Gorący temat

Outcast: Opętanie, tom 6: Scaleni – satysfakcjonujący finał [recenzja]

Ostatni tom “Outcast. Opętania” to bardzo dobre zwieńczenie bardzo nierównej serii Roberta Kirkmana, autora “Żywych Trupów” i “Invincible’a”.

„Outcast” to kolejna seria Kirkmana, która była skazana na sukces. Prawa do jej telewizyjnej ekranizacji kupiła stacja Cinemax jeszcze w listopadzie 2013 r., czyli ponad pół roku przed zaplanowaną premierą pierwszego zeszytu. Coś jednak nie wypaliło do końca; serial został skasowany po drugim sezonie i dziś nikt już o nim nie pamięta, a komiksowa seria przybrała formę sinusoidy. Choć urzekała świetnymi, stylowymi i niepokojącymi rysunkami Paula Azacety oraz atmosferą będącą meisznaką “Twin Peaksa” i “Egzorcysty”, zbyt często popadała w nudę. Podsumowując całą opowieść, można powiedzieć, że była ona o dwa, trzy tomy za długa. Kirkman upchnął w niej zbyt dużo waty, przez co co drugi tom czytelnika dopadało znużenie i zniecierpliwienie. Niemniej dwa ostatnie albumy wynagrodziły tę udrękę i pozostawiają po serii całkiem dobre wrażenie.

W “Scalonych” dochodzi do ostatecznej konfrontacji między Wypędzonymi a Opętanymi. Do odciętej od świata grupy Kyle’a Barnesa dołączają nowi sprzymierzeńcy, co przekłada się też na coraz większą liczbę przeciwników, którzy opanowują całe miasteczko. W międzyczasie dochodzi do mniejszych spięć, pojawia się nowy, potężny sojusznik, a ostateczna bitwa, rozgrywająca się na kilku płaszczyznach, nosi znamiona epickości. I choć sama w sobie jest niezwykle kluczowa, bo domyka trwający latami konflikt, to ważniejsze okazują się jej reperkusje i to jak każdy uczestnik sobie z nim radzi. W gruncie rzeczy “Outcast. Opętanie” to kolejna opowieść Kirkmana o rodzinie, tym jednak razem rozbitej, dążącej do ponownego połączenia. Tytuł albumu można zatem odczytywać dwojako.

Ostatecznie Kirkmanowi udało się zgrabnie doprowadzić serię do końca i być może zachęcić mnie nawet do ponownej lektury. Wygląda bowiem na to, że zyskuje ona w momencie gdy czyta się ją w dużo większych dawkach. Przygoda z nią trwała dość długo, czasami irytowała i nudziła, ale dostarczała też całe mnóstwo pozytywnie niepokojących wrażeń i kapitalną warstwę wizualną.

Outcast: Opętanie, tom 6: Scaleni

Nasza ocena: - 75%

75%

Scenariusz: Robert Kirkman. Rysunki: Paul Azaceta. Przekład: Marek Starosta. Mucha Comics 2021

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

RIP, t.5: Fanette. Nieswojo w nie swojej skórze [recenzja]

Fanette to jedyna kobieca bohaterka, która w serii “RIP” dostała miejsce w tytule komiksu. Czym …

Leave a Reply