Ilustracje Tove Jansson do “Hobbita” J.R.R. Tolkiena

Tove Jansson, fińska pisarka, ilustratorka, redaktorka i twórczyni komiksów szwedzkiego pochodzenia, znana jest przede wszystkim jako autorka “Muminków”. Jednak w swojej karierze zajmowała się również ilustrowaniem książek innych uznanych twórców.

W 1960 r. Astrid Lindgren (autorka “Pippi Pończoszanki”), pracująca wówczas jako redaktorka i wydawczyni w wydawnictwie Rabén & Sjögren, zaproponowała Jansson wykonanie ilustracji do nowego szwedzkiego tłumaczenia “Hobbita” Tolkiena. Jansson zgodziła się od razu, był to bowiem dla niej doskonały pretekst aby popracować nad nowym stylem, który pozwoliłby jej uwolnić się od “muminkowej” kreski. Efekt jej starań można było podziwiać już w 1962 r., po opublikowaniu “Bilbo – en hobbits äventyr”. W 1973 r. również fińską edycję (“Lohikäärmevuori”) przyozdobiono jej rysunkami, która dodatkowo została opatrzona nową okładką.

Oprócz “Hobbita” Tove Jansson zilustrowała powieść “Alicja w krainie czarów” i poemat “Polowanie na Snarka. Męczarnia w ośmiu konwulsjach” Lewisa Carrolla. A poniżej kilka ilustracji ze skandynawskiej wersji “Hobbita”.

© Tove Jansson Estate

Paweł Deptuch

Avatar
Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku. Tata dwóch przepełnionych energią chłopaków.

Zobacz także

Poczytajmy o zwierzętach z okazji Światowego Dnia Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Dzień obchodów 4 …

Leave a Reply