Gorący temat

Juan Gimenez – twarde science fiction z domieszką seksapilu

2 kwietnia 2020, ze względu na zarażenie Coronawirusem, zmarł Juan Gimenez (ur. w 1943 r.), argentyński twórca komiksów, który karierę rozpoczynał od rysowania czarno-białych opowieści wojennych do krajowych magazynów.

Wstępem do wielkiej kariery była dla niego seria „As pik” do scenariusza Ricardo Barreiro, którą rysował z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegóły. Wtedy też (pod koniec lat 70.) przeniósł się do Hiszpanii, gdzie współpracował z wieloma magazynami: francuskim „Metal Hurlant”, włoskim „L’Eternauta”, hiszpańskim „1984”. W 1980 r. współpracował przy animowanym filmie „Heavy Metal”, do którego stworzył epizod „Harry Canyon”. Później przez cztery lata pracował nad serią krótkich opowieści pod wspólnym tytułem „Kwestia czasu” (kilka odcinków wydano w Polsce w magazynie „Komiks – Fantastyka”) i z Alejandro Jodorowskim przy „Kaście Metabaronów”. W Polsce ukazały się jeszcze cztery jego albumy sci-fi, autorskie „Czwarta siła”, „Leo Roa” i „Ja, Smok” oraz „Segmenty”.

STRONA OFICJALNA

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply