Gorący temat

Resurrection – kruchość ludzkiej psychiki [recenzja]

Żaden wypełniony po brzegi monstrami horror nie może równać się okropieństwom czającym się w zakamarkach naszych umysłów. Andrew Semans doskonale to rozumie i ze swego filmu czyni jazdę hipnotyzującą podróż po odmętach szaleństwa.

Margaret to kobieta sukcesu. Udana zawodowa kariera, dobre relacje z dorastającą córką Abbie i dokładne rozplanowanie codziennej rutyny powodują, że swoje życie ma pod pełną kontrolą. W tej idealnej układance, w pewnym momencie coś zaczyna się jednak psuć. Wszystko zaczyna się od rzeczy stosunkowo ze sobą niepowiązanych – oto Abbie najpierw ni stąd ni z owąd znajduje w swoim portfelu ząb, a niedługo później ulega wypadkowi rowerowemu. To jednak ledwie początek całej serii niepokojących wydarzeń, których Margaret stanie się uczestniczką po tym gdy w jej życiu na nowo pojawi się mężczyzna z którym przed laty żyła w patologicznej relacji. Dawno pogrzebane pod grubą warstwą codzienności traumy budzą się do życia, z wolna przejmując kontrolę nad tym, co wydawało się niewzruszone – ale tym razem bohaterka zrobi wszystko, by ochronić siebie i córkę.

Scenariusz „Resurrection” autorstwa Andrew Semansa w 2019 roku znalazł się na tzw. „czarnej liście” najbardziej popularnych, jeszcze niewykorzystanych filmowych fabuł od aspirujących twórców i po prawdzie trudno się temu dziwić. O ile bowiem w ogólnym zarysie, historia przedstawiona w filmie może wydawać się do złudzenia podobna do dziesiątek biorących na tapet kwestię opresyjnych związków, tak w tym wypadku diabeł tkwi w szczegółach – czyli potraktowaniu materiału na granicy jawy i koszmarnego snu, gdzie przedstawiona rzeczywistość na każdym etapie może zostać zakwestionowana przez odbiorcę.

Takie podejście do tematu okazuje się w przypadku „Resurrection” strzałem w dziesiątkę – wraz z Margaret odbiorca wikła się w początkowo niewinną sytuację, by w miarę jej rozwoju coraz bardziej uświadamiać sobie, że z całego zamieszanie wcale nie musi być łatwej drogi wyjścia. Semans nie tylko bowiem doskonale przeprowadza swoich widzów przez kolejne etapy rozsypującej się, poukładanej wizji życia bohaterki, stopniowo zwiększając przy tym skalę zagrożenia, ale też kawałek po kawałku dokłada elementów sugerujących, że nie wszystko jest tu takie, jakie na pozór może się wydawać. Wrażenie ciągłego zaszczucia i nieprzewidywalności kolejnych wypadków jest wręcz namacalne – a im bardziej film skręca w regiony właściwe dla twórczości rodem z portfolio Davida Lyncha, tym trudniej o jednoznaczną ich interpretację. Takich odczuć dopełnia jeszcze pozbawiony wszelkich hamulców, katartyczny i kipiący wręcz emocjami finał, któremu udaje się trudna sztuka jednoczesnego sklejenia poszczególnych fragmentów historii w jedną całość, wymuszeniem na widzu jego własnej analizy przedstawionych wydarzeń.

Choć fabuła „Resurrection” sama w sobie zasługuje na uwagę, nie sposób nie docenić również fenomenalnej zasługi jaką w budowanie gęstej niczym smołą atmosfery całości wkładają zaangażowani aktorzy. Bijącym sercem całości jest tu definitywnie Rebecca Hall, której potencjał dramatyczny w fabułach czerpiących elementy z kina grozy mogliśmy podziwiać już choćby w „Domu nocnym”. Tu jest jeszcze lepiej – podróż Margaret od momentu w którym wszystko pozornie znajduje się pod jej kontrolą, do rozdygotanego kłębka nerwów nie tylko wywołuje ciągły niepokój, ale i uświadamia drzemiący pod ledwie opanowaną powierzchnią emocjonalny tygiel. Po przeciwnej stronie barykady jest za to równie dobry w swej oszczędności w środkach Tim Roth, który samą tylko mimiką twarzy jest w stanie przyprawić o ciarki na plecach.

Ostatecznie więc Andrew Semans ze swoim filmem odnosi pełny sukces – „Resurrection” to kino podejmujące niezwykle ważki temat toksycznej relacji i chorej kontroli jednej osobowości nad drugą, potrafiące zamknąć całość w sztafażu charakterystycznym dla kina grozy tak, by zachować emocjonalny autentyzm. To wcale niełatwa sztuka – i choćby dlatego, akurat pośrodku tego koszmaru z bohaterami warto się znaleźć.

Foto © IFC Films/ Shudder

Resurrection

Nasza ocena: - 75%

75%

Reżyseria: Andrew Semans. Obsada:Rebecca Hall, Tim Roth, Grace Kaufman i inni. USA, 2022.

User Rating: Be the first one !

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Sisu – mniej znaczy lepiej [recenzja]

Kinowe eksperymenty z formą i treścią z pewnością należy cenić za przełamywanie utartych schematów, ale …

Leave a Reply