Gorący temat

Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein? – poruszające true crime [recenzja]

“Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein?” to nietypowa propozycja w portfolio wydawnictwa KBoom, zajmującego się publikowaniem przede wszystkim komiksów z szerokiego spektrum fantastyki. Oto bowiem otrzymujemy fabularyzowany dokument o jednym z najbardziej obłąkanych zbrodniarzy USA.

Nazwisko Geina raczej nie pojawia się na listach najbardziej znanych seryjnych morderców. Nie mógł się poszczycić inteligencją, charyzmą, medialnym blichtrem, czy szczególnym sposobem zabijania, a na swoim koncie ma jedynie dwa potwierdzone zabójstwa. Daleko mu do rozpoznawalności Teda Bundy’ego, Zodiaka, Gary’ego Ridgwaya (zabójca znad Green River), Jeffreya Dahmera i innych, którzy niejako stali się synonimami swojego “fachu”. Niemniej to właśnie Gein przyczynił się do rewolucji w literaturze i kinie, a wzorowanych na nim psychopatów znają w zasadzie wszyscy.

Eda Geina można określić jako małomiasteczkowego głupka, który był sympatyczny i pomocny, ale niezbyt lotny. Jego powykręcaną osobowość ukształtowała matka – fanatyczka religijna i despotka, znęcająca się nad nim psychicznie i często traktująca go jak córkę, której bardzo pragnęła. Wraz z ojcem alkoholikiem i przemocowcem oraz wycofanym starszym bratem stanowili przykład rodziny rozbitej, patologicznej. Zatem powodów do odchyleń miał sporo, a to czym niechlubnie zasłynął starczyło do stworzenia kilku innych fikcyjnych psycholi, z Normanem Batesem (“Psychoza”), Leatherfacem (“Teksańska masakra piłą mechaniczną”), Zębową wróżką i Buffalo Billem (cykl o Hannibalu Lecterze Thomsa Harrisa) na czele. Przykładów inspiracji jego osobą jest znacznie więcej. Dość powiedzieć, że “Psychoza” zapoczątkowała gatunek slashera, a więc w każdym ekranowym świrze z nożem, siekierą i tasakiem w ręku znajduje się jakiś pierwiastek Geina.

Scenarzysta Harold Schechter, który z zawodu jest pisarzem specjalizującym się w prawdziwych zbrodniach, dwukrotnie nominowanym do Nagrody Edgara (jednej z najstarszych nagród literackich w USA), kapitalnie rozpisał i poprowadził swą opowieść, na którą składają się wyłącznie źródła w postaci prasowych relacji, materiałów dowodowych, raportów psychiatrycznych, zeznań samego Geina oraz wywiadów ze świadkami. Pisarz doskonale odnalazł się w komiksowym medium, przekładając fakty na wartką, choć nie sensacyjną opowieść.

“Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein?” to doskonały reportaż true crime, a po części też biografia psychopaty, niekiedy bardzo literacka w narracji, ale w formie w pełni komiksowa. Za jej zilustrowanie odpowiada Eric Powell, wielokrotny zdobywca Nagrody Eisnera i Nagrody Międzynarodowej Gildii Horroru, twórca serii “The Goon”, potrafiący zmieniać style i techniki. W tej opowieści wykorzystał styl realistyczny oraz ołówkowe szkice z nałożonymi odcieniami szarości, nadając jej unikalnego charakteru retro. 

Słyszeliście, co zrobił Eddie Gein?

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz: Harold Schechter. Rysunki: Eric Powell. Tłumaczenie: Marek Starosta. KBoom 2022

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Krasnoludy, tom 5: Tiss z Bractwa Tarczy – sama przeciw wszystkim [recenzja]

Piąty tom serii o Krasnoludach ze Świata Akwilonu to ponownie dramatyczna, chwytająca za serce opowieść. …

Leave a Reply