Gorący temat

Niezbędnik wakacyjny – najlepsze horrory na lato

Lato zapowiada się upalne, więc przyda się każdy sposób na odrobinę ochłody. A nic nie mrozi krwi w żyłach lepiej, niż dobry horror! Mamy dla Was zestaw przerażających opowieści, które skutecznie sprawią, że sparaliżuje Was strach. A przynajmniej będziecie dobrze się bawić ze świetnymi książkami. Dla wszystkich, którzy szukają dobrej literatury spod znaku grozy to lista obowiązkowa!

Wojciech Gunia – Miasto i rzeka. Wydawnictwo Dom Horroru

Wznowienie dwóch nowel mistrza polskiego weirdu i jednego z najlepszych – jeśli nie najlepszego – twórcy grozy w Polsce. Gunia zabiera nas tym razem w dwie podróże, jedną do dziwacznego miasta, przecinanego rzeką, którą co dzień spływają ciała oraz drugą, w tragicznej próbie odkrycia przez głównego bohatera prawdy o śmierci brata. I jedna i druga nowela to na wskroś pesymistyczny dyskurs o sensie życia, o kruchości naszej egzystencji i wartości istnienia sensu stricte. Fabuła mocno oniryczna, tym razem – może dość nietypowo, jak na tego twórcę – ukierunkowywana na kryminał. Choć – jak cała proza Guni – nie jest to gatunkowa sztampa, ale o wiele więcej.

Sprawdź, gdzie kupić:

Jarosław Turowski – Róże i karabiny maszynowe. Wydawnictwo Phantom Books

Symbolicznie ujęte miłość i śmierć. Skrajności w literaturze (a nierzadko i w życiu) mieszające się boleśnie ze sobą w opowiadaniach Turowskiego wybrzmiewają ze zdwojoną siłą, zamknięte w starannie wykreowanych światach. To historie z pogranicza gatunków, bo autor nie zamyka się w jednej konwencji, ale nieustannie poszukuje właściwych środków wyrazu dla swoich opowieści, garściami czerpiąc z popkulturowego dorobku. Niezależnie od gatunku, to przede wszystkim znakomite historie. Dajcie im szansę. Nie będziecie żałować.

Sprawdź, gdzie kupić:

Marek Zychla – Bezmiłość. Wydawnictwo Vesper

Zychla to jeden z najciekawszych twórców współczesnej grozy w Polsce. Jego historie, zwykle oniryczne, surrealistyczne, to zwyczajowo mocno emocjonalne opowieści, w których twórca stara się – za pomocą horrorowo-fantastycznego sztafażu – opisać swoje widzenie świata. Nie stroni od sięgania po irlandzkie legendy i folklor, cudownie implementując go do swojej prozy. Jego najnowsza powieść to zdecydowanie pozycja, na która winni zwrócić uwagę miłośnicy prozy nieoczywistej, przekraczającej gatunkowe granice i nie bojącej się eksperymentów z formą.

Sprawdź, gdzie kupić:

John Langan – Poławiacz. Wydawnictwo Vesper

„Poławiacz” to powieść bardzo kameralna, stonowana, w której nie mamy co liczyć na przesadnie wartką akcję i natłok wątków. Fabuła rozwija się tutaj niespiesznie, leniwie – można by rzec, co jednak nie stanowi wady (przynajmniej – nie dla wszystkich), a zaletę, bowiem zyskuje na tym autor dość przestrzeni na budowanie świata przedstawionego, na oswojenie nas z nim, by w odpowiedniej chwili odrealnić go, odzwyczajnić. Rozbić w pył nasze poczucie racjonalności i zastąpić je afirmacją niemożliwego. Z imponującym skutkiem. [Więcej przeczytacie TUTAJ].

Sprawdź, gdzie kupić:

Thomas Olve Heuvelt – Echo. Wydawnictwo Albatros

Pierwsza wydana w Polsce powieść Heuvelta – „HEX” – zaskakiwała, ale i urzekała doskonałym odświeżeniem konwencji horroru. Klasyczny motyw wiedźmiej klątwy w małej mieścinie autor zaadoptował do współczesności, do epoki mediów społecznościowych. Udowadniając tym samym, że należy do najciekawszych twórców grozy młodego pokolenia. Teraz Heuvelt powraca z nową powieścią – „Echo”. Upragniona wyprawa w Alpy, która zmienia się w piekło. Tajemnicza góra, której nie ma na mapach i o której nikt nie chce mówić. I nawiązania do klasyki grozy, mnóstwo nawiązań, które jednak nie przeszkadzają autorowi tworzyć czegoś świeżego i oryginalnego. Zdecydowanie, warto sięgnąć po ten tytuł.

