Gorący temat

Książki i komiksy w uniwersum Stranger Things

Serial „Stranger Things” braci Duffer ponownie bije rekordy popularności i znów jest jednym z największych hitów Netflixa. Nic więc dziwnego, że na fali tego sukcesu powstają liczne produkty powiązane w postaci książek, komiksów i albumów. Przedstawiamy zatem listę tytułów, które znajdziecie na polskim rynku.

Stranger Things: Mroczne umysły

Sprawdź, gdzie kupić:

Pierwsza z serii książek poszerzająca uniwersum „Stranger Things”. Gwenda Bond opowiada wstrząsającą historię matki Nastki. Jest to swoista hybryda powieści obyczajowej, znakomicie osadzona w realiach schyłku lat 60., z thrillerem science fiction, o tajnych badaniach amerykańskiego rządu nad zdolnościami paranormalnymi. To w dużej mierze świetna opowieść o wkraczaniu w dorosłość młodych ludzi u schyłku epoki, nad którą wisiała mgła wojny w Wietnamie. Pełnowymiarowa, bardzo sprawnie napisana powieść, gdzie wątki nadprzyrodzone są tylko interesującym dodatkiem do świetnie nakreślonego tła społeczno-obyczajowego tamtych czasów. Zarazem jest to doskonałe wprowadzenie do atmosfery znanej z serialu.

Stranger Things: Ciemność nad miastem

Sprawdź, gdzie kupić:

„Ciemność nad miastem” Adama Christophera to kolejna powieść, która tym razem rozgrywa się w połowie lat 70., do tego w Nowym Jorku. Opowiada o skrywanej przeszłości szeryfa Hoppera i tajemniczym incydencie, który pozbawił go wszystkiego i zmusił do powrotu do Hawkins. Książkę należy potraktować jako proste, dynamiczne czytadło sensacyjne, które jednak ma niewiele wspólnego z wątkami i atmosferą „Stranger Things”.

Stranger Things: Wszyscy mówią na mnie Max

Sprawdź, gdzie kupić:

Powieść z gatunku young adult przedstawiająca losy Maxine „Max” Mayfield, bohaterki, która wzmocniła obsadę w drugim sezonie serialu. I to z jej perspektywy poznajemy wydarzenia z tej części serii, ale niejako w bonusie dostajemy też retrospekcje z jej poprzedniego życia. Powieść nie jest zbytnio wymagająca i angażująca ale jako dodatek uzupełniający wątki sprawdza się całkiem nieźle.

Stranger Things: Rebel Robin

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejna powieść young adult, tym razem o buntowniczej Robin Buckley, która zadebiutowała w trzecim sezonie serialu. I ponownie poznajemy wydarzenia z jej perspektywy, uzupełnione o retrospekcje i psychologiczną podbudowę postaci. Książka o poziom lepsza od poprzedniej i świetnie przygotowująca grunt pod wydarzenia z sezonu czwartego.

Jak przetrwać w świecie Stranger Things

Sprawdź, gdzie kupić:

Ładnie wydany album z fotosami z serialu opatrzony cytatami i maksymami. Raczej dodatek dla wiernych fanów chcących mieć wszystko związane z tym tytułem. Nie polecamy go osobom, które nie widziały żadnego odcinka, bowiem można natknąć się na poważne spojlery.

Hawkins Horrors. Zbiór przerażających opowieści

Sprawdź, gdzie kupić:

Pewnego wieczoru Dustin, Lucas, Max i ich przyjaciele wypożyczają kilka filmów wideo. Kiedy jednak z powodu awarii prądu nie mogą ich obejrzeć, zaczynają opowiadać sobie przerażające historie związane z ich miasteczkiem. Jakie tajemnice skrywa stary szpital psychiatryczny? Czy na dnie Jeziora Kochanków naprawdę żyje straszny zmutowany stwór? Czy zwyczajnego pluszaka kontrolują nadnaturalne siły? Co łączy jadeitową kostkę z wilkołakami i czy cztery dziewczyny z miejscowego liceum, nazywające siebie Córami Ciemności, są prawdziwymi wiedźmami? Oto część kolekcji strasznych historii zebranych w książce Hawkins Horrors, która spodoba się nie tylko fanom serialu Netflixa.

Stranger Things, tom 1: Po drugiej stronie

Sprawdź, gdzie kupić:

Początek komiksowej serii, której każdy album opowiada jedną zamkniętą historię. Fabuła albumu rozgrywa się równolegle do tej znanej z pierwszego sezonu i skupia się na Willu Byersie, który zaginął “po drugiej stronie”. Chłopak musi przeżyć za wszelką cenę w nieprzyjaznym, toksycznym środowisku i unikać polującego Demogorgona. Scenarzystka metodycznie odhacza kolejne punkty styczne z fabułą serialu, czyli te momenty w których Joyce i Jedenastce udało się skontaktować z Willem lub komuś z innych bohaterów przedostać na chwilę “na drugą stronę”. Zatem kilka wydarzeń poznajemy z perspektywy chłopaka, ale w zasadzie nie wnoszą one nic odkrywczego i nowego do podstawowej opowieści. Natomiast nieco bardziej szczegółowo obrazują jego uczucia i to jak niełatwo miał w samotności, co też całkiem nieźle zostało ukazane w samym serialu.

