Gorący temat

Susza – woda droższa niż złoto [recenzja]

Graham Masterton to jeden z tych pisarzy specjalizujących się w grozie, którzy od lat na stałe mają własne miejsca na naszych księgarnianych pólkach. Niezwykle szczegółowe sceny mordów i idąca z nimi nierzadko w parze pokaźna dawka erotyki to już charakterystyczne elementy jego stylu, które zapewniły mu rozpoznawalność i rzesze fanów na całym świecie. Czasem jednak nawet ktoś tak doświadczony jak Amerykanin zechce wyjść poza schemat.

I po prawdzie, Masterton w swojej długotrwałej karierze zwykł robić to całkiem często, obok zakrapianych gore i wyuzdanym seksem horrorów zajmując się także książkami historycznymi czy thrillerami. Wznowiona właśnie nakładem wydawnictwa Rebis „Susza” wpada zdecydowanie w tę drugą kategorię, historię osnuwając wokół jednego z potencjalnie najbardziej palących problemów ekologicznych: zmiany klimatu. W tym przypadku, na zdecydowanie bardziej gorętszy.

Wraz z Martinem Makepeace’em, byłym żołnierzem marines a obecnie pracownikiem opieki społecznej lądujemy bowiem w San Bernardino – kalifornijskim miasteczku, w którym od miesięcy nie spadła nawet kropla deszczu. Nie tylko tam zresztą – podobna sytuacja ma miejsce w innych miejscach Stanów Zjednoczonych, a kurczące się z każdą chwilą zapasy wody pitnej, wymuszają na władzach drastyczne działania, jak choćby rotacyjne odcinanie dostępu do życiodajnej substancji kolejnym mieszkańcom. Jak łatwo się domyślić, to ledwie początek prawdziwego chaosu i anarachii, w samym środku której znajdzie się nasz bohater. Próbując uwolnić niesłusznie skazanego syna i uratować chorą córkę, Martin przekona się, że gdy w grę wchodzi przetrwanie, zasady moralne przestają obowiązywać.

Czego jak czego, ale przy rozpoczynaniu przygody z powieścią pisarza o tak ogromnym portfolio, niejako automatycznie nastawiamy się na równy, wysoki poziom całości. W przypadku „Suszy” nie ma mowy o rozczarowaniu – Graham Masterton to w istocie wieloletni fachura i w trakcie kolejnych rozdziałów wybrzmiewa to coraz wyraźniej: ma lekkie pióro pozwalające mu płynnie przeskakiwać z niezwykle plastycznych opisów świata przedstawionego, do przemyśleń i wewnętrznych rozterek wykreowanych postaci, całość zakrapiając dynamicznymi scenami akcji. Tak też sprawa się ma z „Suszą”, w której w zasadzie nie ma momentu, gdzie raz wprawiona w ruch machina akcji na dłuższą chwilę zwalniałaby tempo. Przy całym tym urodzaju, nie sposób nie zauważyć też, że mimo zdecydowanie złagodzonej dawki przemocy i znacznie większych ilości ważkiego przekazu, starego dobrego, ociekającego posoką Mastertona odnajdziemy w „Suszy” bez problemu – kiedy bowiem zacznie już się „dziać”, pisarz nie zamierza zostawiać poszczególnych scen jedynie naszej wyobraźni i odmalowuje je tyleż precyzyjnie, co bezpardonowo.

Mimo tego jednak , że dramatycznych wydarzeń mamy tu w ilościach nadprogramowych, Masterton znajduje też czas na niezbędny przy takiej tematyce społeczny komentarz i próby zmuszenia odbiorcy do refleksji. I choć na potrzeby historii wiele sytuacji zostaje tu siłą rzeczy przejaskrawionych, wielką siłą książki w tym aspekcie jest to, że cały czas pozostaje ona niezwykle blisko naszej codzienności, niejako naturalnie pozwalając nam odnosić się do podejmowanych przez poszczególne postaci decyzji i niemal automatycznie uruchamiając kołaczące się z tyłu głowy pytanie: „jak ja postąpiłbym w podobnej sytuacji?”.

Takie odczucia ułatwia tez cała galeria intrygujących bohaterów, z samym Makepeace’em na czele. Weteran wojny w Afganistanie, cierpiący na syndrom stresu pourazowego wariat, a przy tym człowiek o złotym sercu, czuły na krzywdę innych i taki, który nie zawaha się sięgnąć po drastyczne środki w celu chronienia najbliższych, wywołuje naszą sympatię od pierwszych scen, a na nim lsita bynajmniej się nie kończy. Uzupełniający drugi plan enigmatyczna Saskia Vane, skorumpowany do szpiku kości gubernator Halford, czy pozbawiony skrupułów Joseph Wrack nie pozwalają nam się nudzić, oferując należytą emocjonalną równowagę całości.

I taką też właśnie powieścią jest „Susza” – niezwykle emocjonalną, bo kreślącą zupełnie prawdopodobny scenariusz, w którym największym zagrożeniem okazujemy się my sami. Przykładów na to, jak wiele racji Masterton ma w swojej książce, w obecnych czasach wcale nie trzeba daleko szukać i wypada jedynie mieć nadzieję, że do sytuacji prawdziwie ekstremalnych jeszcze nam daleko. Warto zatem, nie tylko ze względu na wartość literacką „Suszy” samej w sobie, ale i w kategorii przestrogi przed tym, co może się wydarzyć.

Susza

Nasza ocena: - 75%

75%

Autor: Graham Masterton. Wydawnictwo Rebis, 2021.

User Rating: Be the first one !

Maciej Bachorski

Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i przyzwoitej (znaczy, nie tylko single malt) whisky. Pisywał dla "Playboya", "PIXELA", czy "Wiedzy i Życia", a obecnie współpracuje z "Nową Fantastyką", "CD-Action" i "Netfilmem".

Zobacz także

Czarny portret – drugowojenna przeszłość kładzie się cieniem [recenzja]

Nowy kryminał Julii Łapińskiej mocno koresponduje z bolesną polską (i nie tylko polską) historią, sięgającą …

Leave a Reply