do takiej konwencji jak ulał, a na dodatek jest świetnie rozrysowany przez Richarda Corbena, Micka McMahona i braci Gabriela Ba i Fabio Moona. W finale zbioru dostajemy bardzo nastrojową, gotycką opowieść tym razem nawiązującą do “Moby Dicka”, rozgrywającą się na pełnym morzu i wykorzystującą potwory rodem z panteonu Lovecrafta. Romantyczności tego epizodu dodają ilustracje Gary’ego Gianniego inspirowane książkowymi rycinami.

“Opowieści” to interesująca propozycja zarówno dla miłośników Hellboya, którzy mogą wypełnić luki w życiorysie bohatera, jak i dla tych co nie mieli z nim w ogóle do czynienia. Album jest w zasadzie przekrojem po różnych stylach i gatunkach w jakich “Hellboy” się obraca, więc jako zbiorek reprezentacyjny może posłużyć za swoistą wędkę do łowienia nowych fanów. Mam cichą nadzieję, że to nie ostatnia tego typu publikacja i doczekamy się innych wydań zbierających przeszłe przygody chłopca z piekła rodem.

Hellboy Opowieści. Scenariusz: Mike Mignola. Rysunki: Duncan Fegredo, Richard Corben, Gary Gianni, Mike Mignola, Mick McMahon, Gabriel Ba, Fabio Moon. Egmont 2020

Ocena: 7.5/10

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Marvels. Wydanie jubileuszowe – Marvel w pigułce [recenzja]

Właśnie ukazało się wznowienie albumu „Marvels” Kurta Busieka i Alexa Rossa, jednego z najchętniej czytanych, …

Leave a Reply