Sprawdź, gdzie kupić:

S.T. Joshi – Coś spod spodu. Wydawnictwo Dom Horroru

Joshi znany jest w Polsce przede wszystkim jako krytyk literacki oraz autor monumentalnej biografii H.P. Lovecrafta. Tym razem – dzięki Wydawnictwu Dom Horroru – na polski rynek trafia nowela Joshiego pt. „Coś spod spodu”, w przekładzie Krzysztofa Grudnika. Historia to przede wszystkim ukłon dla klasyki, dla Lovecrafta i Williama Hope Hodgsona oraz innych mistrzów grozy. Ale równocześnie to interesująca nowelistyka zagraniczna z gatunku horroru, z którą nie tak znów często mamy okazję obcować w Polsce, zasypywani przez n-te wznowienia tych samych powieści Stephena Kinga (którego uwielbiamy, ale nie do przesady). Zbiór zawiera tytułowa minipowieść oraz trzy dodatkowe nowele Joshiego, stanowiące znakomity przekrój jego (skromnego w odniesieniu do prac publicystycznych) dorobku literackiego. Naszym redakcyjnym zdaniem wypada znać.

Sprawdź, gdzie kupić:

Grady Hendrix – Final Girls. Ostatnie ocalałe. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Grady Hendrix to przede wszystkim wielki miłośnik popkultury, a dopiero później pisarz. Dlaczego? Bowiem każda jego powieść to swoisty hołd dla popkultury, dla określonej horrorowej konwencji. I nie inaczej jest z „Final Girls”. Ostatnie ocalałe. Historia kilku dziewczyn, które przeżyły niegdyś prawdziwą masakrę (jak przystało na motyw ze slashera, od którego wzięło się zresztą określenie „final girl”). Obecnie próbują radzić sobie z traumą w specjalnej grupie wsparcia, do której wszystkie należą. Ale pewnego dnia jedna z nich znika…
Hendrix nie kryje – nigdy tego nie robił – swojej miłości do popkultury i inspiracji. Nie jest to jednak forma bezmyślnej wtórności, powielania ogranej konwencji czy rozwiązań, ale raczej zabawa nimi, czasem nawet z ocieraniem się o ironię. Autor składa hołd slasherom w podobny sposób, jak wcześniej czynił to dla opowieści o nawiedzonym domu („Horrorstor”), czy wampirom („Poradnik zabójców wampirów klubu książki z Południa”). I jako tak odczytany, „Final Girls. Ostatnie ocalałe” z pewnością zadowoli miłośników grozy z lat 80-tych.

Sprawdź, gdzie kupić:

Jolanta Bartoś – Śpij, dziecinko, śpij. Wydawnictwo Zysk – Ska

Nie jest to powieść dla starych horrorowych wyjadaczy. Tych znużyć może przewidywalność fabuły, czy klasyczność rozwiązań, po jakie sięga Bartoś. A ona sama – z czego zapewne doskonale zdaje sobie sprawę – nie wywarza drzwi, które są od dawna otwarte. Jednak próba wejścia w gatunek dla niej samej w zakresie literackim nowy okazuje się próbą udaną. Miłośnicy mieszanki prozy obyczajowej i horroru, jaką serwuje konsekwentnie Stefan Darda, jaką zaproponowała Anna Lewicka w „Południku” lub Mariusz Kaszyński w „Pogorzelisku”, będą jednak zadowoleni. Nie ma tu przesady z makabrą, autorka raczej stara się budować napięcie, atmosferę niepokoju i odrealnienia poprzez serwowanie bohaterom coraz to nowych, niepokojących zjawisk nadprzyrodzonych, a całość podąża do finału, jakiego nie powstydziłby się choćby Artur Urbanowicz, który lubuje się w przewrotnych, wieńczących całość historii twistach. [więcej przeczytacie TUTAJ].

