Gorący temat

Niezwyciężony – oszałamiająca adaptacja kultowej powieści Stanisława Lema [recenzja]

Naczelny polski fantasta doczekał się kilkudziesięciu mniej lub bardziej udanych adaptacji filmowych oraz kilku świetnych wysokobudżetowych słuchowisk. Teraz jego proza ponownie trafia do innego medium, a jest nim, po raz pierwszy, komiks. Rafał Mikołajczyk na język opowieści obrazkowej przełożył kultowego “Niezwyciężonego”, czyli najbardziej filmową historię mistrza hard science fiction.

Kosmiczny krążownik “Niezwyciężony” ląduje na powierzchni planety Regis III. Jego celem jest zbadanie przyczyn zaginięcia bliźniaczego statku “Kondor”. W toku poszukiwań i prowadzonego śledztwa załoga odkrywa coraz więcej faktów, które dają coraz mniej odpowiedzi. Z czasem musi stawić czoła przerażającej prawdzie i zupełnej obcości. Wszyscy raczej znamy tę historię. Stanisław Lem w swym najbardziej widowiskowym dziele, które po części jest opowieścią grozy, po części kryminalną zagadką, a w szczególności fantastyką naukową, z naciskiem na naukową, zadaje interesujące pytania m.in. o cel ewolucji i zasadność antropocentryzmu. Przy okazji podaje je w bardzo gęstym sosie dramatyzmu, emocji i smutnej konstatacji, co doskonale udało się przełożyć Mikołajczykowi do formy komiksu.

W interpretacji artysty “Niezwyciężony” nabiera zupełnie nowego, dodatkowego wymiaru, staje się jeszcze bardziej monumentalny i surowy. Mamy tu do czynienia z adaptacją na poziomie filmu “Sin City”, który praktycznie kadr po kadrze przetłumaczył rysunki Franka Millera na ruchome obrazy. Z kolei Mikołajczyk linijka po linijce dostosowuje tekst Lema do formy obrazu statycznego: zachowuje oryginalną narrację, teksty i dialogi, i wprowadza wyłącznie niezbędne zmiany oraz cięcia. Przy tym zachwyca surową, kanciastą kreską, którą kapitalnie kreśli detale jałowej planety, obcych struktur, technikaliów i w szczególności nekrosfery. Wizualny efekt dopieszczenia potęgują monochromatyczne barwy złożone z odcieni pomarańczu i czerwieni globu, błękitu wnętrza statku i wielkich plam czerni.

“Niezwyciężony” Mikołajczyka to adaptacja totalna, zachwycająca wykonaniem, szanująca oryginał i fachowo wydana. Pierwsze pełnoprawne podejście komiksu do prozy Lema okazało się wręcz wybitnym sukcesem, godnym prezentacji na arenie międzynarodowej.

Tekst pierwotnie ukazał się w miesięczniku Nowa Fantastyka 01/2020.

Niezwyciężony

Nasza ocena: - 100%

100%

Na podstawie powieści Stanisława Lema, scenariusz i rysunki: Rafał Mikołajczyk. Booka 2019.

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

8 miliardów dżinów – z wielką mocą równa się (zbyt) wielka odpowiedzialność [recenzja przedpremierowa]

Każdy miłośnik komiksowego medium wie, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność. Ale co …

Leave a Reply