Gorący temat

Tony Wolf – Leśny Ludek i duża dawka magnetyzującej lektury

Tony Wolf to pseudonim włoskiego artysty Antonio Lupatelliego (1930-2018), specjalizującego się w ilustracji dziecięcej. Na początku kariery współpracował z francuskim studiem filmowym Payot, a później z brytyjskim wydawcą Fleetway. Tworzył grafiki do takich bajek jak „Królewna śnieżka i siedmiu krasnoludków”, „Pinokio”, „Kopciuszek” i wielu innych klasyków literatury dziecięcej.

Najbardziej jednak znany jest z autorskiej serii „The Woodland Folk” (1984-1985), w Polsce wydanej pod tytułami „Leśny ludek i…” („Smoki”, „Wróżki”, „Elfy”, „Olbrzym”, „Skrzaty”), która stała się też podstawą dla anime „Przygody Bosco”. Ta sześciotomowa seria ukazała się u nas na początku lat 90., i na nieszczęście wszystkich dzieci i ich rodziców, do tej pory nie doczekała się żadnego wznowienia. A szkoda bo był to kawał magicznej i magnetyzującej lektury. Doskonale pamiętam długie godziny wpatrywania się w każdy drobny detal poszczególnych rysunków i wrażenie jakie na mnie wywierały. Sprawdźcie zresztą sami. I koniecznie poczyńcie starania aby wasze pociechy miały do niej dostęp.

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza – hołd dla najsłynniejszego kaczora na świecie [recenzja]

„Niezwykłe losy Sknerusa McKwacza” to ważny album dla wszystkich miłośników opowieści z Kaczogrodu. Nie tylko …

2 komentarze

  1. Wydaje mi się, że jest jeszcze zbiorcze wydanie z 1995r., pt. Bajki Leśnej Krainy.

Leave a Reply