Gorący temat

Wrzaskun, tom 1: Piękna i brzydal – udany pastisz gatunkowy [recenzja]

W “Krótkich Gatkach”, linii wydawniczej Kultury Gniewu dla młodszych czytelników, pojawił się “Wrzaskun”. Intrygujący i przezabawny komiks fantasy, którego treść skierowana jest raczej dla tych starszych dzieci, zwanymi młodzieżą.

Tytułowy bohater to rycerski awanturnik, zawodowy pogromca potworów i wyzwoliciel pięknych dam. Bezinteresownie i z szaleńczą radością rzuca się w wir walki w dobrej sprawie, a z potyczek zawsze wychodzi zwycięsko bez ani jednego zadrapania. Problem w tym, że ma pieski pysk i białogłowe zamiast rzucać mu się w ramiona raczej pędzą tam gdzie pieprz rośnie, a w dodatku ciąży na nim dość przykra klątwa. Mimo tego, ten niezwyciężony wojownik nie poddaje się w poszukiwaniach wybranki swego serca..

Pierwszy tom serii, “Piękna i brzydal”, to festiwal kapitalnej zabawy, stworzony w duchu fantasy spod znaku magii i miecza, ale też klasycznych bajek dla dzieci. Z jednej strony mamy tu więc pokaz licznych scen przemocy, trochę celnych komentarzy na temat związków damsko-męskich, a także demony, duchy i kanibali opakowane w dynamiczną akcję. A z drugiej, cartoonową, karykaturalną kreskę, modelowe motywy baśniowe, tony różnego rodzaju humoru i coś na kształt morału. Tebo serwuje zatem niezwykle udany pastisz gatunkowy złożony z różnych konwencji, którym gra na nosie. Świetnie się przy tym bawi, a wraz z nim czytelnik chłonący tę całą umowność i formalne zabawy.

“Wrzaskun” to taki młodszy brat “Donżona”, któremu jednak w niczym nie ustępuje. Świetna propozycja dla młodzieży, która już ogarnęła podstawy literatury i kina fantasy, szukającej czegoś świeżego i innego. A dorośli bez wątpienia również wciągną ze smakiem.

Wrzaskun, tom 1: Piękna i brzydal

Nasza ocena: - 80%

80%

Scenariusz i rysunki: Tebo. Przekład: Agnieszka Pączka-Torelli, Anna Paczka. Kultura Gniewu 2022

User Rating: Be the first one !

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Marvel Knights, Spider-Man, tom 1 [recenzja]

Spider-Man, to prawdopodobnie zaraz po Batmanie najpopularniejszy i najczęściej wydawany na polskim rynku superbohater. Czy …

Leave a Reply