Stranger Things, tom 2: Szóstka

Sprawdź, gdzie kupić:

Cztery historie, opowiadające o Francine, tytułowej „Szóstce”, jednej z wcześniejszych niż Jedenastka ofiar mrocznych eksperymentów laboratorium Hawkins. Druga odsłona komiksowej serii rozwijającej wątki serialowego uniwersum cierpi na przypadłość wysokiej przewidywalności, co jednak nie dyskredytuje go zupełnie. Zwłaszcza, ze kryje w sobie wiele odniesień do serialowej historii, a te smaczki stanowią główną wartość komiksu. Przede wszystkim poszerzają perspektywę, dostarczając nam dodatkowych informacji nt. samego projektu badawczego MK Ultra. Rzecz dla fanów, bo warto znać główną oś fabularną, by w pełni nacieszyć się całością opowieści. jako uzupełnienie serialu – jak najbardziej jesteśmy na tak. Samodzielnie – już niekoniecznie się obroni.  Ale – co ważne w komiksie – strona graficzna wypada znacznie lepiej niż w „Po drugiej stronie”.

Stranger Things, tom 3: Prosto w ogień

Sprawdź, gdzie kupić:

Bezpośrednia kontynuacja komiksowej „Szóstki”, pisana także przez scenarzystkę Jody Houser wypada naprawdę dobrze i potrafi zaciekawić, rozwijając wątki rozpoczęte w poprzednim tomie. Tragiczne wydarzenia z finału „Szóstki” nadal kładą się cieniem na życiu bohaterów, a w dodatku przeszłość nie daje im o sobie zapomnieć… Kolejna odsłona ciekawie uzupełniająca serialową opowieść i poszerzająca naszą wiedze o pokłosiu eksperymentów z Hawkins, które mogą mieć o wiele bardziej tragiczne konsekwencje.

Kolejny raz kreska w komisie zasługuje na pochwałę. Tym razem to zasługa głownie Ryana Kelly’ego – odpowiedzialnego za trzy pierwsze zeszyty. Ostatni zilustrował Ibrahim Moustafa, któremu zależało na odwzorowaniu jak najdokładniej postaci z serialu. „Prosto w ogień” spodoba się tym, którym „Szóstka” przypadła do gustu.  Pozostali mogą sobie odpuścić.

Stranger Things, tom 4: Obóz naukowy

Sprawdź, gdzie kupić:

Tym razem trafiamy z opowieścią pomiędzy drugi i trzeci sezon serialu. Dustin wyjeżdża na obóz naukowy… i świetnie odnajduje się w nowym środowisku. Jednak gnębiciele słabszych znajdą się wszędzie i to szybko stanie się głównym problem chłopaka i jego nowych przyjaciół… Do czasu, aż  w tajemniczy sposób zaczną znikać opiekunowie z obozu. Nowo poznani kompani, z Dustinem na czele (który zdecydowanie ma komu starać się imponować) próbują odkryć prawdę. A ta okaże się adekwatna do ducha serialowych opowieści. Ta komiksowa odsłona uniwersum rozwija serialowe wątki, podobnie, jak czynił to tom pierwszy. I wypada całkiem nieźle, uzupełniając kolejne luki, w samej serialowej historii pominięte. Miłośnicy serii zapewne dobrze się tu odnajdą, zwłaszcza, że co rusz pojawiają się bezpośrednie odniesienia do serialu. Graficznie znów mamy akcent na podobieństwo (przynajmniej głównej postaci, Dustina) do aktorskiego pierwowzoru. Nie do końca to horror, raczej horrorowy pastisz. Ale miłośnicy marki Stranger Things powinni znaleźć w albumie coś dla siebie.

Stranger Things, tom 5: Grobowiec Ybwena

Sprawdź, gdzie kupić:

Jest styczeń 1985 roku. Nasi znajomi z Hawkins mają za sobą bitwę stoczoną z Łupieżcą Umysłów. Will Byers i jego mama Joyce wciąż przeżywają żałobę po tragicznie zmarłym Bobie Newbym. Pewnego dnia Will i jego nauczyciel pan Clarke znajdują tajemniczą mapę, którą Bob zostawił w pudełku z pamiątkami. Chłopak postanawia sprawdzić, dokąd ona prowadzi.

Gdy Mike, Dustin i Lucas orientują się, że Will wyruszył samotnie nocą mimo śnieżycy, podążają jego śladem. W końcu doganiają kolegę i czwórka przyjaciół, postępując według wskazówek Boba, wchodzi coraz głębiej do lochów pełnych tajemnic i pułapek.

Mariusz Wojteczek

Rrocznik '82. Kiedyś Krakus z przypadku, teraz Białostoczanin, z wyboru. Redaktor portali o popkulturze, recenzent, publicysta. Współtwórca i redaktor portalu BadLoopus – W pętli popkultury. Pisze opowiadania, które dotychczas publikował m.in. w Grabarzu Polskim, Okolicy Strachu, Bramie, Histerii oraz w antologiach, jak „Słowiańskie koszmary”, „Licho nie śpi”, „City 4”, „Sny Umarłych. Polski rocznik weird fiction 2019”, „Żertwa”, „The best of Histeria”, „Zwierzozwierz” i „Wszystkie kręgi piekła”. Laureat czwartego miejsca w konkursie „X” na dziesięciolecie magazynu Creatio Fantastica. Wydał autorskie zbiory opowiadań: „Ballady morderców” (Phantom Books 2018) oraz „Dreszcze” (Wydawnictwo IX 2021) oraz powieść „Ćmy i ludzie” (Wydawnictwo IX 2022). Pracuje nad kilkoma innymi projektami (które być może nigdy nie doczekają się ukończenia). Miłośnik popkultury i dobrej muzyki, nałogowy zbieracz książek, komiksów i płyt. Zakochany bez pamięci w swojej żonie Martynie oraz popkulturze – w takiej właśnie kolejności.

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply