Czas pędzi nieubłaganie. Od pierwszej – elektronicznej – publikacji kultowego „Marsjanina” minęła już dekada. W tym czasie Andy Weir zdążył wyrobić sobie rozpoznawalność pośród miłośników science fiction, nawet jeżeli następna w kolejności „Artemis” z fenomenem pierwszej powieści mierzyć się nijak nie mogła. Teraz przyszedł czas czwartą pełnoprawną powieść. Być może najlepszą w dorobku autora, dodajmy.
Ogólny rys fabularny „Projektu Hail Mary” uderza w katastroficzne tony. Oto z niewiadomych powodów, Słońce traci moc. Wychłodzenie planety o kilka stopni może być katastrofalne w skutkach – w związku z tym więc ludzkość decyduje się zaangażować wszystkie siły w misję ostatniej szansy. Los naszego gatunku spoczywa na barkach trójki astronautów… a przynajmniej spoczywał, bo w momencie gdy dołączamy do akcji, na pokładzie kosmicznego statku jedyną żywą istotą jest Ryland Grace. Sam mężczyzna nie pamięta ani w jaki sposób się na nim znalazł, ani na czym dokładnie polega cel jego misji. Przypomnieć będzie musiał o tym sobie niebywale szybko, bo czas jaki pozostał homo sapiens kurczy się z każdą sekundą.
„Projekt Hail Mary” nie grzeszy przesadnie skomplikowaną budową. Bohatera który nadaje nam perspektywę poglądu na całą sytuację mamy tylko jednego, a kolejne partie tekstu podzielone są pomiędzy wydarzenia w których mężczyzna aktualnie uczestniczy, a budującymi nam tło historii retrospekcjami. Prostota to jednak w tym wypadku same zalety – „Projekt Hail Mary” pod względem konstrukcji wiodącej postaci można określić bez pudła „Marsjaninem 2.0”. Ryland Grace to człowiek prostolinijny i podchodzący do kolejnych problemów na zdrowy rozsądek, niepozbawiony umiejętności rozbawienia nas celnym sarkazmem i odrobiną czarnego humoru. Co najważniejsze jednak, mimo że łatwo byłoby przypiąć mu łatkę kalki Marka Watneya, pozostaje charakterem świeżym i autentycznym. Pod tym względem nie ma więc miejsca na nudę – a to diablo istotne, jeśli jeden człowiek będzie musiał dźwigać na barkach ciężar całej fabuły.
Nieporównywalnie większe ambicje jednak niż pierwszy wielki hit Weira, „Projekt Hail Mary” ma pod kątem rozmachu. Tu nie ma miejsca na jedną lokację i wąskie przestrzenie – wraz z kolejnymi partiami powieści będziemy trafiać nie tylko w różne zakątki naszej planety, ale i znacznie dalej, poza granice poznanego wszechświata. Piekielną zbrodnią byłoby zdradzać niespodziankę jaką przyzwyczajonym do klasyfikowania „Marsjanina” w podgatunek „science-fact”, szykuje Amerykanin – ale jest ona tak integralna dla rozwoju bohatera i ogólnego, przepełnionego humanizmem wydźwięku powieści, że jestem przekonany: po prostu się w niej zakochacie. Ładunek pozytywnych emocji jakie „Projekt Hail Mary” ze sobą niesie, mógłby być zresztą tematem na cały osobny akapit – dość napisać jednak, że kiedy przyjdzie wam dotrzeć do ostatniej strony, łzy wzruszenia będzie ocierali mając szeroki uśmiech na ustach. Niewiele książek to potrafi.
Oprócz doniosłego przekazu jako takiego, znajdzie się też w „Projekcie Hail Mary” miejsce na to, co miłośnicy fantastyki naukowej lubią najbardziej. Proporcje tekstu zrozumiałego dla zwykłych śmiertelników, do takich które laicy będą musieli brać na wiarę są tu jednak wyważone nieco inaczej niż w „Marsjaninie” – jako słowo się rzekło, tutaj fantazji autora jest zdecydowanie więcej. Bynajmniej jednak nie znaczy to, że lektura będzie spacerkiem po parku technologicznych nonsensów Gwiezdnych Wojen – nawet bowiem kiedy Amerykanin w swoich wizjach „odlatuje”, stara się mocować je w naukowych teoriach i szczegółowo wyłożonych prawach fizyki, chemii czy biologii. Jest takich detali w „Projekcie Hail Mary” całe mnóstwo i z tego punktu widzenia, nawet jeśli powieść całościowo dużo wyraźniej dryfuje w stronę niezwykłej wyobraźni autora, dawka nauki wciąż potrafi tu zawiązać umysł w supeł.
Kiedy jednak tak się dzieje, z pomocą przychodzi kolejny atut z jakiego zdążyliśmy poznać Weira – prosty i czytelny język, połączony ze znakomitą kontrolą tempa powieści. Nie ma co ukrywać – Amerykanin jest tu panem i władcą powieściowego okrętu i kiedy wydaje się, że za chwilę przygniecie nas blok naukowego tekstu, sprawnie wymanewrowuje nas na bezpieczny teren co bardziej przyziemnymi spostrzeżeniami. Po raz kolejny zatem – nie ma tu miejsca na nudę.
Prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie, by „Projekt Hail Mary” nie stał się hitem na miarę „Marsjanina”. Ba, ma nawet szansę go przebić, a potencjał materiału dostrzegło już Hollywood w osobie Ryana Goslinga, który ma zająć się produkcją i wcielić się w główną rolę w planowanej ekranizacji. Pozostawiając jednak przemysł filmowy na uboczu, książka sama w sobie to wręcz modelowy przykład celu do jakiego powinni dążyć inni gatunkowi autorzy. Pełna uniwersalnych prawd i wartości, ale nigdy nie popadająca w trywialność, stawiająca człowieka w centralnym punkcie wszechświata, ale potrafiąca uświadomić jak nic nieznaczącym pyłkiem na jego mapie w istocie jest – a wszystko to przyoblekająca w zdrową dawkę nauki. Szczerze? Nie sądzę żebym w tym roku miał przeczytać coś, co jej dorówna.
Projekt Hail Mary.
Nasza ocena: - 100%
100%
Autor: Andy Weir. Wydawnictwo Akurat, 2021.