Gorący temat

Przyjaciel Północy – wciągająca przygodówka dla młodych czytelników [recenzja]

Jeśli autorka zachwycających reportaży wydaje powieść dla dzieciaków, to nie myślisz wiele, po prostu czytasz! „Przyjaciel Północy” Ilony Wiśniewskiej to fascynująca przygodówka dla młodych czytelników, którą z przyjemnością przeczytają również dorośli wielbiciele reporterki.

Dwunastoletni Daniel rusza na Spitsbergen, żeby spędzić wakacje u swojej ciotki. Pierwsze wczasy bez rodziców zapowiadają się super. Chłopak ma zamiar podglądać zwierzęta, podziwiać fiordy i włóczyć się z wyluzowaną przyjaciółką swojej mamy. Niestety na miejscu okazuje się, że ciocia dziennikarka wpadła na trop prawdziwej afery. Otóż na wyspie ktoś poluje na niedźwiedzie polarne, a policja nie radzi sobie ze śledztwem. Daniel i jego ciocia postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce.

Reporterka w roli powieściopisarki? Ilona Wiśniewska udowadnia, że czuję się rewelacyjnie w każdym wydaniu. Jej przygodówka dla młodych czytelników to wciągająca powieść z fajnymi bohaterami i wartościowym przekazem podprogowym. Czuć tu reporterskie zacięcie autorki, która tak nienachalnie serwuje nam ciekawostki przyrodnicze dotyczące Arktyki oraz przedstawia zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, że czytelnik przyjmuje je intuicyjnie. Inną zaletą powieści są bohaterowie – rozsądny i spokojny Daniel (w końcu nie wszyscy chłopcy to wybijokno) i Juno – dziesięciolatka z pazurem, która charakterkiem nadrabia za kilka dzieciaków. No i jeszcze ciocia traktująca młodzież po partnersku. To ta trójka niesie na swoich barkach całą opowieść i całkiem dobrze sobie radzi.

Minusy? Jak dla mnie fabuła mogłaby być bardziej awanturnicza, a tempo akcji nieco szybsze, żeby jeszcze bardziej zaangażować emocje młodych odbiorców. Za to bardzo doceniam przepiękne ilustracje Mariusza Andryszczyka, które pomagają budować klimat i doskonale oddają ducha powieści. „Przyjaciel Północy” to opowieść o harcie ducha, odwadze, miłości do natury, chęci niesienia pomocy, przyjaźni i marzeniach, które są warte spełnienia. To jedna z tych książek, które zmieniają spojrzenie na świat, dlatego warto wyruszyć razem z Danielem na spotkanie z przygodą.

Przyjaciel Północy

Nasza ocena: - 70%

70%

Ilona Wiśniewska, Agora 2022

User Rating: Be the first one !

Marta Kowal

Rocznik 87. Mama Ignacego, czytelniczka z bibliofilskimi skłonnościami, hobbicka dusza, zakochana w poezji, muzyce, psach i ptakach. Nie znosi gadać o sobie, dlatego pisze o książkach na dwóch blogach: Zaczytana mama i Exlibris Marty.

Zobacz także

Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza – hołd dla najsłynniejszego kaczora na świecie [recenzja]

„Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza” to ważny album dla wszystkich miłośników opowieści z Kaczogrodu. Nie tylko …

Leave a Reply