Sprawdź, gdzie kupić:

Victor LaValle – Ballada o Czarnym Tomie. Wydawnictwo MAG

Cieniutka objętościowo książka LaValle’a to kolejny – a jakże! – lovecraftowski hołd, dodatkowo znakomicie oddający problem rasowej segregacji w latach 20-tych w Nowym Jorku. Przesycona magią, muzyką i mrokiem opowieść o czarnoskórym kanciarzu, który sięga po zakazane. Niby garściami czerpiąca z Lovecrafta (ile razy to już było?), ale jednocześnie świetnie napisana i sięgająca dalej, wręcz paradoksalnie flirtująca z rasistowskimi poglądami Samotnika z Providence. Victor LaValle to uznany autor, zdobywca Shirley Jackson Award i American Book Avard. MAG wydał także jego „Odmieńca”, którego również polecamy.

Sprawdź, gdzie kupić:

Susan Hill – Zagrabione życie i inne opowieści niesamowite. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Hill zasłynęła przede wszystkim „Kobietą w czerni” i jest jedną z najważniejszych autorek brytyjskiej prozy gotyckiej. W tym tomie opowiadań sięga jednak poza konwencję znana właśnie z „Kobiety w czerni”, by pokazać, że mrok i horror potrafią kryć się w każdej, choćby najbardziej niewinnej scenerii. Hill to mistrzyni słowa, jej teksty charakteryzuje erudycja i niezwykłe wyczucie stylu. Doskonale oddaje realizm miejsc, które opisuje, co tym bardziej wzmaga towarzyszące lekturze poczucie niepokoju i podskórnego lęku. Wspaniała proza, śmiało pretendująca do miana literatury pięknej. Dla miłośników pisarstwa np. Shirley Jackson pozycja obowiązkowa.

Sprawdź, gdzie kupić:

Praca zbiorowa – Widma nad Innsmouth. Wydawnictwo Vesper

Kolejny – po „Szaleństwie Cthulhu” – tom Kronik Arkham od Wydawnictwa Vesper to kolejnych siedemnaście przykładów, jak fascynującymi ścieżkami mogą podążać literackie inspiracje. Howard Philips Lovecraft – jeden z najsłynniejszych i najpopularniejszych twórców grozy w historii literatury bezustannie motywuje nowe pokolenia autorów do przetwarzania motywów Mitologii Cthulhu i kreowanie własnych opowieści w tej konwencji. Co ciekawe, ich pomysły są niejednokrotnie bardzo luźno powiązane z oryginalna historią ( w tym tomie jest to oczywiście Widmo nad Innsmouth). Zbiór zawiera oryginalną nowelę Lovecrafta oraz teksty takich twórców współczesnej grozy, jak Neil Gaiman, Ramsey Campbell, Kim Newman, Brian Stableford a nawet Guy N. Smith. Opowiadania bardzo zróżnicowane stylistycznie, reinterpretujące klasyczną historię i ukazującą, jak złożonym gatunkiem jest horror. Dla tych, którzy kochają nie tylko Lovecrafta, ale też współczesna grozę. Wybór nazwisk w tym tomie jest z pewnością imponujący.

Sprawdź, gdzie kupić:

Colin Insole – Epifanie. Wydawnictwo IX

Fascynujący, melancholijny i na wpół poetycki zbiór opowiadań Insole’a to hołd składany takim twórcom, jak Bruno Schulz czy Gustaw Meyrink. Inspirowany bolesnymi dziejami Europy Wschodniej, niejednokrotnie penetrujący także zapomniane zakątki Wielkiej Brytanii. Swoista literacka uczta, która pokazuje, jak blisko groza może korelować z literaturą piękną. Dla czytelników, którzy poszukują literatury ambitniejszej, bardziej wymagającej i zmuszającej do refleksji, ale jednocześnie nie unikającej gatunkowości, choć ujętej w starym stylu, wzorowanej na mistrzach weird sprzed laty.

Już sam tytuł wskazuje na chrześcijańskie konotacje, ale Insole nie celuje w siermiężną religijną fasadowość, ale poszukuje bardziej subtelnych przejawów boskiej woli w sprawczości zdarzeń, w ciągach przyczynowo skutkowych, jakie mają wpływ na losy świata. Wspaniała proza, wymykająca się jednoznacznej kwalifikacji gatunkowej. Dla miłośników prozy Wojtka Guni, czy Anny Marii Wybraniec „Epifanie” będą propozycją wyśmienitą.

