Gorący temat

Maciej Kuciara – Polak, który podbił filmowy świat grafiki cyfrowej

W Polsce mamy wielu wybitnych artystów robiących wielkie międzynarodowe kariery. Jednym z nich jest Maciej Kuciara, projektant koncepcyjny i ilustrator od lat pracujący dla branży kinematograficznej i gier wideo. Najbliższe efekty jego pracy będziemy mogli podziwiać w filmach „Godzilla vs. Kong”, „Spider-Man: No Way Home”, „Thor: Love and Thunder” i „Guardians of the Galaxy Vol. 3”.

Kuciara urodził się w Gdyni w 1984 r. i studiował na Politechnice Gdańskiej. W tym czasie malował głównie technikami tradycyjnymi, a na grafikę komputerową przeszedł w 2003 r., czego pośrednią przyczyną była „Katedra„, krótkometrażowa animacja  Tomka Bagińskiego. Pierwszym komercyjnym zleceniem dla artysty była gra „Painkiller” warszawskiego studia People Can Fly, do której wykonał liczne concept arty. Następnie współpracował z niemieckim Crytekiem nad dwiema pierwszymi częściami serii gier „Crysis”, a w międzyczasie współtworzył fanowski film na podstawie prozy J.R.R. Tolkiena, „Polowanie na Golluma„.

Następnym krokiem w karierze Kuciary było podjęcie decyzji o wyjeździe do USA. Wylądował wówczas w Kalifornii, w studiu Naughty Dog, dla którego stworzył concept arty do „The Last of Us”. Gra ukazał się w 2013 r. i rozeszła się w nakładzie prawie 3,5 mln kopii. Mniej więcej w tym samym czasie podjął współpracę z czterema studiami filmowymi: Foxem, Universal Pictures, Legendary Pictures i Marvel Studio. W 2014 r. premierę miały cztery filmy uwzględniające jego projekty graficzne: „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”, „Strażnicy Galaktyki”, „Dracula: Historia nieznana” i „Siódmy syn”.

Z ważniejszych filmów w portfolio autora warto wymienić jeszcze „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, „Kong: Wyspa Czaszki”, „Ghost in the Shell”, „Alita: Battle Angel”, dwie ostatnie części „Avengers”, „Bumblebee” czy „Wonder Woman 1984„. Stworzył też projekty do pierwszego trailera gry „Cyberpunk 2077”, ilustracje do kart z serii „Magic: The Gathering”, a jego klientami są również m.in. Nike, Google, Disney, Axis Animation, Eidos czy Dreamworks. Maciej jest także współzałożycielem Learn Squared, platformy zapewniającej światowej klasy edukację artystyczną ponad 15 tys. studentom i licznym studiom AAA na całym świecie. Prowadzi również podcast Art Cafe.

W wolnych chwilach autor pracuje nad własnym projektem, którym jest film krótkometrażowy i komiks pt. „Showtime”, z gatunku dystopijnego cyberpunka.

ARTSTATION | STRONA OFICJALNA | DEVIANTART | INSTAGRAM | YOUTUBE

© Maciej Kuciara / Disney / Warner Bros / Paramount Pictures

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Kevin sam w… Związku Radzieckim

Artyści i inni twórcy za pomocą sztucznej inteligencji MidJourney wymyślają niesamowite rzeczy. Po wizualnej interpretacji …

Leave a Reply