Sprawdź, gdzie kupić:

Bram Stoker – Klejnot siedmiu gwiazd. Wydawnictwo IX

Stoker znany jest głównie – rzecz jasna – ze swojego najważniejszego dzieła – „Draculi”, w którym odświeżył klasyczny, folklorystyczny motyw wampira i – w pewien sposób ofiarował go popkulturze. Jednak Stoker miał w swoim dorobku zdecydowanie więcej interesujących publikacji. Jedną z nich jest mieszanka grozy i powieści przygodowej w „Klejnocie siedmiu gwiazd”. Opiera się ona na dominujące w tamtym okresie w Wielkiej Brytanii fascynacji starożytnym Egiptem, który stał się swoistą modą zwłaszcza wśród londyńskiej socjety. „Klejnot siedmiu gwiazd” to mieszanka retrokryminału, grozy, powieści przygodowej i romansu, która – prawdopodobnie – pozwoliła motywowi mumii zakotwiczyć (podobnie, jak się to miało z wampirem) w szerszym popkulturowym kontekście, zwłaszcza w filmie, owocując choćby takimi klasykami, jak film „Mumia” z 1932 roku, z Borisem Karloffem w roli głównej.

Sprawdź, gdzie kupić:

Praca zbiorowa – Powroty. Wydawnictwo GMORK

Wydawnictwo GMORK zakończyło (niestety) jakiś czas temu działalność komercyjną, jednak ostatnio powrócili z projektem zupełnie darmowym, jakim jest antologia historii niesamowitych „Powroty”. Zbiór wydany w formie e-booka jest dostępny do pobrania całkowicie za darmo i zawiera dwadzieścia opowiadań w konwencji szeroko rozumianej fantastyki i grozy. Nazwiska raczej nieznane lub mniej znane (bardziej rozpoznawalny ze względu na dorobek jest chyba tylko Kornel Mikołajczyk, który w Gmork-u publikował swój zbiór cyberpunkowy „Deux Ex Machina. Człowiek, który zniknął”), pozostali to autorzy mniej doświadczeni lub debiutanci. Jednak fakt, że GMORK zawsze szczycił się bardzo wysokim poziomem jakościowym swoich publikacji, myślę, że warto dać nowicjuszom szansę. Być może ktoś z nich (może nawet większość?) za jakiś czas zawojuje rynek literatury gatunkowej w tym kraju? Na wakacje, wbrew szalejącej inflacji i drożejącemu wszystkiemu, polecamy ten DARMOWY zbiór łaknącym ciekawych literackich przygód w konwencji fantastyki i grozy. E-book pobierzecie w wybranym formacie TUTAJ.

Photo © cocoparisienne/Pixabay

Mariusz Wojteczek

Rrocznik '82. Kiedyś Krakus z przypadku, teraz Białostoczanin, z wyboru. Redaktor portali o popkulturze, recenzent, publicysta. Współtwórca i redaktor portalu BadLoopus – W pętli popkultury. Pisze opowiadania, które dotychczas publikował m.in. w Grabarzu Polskim, Okolicy Strachu, Bramie, Histerii oraz w antologiach, jak „Słowiańskie koszmary”, „Licho nie śpi”, „City 4”, „Sny Umarłych. Polski rocznik weird fiction 2019”, „Żertwa”, „The best of Histeria”, „Zwierzozwierz” i „Wszystkie kręgi piekła”. Laureat czwartego miejsca w konkursie „X” na dziesięciolecie magazynu Creatio Fantastica. Wydał autorskie zbiory opowiadań: „Ballady morderców” (Phantom Books 2018) oraz „Dreszcze” (Wydawnictwo IX 2021) oraz powieść „Ćmy i ludzie” (Wydawnictwo IX 2022). Pracuje nad kilkoma innymi projektami (które być może nigdy nie doczekają się ukończenia). Miłośnik popkultury i dobrej muzyki, nałogowy zbieracz książek, komiksów i płyt. Zakochany bez pamięci w swojej żonie Martynie oraz popkulturze – w takiej właśnie kolejności.

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply