Gorący temat

Najciekawsze zapowiedzi komiksowe na 2022

Pomimo szalejącej pandemii, galopującej inflacji i niedoboru papieru rok 2022 na polskim rynku komiksowym zapowiada się równie atrakcyjnie co poprzedni. Niektórzy wydawcy ujawnili już swoje plany na cały rok, inni na pół roku, jeszcze inni tylko na miesiąc lub dwa do przodu. Jeszcze inni wciąż nie wyłożyli kart na stół. Mimo to, spośród dziesiątek ujawnionych tytułów, udało nam się wybrać trochę ponad sześćdziesiąt. Oto lista najciekawszych i najlepszych, naszym zdaniem, komiksów zapowiedzianych na rok 2022. Tekst będzie aktualizowany.

SCIENCE FICTION

Węgiel i Krzem – Mathieu Bablet (Timof Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejne monumentalne dzieło s-f autora wspaniałego „Shangri-La„. Stojący na skraju przepaści Świat, obserwujemy oczami dwóch androidów. Ludzkość przekroczyła tzw. „punkt bez powrotu” i mierzy się z nasilającymi się kryzysami ekologicznymi, ekonomicznymi i migracyjnymi. Na Ukrainie gigantyczny mur uniemożliwia imigrantom postawienie stopy na ziemi zachodnioeuropejskiej; w Japonii podnoszący się poziom wody zmusił jej mieszkańców do opuszczenia kraju; na opustoszałych ziemiach bieguna północnego, koncerny naftowe wydobyły ostatnie pozostałe paliwa kopalne.

47 strun – Timothe Le Boucher (Non Stop Comics)

Trzeci album w dorobku Timothe Le Bouchera, autora „Dni, których nie znamy” i „Pacjenta„, tym razem bardziej sięgający po wątki fantastyczne, ale wciąż roztrząsający meandry ludzkiej natury.

Załoga Promienia – Tillie Walden (Kultura Gniewu)

Sprawdź, gdzie kupić:

Załoga statku „Promień” podróżuje do najdalszych zakątków kosmosu, by odbudowywać piękne, ale zniszczone struktury, by fragmenty przeszłości składać w całość. Dwie osoby spotykają się w szkole z internatem i zakochują się w sobie – tylko po to, by poznać ból straty.

Przeplatając dwie linie czasowe Tillie Walden, wielokrotnie nagradzana autorka powieści graficznych, tworzy niezwykle pomysłowy, oryginalny świat, zapierający dech w piersiach romans i epicką wyprawę w poszukiwaniu miłości.

Geneza – Jakub Rebelka / Clay Chapman (Kultura Gniewu)

Sprawdź, gdzie kupić:

Tysiąc lat po tym, jak ludzie zostali zgładzeni przez sztuczną inteligencję i ta przejęła władzę nad światem, do życia zostaje przywrócony David Adams – geniusz, którego wynalazki doprowadziły do upadku człowieka. Szukając odkupienia za swoje grzechy, Adams podejmuje się niemożliwego – chce sprawić, by ludzkość powróciła. Władająca planetą sztuczna inteligencja zrobi jednak wszystko, żeby go powstrzymać. Adams i Chloe, android, który go ożywił, i jednocześnie jego pierwsza kreacja, będą musieli wyruszyć w niezwykłą i niebezpieczną podróż, podczas której okaże się, czy ludzkość ma – i czy w ogóle powinna mieć – jakąkolwiek przyszłość.

Heavy Liquid – Paul Pope (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Kultowy, cyberpunkowy album Paula Pope’a. Autor opowiada historię S., byłego gliniarza, który przypadkiem odkrywa narkotyczne właściwości tytułowej substancji. Jednoczesna ucieczka przed gangsterami i poszukiwanie genialnej rzeźbiarki są niejako tłem dla energetycznej opowieści o uzależnieniach, miłości i sztuce per se, osadzonej w cyberpunkowej przyszłości, gdzie mimo rozwoju technologicznego, człowiek wciąż pozostaje zwierzęciem. Album nominowany do nagrody Eisnera i umieszczony na liście 100 najważniejszych opowieści science fiction pierwszej dekady XXI w. magazynu TIME.

Primordial – Jeff Lemire, Andrea Sorrentino (Mucha Comics)

Thriller science fiction zakorzeniony w czasach zimnej wojny. W 1957 r. ZSRR wysłało Łajkę na orbitę okołoziemską. Dwa lata później Amerykanie wysłali dwie małpy, Able’a i Bakera, które nigdy już nie wróciły na Ziemię. Nie zginęły jednak w przestrzeni, a zostały uprowadzone. Teraz wracają do domu.

Sentient – Jeff Lemire, Gabriel Walta (Mucha Comics)

Gdy w wyniku ataku na statek kolonizacyjny giną wszyscy dorośli, pokładowa SI, Valarie, musi otoczyć opieką wszystkie dzieci i pomóc im przetrwać niebezpieczeństwa kosmosu. Tylko czy będzie potrafiła stanąć na wysokości zadania? Mini-seria nominowana do Nagrody Eisnera 2020.

Odrodzenie – Frederic Blanchard, Fred Duval, Emem (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Początek opowieści science fiction rozgrywającej się pod koniec XXI wieku, kiedy na skutek wojen i pandemii ludzkość stoi na skraju zagłady. Pierwszy album zbiorczy serii zawiera trzy tomy oryginalne: „Misja”, „Strefa pośrednia” i „Wieczna zmarzlina”. Na ratunek naszemu gatunkowi rusza ekspedycja wysłana przez Kompleks, federację zaawansowanych technicznie i kulturowo planet. W misji Odrodzenie uczestniczą też młodzi małżonkowie – lekarka Satie i wojownik Swann. Czy istnieje szansa ocalenia ludzkości? Czy intencje obcych są tak czyste, jak się oficjalnie mówi?

Szumowina – Rick Remender, Eric Powell, Wes Craig i inni (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Ernie Ray Clementine – wulgarny półanalfabeta i uzależniony od narkotyków członek motocyklowego gangu przypadkiem zostaje najpotężniejszym superszpiegiem na świecie. Nowy tytuł od Ricka Remendera wspartego tym razem przez cały poczet najwybitniejszych współczesnych rysowników (w tym Erica Powella i Wesa Craiga). Myśleliście, że Deadly Class jest bezkompromisowe? Poczekajcie na Scumbag.

Tomorrow Stories – Alan Moore, Kevin Nowlan i inni (Egmont)

Zbiór krótkich opowieści fantastycznonaukowych, których bohaterami są wymyśleni przez Alana Moore’a Cobweb, First American, Greyshirt, Jack B. Quick i Splash Brannigan – bohaterowie inspirowani archetypami z pulpowych magazynów i komiksów.

Ocaleni – Leo (Egmont)

Spin-off cykli „Aldebaran”, „Betelgeza” i „Antares”. Po katastrofie statku kolonizacyjnego podróżującego na Aldebaran, mały wahadłowiec z ocaleńcami ląduje na nieznanej, ale zdatnej do życia planecie, zamieszkanej przez różne mniej lub bardziej zaawansowane gatunki. Prawdziwym problemem okazują się jednak anomalie kwantowe przenoszące nieszczęśników w przyszłość o 6 lub 93 lata. Rozbitkowie podejmują próbę ucieczki z planety.

Mermaid Projects / Mutations – Corine Jamar, Leo, Fred Simon (Scream Comics)

Sprawdź, gdzie kupić Mermaid Projekt:

Dwie powiązane ze sobą serie, które współtworzył Leo. Niedaleka przyszłość, świat przeszedł gwałtowne zmiany klimatyczne i gospodarcze, a USA i Europa stały się krajami trzeciego świata. Dwoje bohaterów wkracza w nieznany dotąd świat eksperymentów genetycznych i zadziwiajacych morskich mutacji.

Nathan Never – różni twórcy (Tore)

Cykl o agencie Nathanie Neverze jest mieszanką science fiction, cyberpunku i horroru. Rozgrywa się w przyszłości na Ziemi oraz założonych przez ludzi stacjach kosmicznych. Serię o Nathanie stworzyli w 1991 roku Sardyńczycy Michele Medda, Antonio Serra i Bepi Vigna. Dziś kontynuowana jest przez różnych scenarzystów i rysowników.

Retro – różni twórcy (Krakers)

Gratka dla fanów pulpy. Zbiór starych komiksów sprzed kilkudziesięciu lat z domeny publicznej. Planowane są dwa albumy wydawane w odstępach czasu z możliwością kontynuacji, jeśli będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Antologia komiksów będzie urozmaicona gatunkowo i klimatycznie będzie przypominać stare „Relaxy” – komiksy historyczne, grozy, fantastyczne, sensacyjne, przygodowe, westerny, etc. Na ogół epizody mają od ok. 8 do 16 stron. Objętość każdego albumu to 180 stron czarno-białych.

Postapo: Są łatwe i trudne wybory – Daniel Gizicki, Krzysztof Małecki, Łukasz Rydzewski, Grzegorz Pawlak (Celuloza)

Sprawdź, gdzie kupić:

Trzecia część jednej z najfajniejszych polskich serii postapokaliptycznych. Oprócz wątku głównego, rysowanego jak zwykle przez Krzysztofa Małeckiego, możemy spodziewać się dodatkowego epizodu autorstwa Łukasza Rydzewskiego i Grzegorza Pawlaka.

Blue Phobia – Eri Tsuruyoshi (Waneko)

Sprawdź, gdzie kupić:

Indygopatia. Tajemnicza choroba, pod wpływem której ciało błękitnieje, a kości przemieniają się w zachwycający minerał – szafir morski. Jego niezwykły potencjał sprawia, że ludzie przestają oglądać się na etyczne zasady… „Nie wolno ci tu być”. Chłopak, który stracił pamięć, i dotknięta indygopatią dziewczyna. Razem muszą uciec z samotnej wyspy pośrodku oceanu. Nasza recenzja.

Megalex – Alejandro Jodorowsky / Fred Beltran (Scream Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Zbiorcze wydanie trzytomowej serii rozgrywającej się w uniwersum Incala. Gdzieś w kosmosie znajduje się niemal w całości pokryta metalem planeta-miasto Megalex, rządzona przez królową Mareę. Mieszkańcy Megaleksu porzucili żywot w harmonii z naturą i bez reszty poświęcili się rozwojowi nowych technologii. Megalex to także państwo totalitarne: prawa zakazują naturalnych metod reprodukcji, uprawy jakichkolwiek roślin i kontaktu z naturą. Nie może istnieć nic, co choć trochę odbiega od ustalonych standardów. Członkowie najwyższej kasty żyją po kilkaset lat, a najniższej – kilkaset dni. Jednak na planecie istnieje mała enklawa porośnięta drzewami, w której zorganizowany zostaje ruch oporu przeciw obowiązującemu prawu.

On Mars_ – Sylvain Runberg, Grun (Taurus Media)

Sprawdź, gdzie kupić:

Rok 2132. Grupka naukowców rozpoczyna kolonizację Marsa. To od nich zależy los ludzkości, która już praktycznie wyczerpała wszystkie ziemskie zapasy. Trzytomowa seria science fiction autorstwa Sylvaina Runberga („Orbital”) i Gruna („Metronom„).

TER – Rodolphe, Christophe Dubuis (Taurus Media)

Sprawdź, gdzie kupić:

Młody oszust, Pip, odnajduje na bezludnej pustyni samotnego mężczyznę z amnezją, który jak się okazuje, ma niesamowity dar do naprawiania dosłownie każdego mechanicznego urządzenia. Trzytomowa seria autorstwa Rodolphe, scenarzysty takich tytułów jak „Centaurus”, „Kenia” i „Namibia”.

Wody Morteluny – Patrick Cothias, Philippe Adamov (Kurc)

Sprawdź, gdzie kupić:

W niedalekiej przyszłości po wojnie atomowej woda prawie zniknęła z powierzchni Ziemi i stała się obiektem pragnień a zarazem środkiem płatności. Zamiast pieniędzy czy złota ludzie rozliczają się w litrach, bańkach czy kanistrach z wodą. Woda to życie, brak wody – śmierć. Wszystko kręci się wokół dekadenckiego dworu księcia Morteluny, na którym prym wiodą szaleństwo, zabawa, seks, mutacje, perwersje i kanibalizm. Czy w tym beznadziejnym otoczeniu uda się przeżyć rodzeństwu, Violhaine i Nicolasowi?

Bardzo przejmująca wizja przyszłości, znakomita stylistycznie dystopijna opowieść science fiction zadebiutowała w 1986 roku, zaledwie miesiąc po katastrofie w Czarnobylu. Bujna wyobraźnia Patricka Cothiasa oraz bogate w detale, urzekające równocześnie lekkością rysunki Philippe’a Adamova tworzą niepokojącą wizję, która mimo upływu lat potrafi nas zaintrygować, zaskoczyć i przerazić.

SUPERBOHATEROWIE

X-Statix – Peter Milligan, Mike Allred (Mucha Comics)

Peter Milligan i Michael Allred stworzyli reboot grupy X-Force w postaci gwiazd reality show, X-Statix. Seria jest  odważną dekonstrukcją serii z X-Men i niezwykle udaną satyrą kultury celebrytów! Seks. Pieniądze. Moc. Sława. To właśnie napędza tych zmutowanych bohaterów! Ale co tak naprawdę stoi za tym, że X-Statix stali się wielkimi gwiazdami mediów? Serię rysowali również Darwyn Cooke, Sean Phillips, Paul Pope i Duncan Fegredo.

Thor – J. Michael Straczynski, Oliver Coipel (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Jedna z lepszych serii o Thorze, tym razem pióra J. Michaela Straczyńskiego. Thor, władca Asgardu, bóg gromów, po raz kolejny jednoczy się ze śmiertelnikiem, doktorem Donaldem Blake’iem. Razem muszą poradzić sobie ze spuścizną mitycznego nordyckiego królestwa i przebudzić swych nieśmiertelnych przyjaciół.

Batman Knightfall – Alan Grant, Doug Moench, Norm Breyfogle i inni (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Klasyczna, kultowa opowieść, która rozpalała czytelników TM-Semic w latach 90., powróci w wydaniach zbiorczych. Oprócz głównych serii (Batman, Detective Comics, Shadow of the Bat) i zeszytów specjalnych w polskiej edycji znajdą się też prequele w postaci „Batman: Venom” oraz „Miecz Azraela”.

Batman: Imposter – Mattson Tomlin, Andrea Sorrentino (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Bruce Wayne działa jako Mroczny Rycerz dopiero od roku, ale nie ma wątpliwości, że jego czyny odciskają swoje piętno na Gotham. Niestety w tym czasie zyskał kilku potężnych wrogów. Wszyscy, którzy do tej pory dzierżyli władzę w mieście, źle znoszą zamieszanie, jakie wprowadza Batman… Wygląda na to, że ktoś z nich postanowił pozbyć się nowego obrońcy prawa. Na ulicach Gotham zaczyna działać drugi Batman. Oszust nie ma żadnych skrupułów, aby mordować przestępców. Gdy pojawiają się nagrania, na których widać, jak dokonuje egzekucji, stawia to prawdziwego obrońcę miasta w bardzo trudnym położeniu. Mimo depczącej mu po piętach policji Batman musi znaleźć przebierańca i oczyścić swoje dobre imię… Tylko czy mu się to uda, gdy będzie skrywał twarz za maską?

Batman: Ego i inne opowieści – Darwyn Cooke i inni (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Wyjątkowy album, w którym zebrano opowieści o Batmanie autorstwa znakomitego amerykańskiego scenarzysty i rysownika Darwyna Cooke’a.  W słynnym komiksie „Batman: Ego” bohater przeprowadzi autopsychoanalizę, aby poznać prawdę o samym sobie. W opowieści „Batman/Spirit” wraz z zamaskowanym detektywem z Central City stawi czoło sojuszowi najgorszych łotrów. Oprócz tego w albumie znajdą się „Catwoman: Wielki skok Seliny”, „Batman: Gotham Knigts #23, 33”, „Solo #1, 5”.

Siedmiu Żołnierzy – Grant Morrison, J. H. III Williams, Simone Bianchi, Frazer Irving (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

„Siedmiu Żołnierzy” to przełomowa i niezwykle ambitna seria legendarnego twórcy komiksowego Granta Morrisona, w której wziął na warsztat siódemkę postaci z peryferii bezmiernego uniwersum DC. Poznajcie Lśniącego Rycerza, Guardiana, Zatannę, Klariona Wiedźmiego Chłopca, Mister Miracle’a, Bulleteer i Frankensteina. Każdy z nich musi zmierzyć się z zagrażającymi całemu wszechświatowi siłami zła reprezentowanymi przez tajemniczy gatunek Sheeda. Żeby odnieść zwycięstwo, bohaterowie muszą ze sobą współpracować, mimo że… ani razu się nie spotykają. Niniejsze wydanie zbiera w jednym tomie całość monumentalnej opowieści o życiu, śmierci, triumfie i odkupieniu, która zgłębia naturę bohaterstwa i poświęcenia.

Niewidzialni – Grant Morrison, Steve Yeowell, Jill Thompson i inni (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

„The Invisibles” jest jak jazda bez trzymanki rollercoasterem na kwasie. Morrison wprowadził na salony subkultury, stworzył pierwszego transgenderycznego bohatera i z upodobaniem używał słowa „cipka”. Tytułowa organizacja walczy przeciwko opresji międzywymiarowych obcych bogów, którzy zniewolili ludzkość bez jej wiedzy. Czego tu nie ma: magia, podróże w czasie, przemoc psychiczna, medytacja, fizyka kwantowa, filozofia…  Fascynujące.

Punisher. Epic Collection – różni twórcy (Egmont)

Kultowe historie z lat 80. XX wieku, które ukształtowały postać Punishera – sławnego pogromcy gangsterów i najgroźniejszego samotnego mściciela w uniwersum Marvela. Brutalne zmagania Franka Castle’a z przestępcami i jego pojedynki z superbohaterami po mistrzowsku przedstawiają twórcy tacy jak Mike Zeck, Klaus Janson czy John Romita.

Silver Surfer – Dan Slott, Michael Allred, Laura Allred (Egmont)

Wyróżniony Nagrodą Eisnera komiks o Silver Surferze, sławnym strażniku gwiezdnych szlaków, oraz jego ziemskiej towarzyszce Dawn Greenwood. Ich wspólne przygody w najdalszych, najdziwniejszych zakątkach kosmosu Marvela ciepło i z humorem dokumentują scenarzysta Dan Slott oraz Michael i Laura Allredowie – autorzy zwariowanych rysunków inspirowanych pop-artem.

Rorschach – Tom King, Jorge Fornes (Egmont)

Rorschach to historia osadzona w uniwersum Strażników. Jej akcja dzieje się 35 lat po wydarzeniach znanych z serii Alana Moore’a. W Nowym Jorku podczas próby zamachu na kandydata na prezydenta ginie mężczyzna w masce Rorschacha. Znany scenarzysta Tom King prowadzi czytelnika przez pełną ukrytych znaczeń fabułę, w której zawarł swój komentarz na temat globalnej polityki na początku XXI wieku.

Liga Sprawiedliwości. Najwięksi Superbohaterowie na Świecie – Paul Dini, Alex Ross (Egmont)

Album będzie wydany w serii DC Limited, w powiększonym formacie, limitowanym nakładzie i z dodatkowymi
materiałami.

HORROR

Satanik – Max Bunker, Magnus (Tore)

Jeden z najpopularniejszych tytułów fumetti neri wydawany w latach 60., a czerpiący z „Doktora Jekylla i Pana Hyde’a”. Główną postacią jest naukowczyni, Marny Bannister, która by poprawić swą urodę tworzy miksturę, zmieniającą ją w rudowłosą piękność. Lek ma oczywiście swoje skutki uboczne i zmienia osobowość bohaterki, która po transformacji staje się bezwzględną morderczynią mężczyzn. Seria zawiera elementy horroru i erotyki.

Monsters – Barry Windsor Smith (Mucha Comics)

Tworzone przez 35 lat „Monsters” to prawdziwy tour de force wizualnego opowiadania historii. Po części dramat rodzinny, po części thriller szpiegowski, metafizyczna podróż, intymny portret jednostek walczących o odzyskanie życia i epicka polityczna odyseja przez dwa pokolenia amerykańskiej historii.

Devilman – Go Nagai (Kotori)

Sprawdź, gdzie kupić:

Klasyka horroru. Polska edycja zostanie wydana w dwóch tomach. Po tysiącach lat spędzonych w wiecznej zmarzlinie pradawna demoniczna horda powraca na Ziemię, by siać chaos i zniszczenie. Jedyną nadzieją ludzkości w nierównej walce z siłami zła jest związać się z demonem i wykorzystać zdobytą w ten sposób moc przeciwko najeźdźcom. Lecz jedynie ktoś o czystym sercu może tego dokonać, zachowując jednocześnie swoje człowieczeństwo. Niepozorny mężczyzna, Akira Fudo, w pojedynkę stawi czoła straszliwej armii jako Devilman – istota o niewinnej ludzkiej duszy i straszliwej demonicznej potędze.

Wielki Bóg Pan – Adam Fyda (Timof Comics)

Adaptacja opowiadania „Wielki Bóg Pan” Artura Machena, jednego z mistrzów horroru, którego twórczość była inspiracją m.in. dla H.P. Lovecrafta, Stephena Kinga czy Clive’a Barkera.

Dorohedoro – Q-Hayashida (Studio JG)

Sprawdź, gdzie kupić:

Brud, nędza, ruina – tak w skrócie można opisać Dziurę, miasto przypominające ogromne slamsy. Zamieszkujący je ludzie zdani są na łaskę czarodziejów, którzy regularnie przybywają z innego wymiaru, by przeprowadzać na nich magiczne eksperymenty. Te zaś najczęściej kończą się makabrycznie, o czym boleśnie przekonał się Kajman. Wskutek rzuconego czaru stracił pamięć, a jego głowa przybrała jaszczurzy wygląd. Aby odczynić ciążący na nim urok, mężczyzna wraz ze swoją towarzyszką, Nikaido, zaczynają na własną rękę tropić i zabijać czarodziejów. Jednak samowolna krucjata dwójki bohaterów nie pozostaje niezauważona przez mieszkańców wrogiej domeny. Tak oto rozpoczyna się wielka wojna między światami… Polskie wydanie zamknie się w 23 tomach. Premiera w maju.

Błękit w zieleni – Ram V, Anand Rk (KBoom)

Sprawdź, gdzie kupić:

Erik Dieter to muzyk, któremu się nie wiedzie. Gdy wraca do rodzinnego domu na pogrzeb matki, w osobliwych okolicznościach znajduje fotografię jazzmana z lat sześćdziesiątych. Próba ustalenia tożsamości tego artysty stanie się obsesją Erika. Zaprowadzi go po równi pochyłej w otchłań jego niespełnionych aspiracji. Podczas tej wyprawy osłabnie jego wiara w rzeczywistość, a Erik będzie musiał stawić czoła grozie, skrytej w jego wielkich marzeniach. Zdobywca nagrody Eisnera w kategorii Najlepszy rysownik/artysta multimedialny w 2021 roku.

FANTASY

Zasada trójek – Tomasz Grządziela (Kultura Gniewu)

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejny fantastyczny, imponujący rozmiarem i rozmachem komiks Tomasza Grządzieli, autora takich tytułów jak „Ostatni przystanek”, „Przygody Stasia i złej nogi” oraz „Wszechksięgi”.

Sweet Paprika – Mirka Andolfo (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Paprika to pochłonięta karierą bizneswoman, która niepowodzenia w życiu osobistym rekompensuje sobie zawodowymi sukcesami. Ale na jej drodze staje Dill – przystojny i naiwny kurier o anielskim usposobieniu. Mirka Andolfo ponownie mistrzowsko miesza konwencje, Dziennik Bridget Jones i Seks w wielkim mieście doprawiając szczyptą Diabeł ubiera się u Prady.

Kroniki Under Yorku – Sylvain Runberg, Mirka Andolfo (Scream Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Młoda obiecująca malarka z Manhattanu, Alison Walker, ma tajemnicę. Jest czarownicą należącą do społeczności podziemnego Nowego Jorku, skupiającej pięć potężnych klanów czarodziejów z całego świata, którzy potajemnie wpływają na jego losy. Dziewczyna nie chce brać udziału w tym procederze, ale przeznaczenie nieubłaganie ją ściga.

Raz i na zawsze – Kieron Gillen, Dan Mora (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Sekrety z mrocznej przeszłości zagrażają przyszłości Wielkiej Brytanii. Moc kryjąca się w odnalezionej pochwie Excalibura może sprawić, że wypełni się mroczna przepowiednia i król Artur powstanie z martwych. Emerytowana łowczyni potworów, Bridgette McGuire i jej niczego nieświadomy wnuk Duncan będą musieli stawić czoła mitycznemu zagrożeniu.

Na wschód od zachodu – Jonathan Hickman, Nick Dragotta (Mucha Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Postapokaliptyczno-okultystyczna seria Jonathana Hickmana („Black Monday Murders”), w której Czterech Jeźdźców Apokalipsy wędruje po Ziemi i wieści koniec świata. Jedyną szansą na przeżycie w tym okrutnym świecie okazuje się jeden z Jeźdźców, Śmierć. Seria zamknie się w trzech wydaniach zbiorczych.

RG Veda – Clamp (J.P.Fantastica)

Oto pierwsze wspólne dzieło twórczyń z grupy Clamp. „RG Veda” to epicka seria fantasy oparta na klasycznej indyjskiej sadze. Opowiada o strażniku, który pragnie wypełnić słowa przepowiedni, zebrać sześciu potężnych wojowników i pokonać Boga Piorunów Taishakutena, który trzysta lat wcześniej bezprawnie przejął tron Niebiańskiego Władcy.

Sailor Moon (edycja Eternal) – Naoko Takeuchi (J.P.Fantastica)

Nowe wydanie klasyki magical girls, w powiększonym formacie, twardej oprawie i zamknięte w dziesięciu tomach (+ dwa tomy „Sailor V”). Seria opowiada o Usagi Tsukino, która jest wcieleniem jednej z obrończyń królestwa Księżyca, niegdyś rozciągającego się w całym Układzie Słonecznym, i jej walki u boku towarzyszek z siła zła.

Toppi. Kolekcja – Sergio Toppi (Lost in Time)

Sprawdź, gdzie kupić:

Klasyk włoskiego komiksu powraca do Polski. Rodzima edycja „The Collected Toppi” będzie bazować na siedmiotomowym wydaniu kolekcji Magnetic Press. Wydanie w powiększonym formacie 24×32 cm (twarda oprawa). Premiera pierwszego tomu na przełomie kwietnia i maja.

Gniew – Santiago Garcia, Javier Olivares (Mandioca)

Sprawdź, gdzie kupić:

Dwie armie od dziesięciu lat walczą u bram Troi: z jednej strony obrońcy miasta dowodzeni przez Hektora, z drugiej – przymierze greckie prowadzone przez Agamemnona. Achajowie osiągnęli punkt krytyczny: są zmęczeni, pokryci kurzem i mają już dość. Agamemnon obraził prędkonogiego Achillesa, swego najznamienitszego wojownika. Achilles unosi się gniewem i postanawia wycofać swoje oddziały z bitwy. Nikt nie jest w stanie sprawić, żeby zmienił zdanie: ani ukochany kompan Patroklos, ani wierny towarzysz Ulisses. Achilles jest nieprzejednany, a nad grecką flotę nadciąga widmo katastrofy.

Urusei Yatsura – Rumiko Takahashi (J.P. Fantastica)

Młodzieżowa seria będąca absurdalną komedią, pełną dziwacznych wątków i postaci, z elementami romantycznymi i scifi. Jedną z głównych postaci jest Lum, kosmitka z gatunku „Oni”, córka władcy planety Oniobishi. Posiada zdolność latania i generowania wyładowań elektrycznych. Nosi charakterystyczne buty i bikini w kolorze tygrysiej skóry. Polskie wydanie zamknie się w 17 tomach.

Andrzej Sapkowski. Wiedźmin – Jacek Rembis, Jonas Scharf, Jose Villarrubia (Egmont)

Oficjalna komiksowa adaptacja opowiadania Andrzeja Sapkowskiego pt. „Ziarno prawdy”. Geralt trafi a do zrujnowanej posiadłości, w której czeka na niego jej właściciel – nie człowiek, a potwór w ludzkiej skórze. Bestia zaprasza wiedźmina do środka i dzieli się z nim historiami swoich przodków oraz swoją własną… klątwą. Na życie w ciele potwora skazały go złe uczynki, ale czy podawane w baśniach rozwiązania mogą pomóc w zdjęciu uroku? W końcu sam czar też był uważany przez nieszczęśnika za bajkę dla niegrzecznych dzieci…

Cixi z Troy – Christophe Arleston, Olivier Vatine (Egmont)

Najnowsza opowieść ze świata Troy! Album zawiera wszystkie trzy tomy historii, której główną bohaterką jest nieokiełznana C’ixi – chwilami będąca towarzyszką życia Lanfeusta, czasami cesarzową Xingdu, a niekiedy mścicielką w obcisłym trykocie. Czy wszystko o niej wiemy? Absolutnie nie! W jej życiorysie istnieją luki. Co się z nią wtedy działo? Seria opowiada o tym, jak wojownicza brunetka radziła sobie w czasach, gdy Thanos Pirat chciał zdobyć władzę nad światem. Szalona piękność wreszcie doczekała się własnej serii!

PRZYGODOWY

Samotny wilk i szczenię – Kazuo Koike, Goseki Kojima (Hanami)

Najznakomitsza saga samurajska wszechczasów, klasyk gatunku i inspiracja dla setek twórców, m.in. Maxa Allana Collinsa przy „Drodze do zatracenia”, Franka Millera przy „Sin City” i „Roninie” czy Stana Sakai przy „Usagim Yojimbo”. Doskonale, realistycznie narysowana i rozpisana, do tej pory zachwyca kunsztem twórców i fantastycznymi opowieściami o zdradzie, zemście, dumie, rodzicielstwie oraz drodze wiodącej na samo dno piekła. Polska edycja zamknie się w dwudziestu tomach.

Miecz nieśmiertelnego – Hiroaki Samura (Kotori)

Sprawdź, gdzie kupić:

Opowieść rozgrywa się w alternatywnej XVIII-wiecznej Japonii, w której nieśmiertelny ronin Manji szuka ukojenia. Jego celem jest zgładzenie tysiąca złych ludzi, ale to okazuje się sporym wyzwaniem. Przepięknie narysowana seria to festiwal efektownych i brutalnych pojedynków, w której z czasem fabuła coraz bardziej się zagęszcza i porusza istotne kwestie dotyczące sensu życia, moralności czy dążenia do celu za wszelką cenę. Polska edycja zamknie się w 15 tomach.

Alvar Mayor – Enrique Breccia, Carlos Trillo (Mandioca)

Sprawdź, gdzie kupić:

Jedna z najważniejszych opowieści awanturniczych. Poszukiwacze przygód, piraci, konkwistadorzy, zaginione miasta ze złota, starzy bogowie i cwaniaczki próbujące się szybko wzbogacić to motywy, które przewijają się w tej wielkiej sadze, któa w polskim wydaniu zamknie się w trzech tomach.

Kapitan Tsubasa – Yoichi Takahashi (J.P.Fantastica)

Sprawdź, gdzie kupić:

Tsubasa Ōzora to utalentowany piłkarz, który przeprowadza się do nowego miasta aby rozwijać swoje umiejętności sportowe. Trenując w drużynie FC Nankatsu nawiązuje znajomości i przyjaźnie, a na jego drodze stają coraz to trudniejsze wyzwania. Oto przed Wami kultowa seria mangowa o piłce nożnej, przepełniona wartką akcją, wielkimi wydarzeniami i niezmierzonymi emocjami!

Inital D – Shūichi Shigeno (J.P. Fantastica)

Klasyka mangi sportowej, w której pracujący na stacji benzynowej Takumi Fujiwara pnie się po szczeblach kariery w wyścigach ulicznych, kierując wysłużoną Toyotą AE86. Seria składa się z 48 tomów, a polskie wydanie najprawdopodobniej będzie w edycji 2w1.

KRYMINAŁ / SENSACJA

Diabolik – Angela i Luciana Giussani (Tore)

Najpopularniejsza włoska seria, która zapoczątkowała nowy podgatunek, fumetti neri (opowieści o antybohaterach, pełne przemocy i erotyki), wydawana do dziś i dobijająca do tysięcznego albumu. Diabolik, początkowo przedstawiany jako bezwzględny i okrutny złodziej, który nie waha się mordować by osiągnąć swój cel. Z czasem postać ewoluowała rozwijając zasady etyczne i rabując oraz zabijając innych przestępców.

Queenie, The Godmother of Harlem – Elizabeth Colomba, Aurelie Levy (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Oparta na faktach historia Stephanie Saint-Clair – pokojówki z Martyniki, która wyrosła na trzęsącą Harlemem królową mafii i zaciekłą bojowniczkę o prawa afro-amerykańskiej społeczności.

Departament prawdy – James Tynion IV, Martin Simmonds (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Cole Turner zajmował się teoriami spiskowymi przez całe swoje życie. Teraz przyjdzie mu się zmierzyć z podstawowym pytaniem – co jest prawdą a co fałszem. I co ważniejsze – kto o tym decyduje. Znany z Coś zabija dzieciaki James Tynion IV przedstawia swoją najnowszą serię. Fani Black Monday Murders nie powinni być zawiedzeni.

RIP – Gaet’s, Julien Monier (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Śmierć niektórych ludzi nikogo nie obchodzi. Zwłoki takich osób czekają nieraz wiele dni nim ktoś je odkryje (najczęściej przez nie dający się znieść zapach). Wtedy wzywany jest Derrick i jego współpracownicy. Trochę thriller, trochę historia obyczajowa – nowa francuska seria komiksowa, reklamowana jako połączenie Millenium i Sześć stóp pod ziemią.

Black Magick – Greg Rucka, Nicola Scott (Mucha Comics)

Rowan Black jest detektywką policji w Portsmouth… ale też wiedźmą. Te dwie profesje są całym jej życiem i próbuje je odseparować. Teraz ktoś bierze ją na celownik, ktoś, kto zna jej sekrety i ma środki, by ją zdemaskować… albo gorzej.

BRZRKR – Keanu Reeves, Matt Kindt, Ron Garney (Mucha Comics)

Epicka saga o trwającej 80 000 lat walce nieśmiertelnego wojownika. Bohater tej opowieści, znany tylko jako „B”, jest pół człowiekiem, pół bogiem. Dawno temu został przeklęty i zmuszony do przemocy, co przypłaca problemami egzystencjalnymi. Przemierzający Ziemię przez całe stulecia B wreszcie znajduje bezpieczny azyl. Na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych ma toczyć bitwy zbyt brutalne i zbyt niebezpieczne dla kogokolwiek innego. W zamian B dostanie jedyną rzecz, jakiej pragnie. Pozna prawdę o swojej niekończącej się, przesiąkniętej krwią egzystencji i… dowie się, jak ją zakończyć. Komiks doczeka się pełnometrażowego filmu oraz serialu anime.

Chu – John Layman, Dan Boultwood (Mucha Comics)

John Layman powraca do swojego świata food-noir wykreowanego w serii „Chew”. Tony Chu jest cybopatą, który potrafi odbierać psychiczne wrażenia ze wszystkiego, co zje. Saffron Chu to cybopatka, potrafiąca poznawać sekrety tego, z kim je. Tony jest gliną. Saffron to przestępczynią. Są bratem i siostrą, i są na kursie kolizyjnym.

Reckless – Ed Brubaker, Sean Phillips (Mucha Comics)

Seks, narkotyki i morderstwa w Los Angeles w latach 80., a także zupełnie nowy, pulpowy bohater pokroju Punishera czy Jacka Reachera. Duet Brubaker/Phillips po raz pierwszy dostarcza kryminał noir z bohaterem pozytywnym. „Reckless” to pierwszy tom trylogii powieści graficznych, z któych każda jest zamkniętą, samodzielną całością.

Kanibale Nowego Jorku – Jerome Charyn, Francois Boucq (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Lata 90., Nowy Jork. Azami, policjantka i kulturystka, odnajduje na śmietniku porzucone dziecko. Nie mogąc mieć własnego, adoptuje je, a przy okazji trafia na trop zorganizowanego handlu dziećmi. Okazuje się, że źródłem tych okrucieństw może być Gułag, środowisko, w którym dorastał jej chłopak, Pavel, prowadzący salon tatuażu.

City Hunter – Tsukasa Hojo, Tetsuo Hara (J.P. Fantastica)

Kolejna mangowa klasyka lat 80. Polska edycja zamknie się w 12 tomach, po ok. 600 stron każdy. Prywatny detektyw Ryo Saeba, wraz z towarzyszącą mu Kaori Makimurą, wykonują niebezpieczne i często niezgodne z prawem zlecenia. Wspólnie rozwiązują sprawy kryminalne i stawiają czoła przestępczemu półświatkowi. Premiera w połowie 2022 r.

Did you hear what Eddie Gein done?
 – Harold Schechter, Eric Powell (KBoom)

Duet Eric Powell (The Goon) i Harold Schechter opowiedzieli na kartach tego komiksu, przerażającą historię najbardziej znanego amerykańskiego seryjnego mordercy Eddiego Geina. Twórcy przez lata analizowali i badali jego sprawę, a dodatkowo całość przedstawili w bardzo szczegółowy i wstrząsający sposób. Pozycja, która znalazła się w niezliczonej ilości topek i rankingów najlepszych premier 2021 roku. Pierwszy komiks wydawnictwa Albatross Funnybooks na naszym rynku.

Noir Burlesque – Enrico Marini (Egmont)

Zainspirowana amerykańskim filmem noir z lat 50., burleska Enrico Mariniego, to mroczny thriller, pełen femme fatale i skąpany w świecie zmysłowości, w którym przestępczość i przemoc żywią się zazdrością i zdradą. Fabuła rozgrywa się w Filadelfi i w latach 50. XX wieku. Nocą w pokoju hotelowym w fotelu siedzi mężczyzna z rewolwerem w dłoni. Czeka na przybycie Caprice, kobiety, która go zdradziła. Otwierając drzwi, Caprice od razu wie, że Slick przyszedł się zemścić. Kilka miesięcy wcześniej mężczyzna przegapił napad. Jest winien pieniądze swojemu sponsorowi, Rexowi, irlandzkiemu szefowi mafi i. Rex zamierza poślubić Caprice, tancerkę w swoim nocnym klubie, po wyeliminowaniu jej byłego kochanka. Ale dawno temu, na długo przed całą historią, Slick i Caprice się zakochali. A teraz igrają z ogniem…

OBYCZAJOWY / DRAMAT

Kurt Vonnegut: Rzeźnia numer pięć – Ryan North / Albert Monteys (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Pierwsza wierna komiksowa adaptacja klasycznej powieści Kurta Vonneguta, jednego z najważniejszych antywojennych dzieł, jakie kiedykolwiek powstały. To opowieść o życiu Billy’ego Pilgrima, będąca farsowym spojrzeniem na okropności i tragedię wojen, w których walczą i giną dzieci, a także poruszająca rozprawa o niedoskonałości ludzkiej natury. Twórcami tej adaptacji są nagrodzony Eisnerem scenarzysta Ryan North („How to Invent Everything”) oraz nominowany do Eisnera rysownik Albert Monteys („¡Universo!”).

Mamy – Ma Yeong-shin (Kwiaty Orientu)

Skandalicznie zabawna opowieść o kobietach w średnim wieku, które ponownie analizują temat romansu, pożądania i norm płciowych. Manhwa otrzymała prestiżową nagrodę Harvey’a w 2021 r.

Mały astronauta – Jean-Paul Eid (Lost in time)

Sprawdź, gdzie kupić:

Każdego roku Juliette odbywa rowerową wyprawę w okolice, w której się wychowała. Tym razem przed jej starym rodzinnym domem widnieje ogłoszenie sprzedaży. Kiedy decyduje się zajrzeć do środka, wspomnienia powracają: przyjaciele, małe radości, ale przede wszystkim przybycie na świat jej brata Toma – małego astronauty. Poruszająca oda do życia, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością historia chłopca z porażeniem mózgowym i jego najbliższych.

Dni piasku – Aimée de Jongh (Non Stop Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Stany Zjednoczone, lata 30-ste, sam środek Wielkiej Depresji. John Clark ma za zadanie udokumentować fatalne skutki burz piaskowych szalejących w środkowych i południowych stanach. Z czasem zaczyna jednak kwestionować swoją rolę biernego obserwatora, bo ludzkie cierpienie nie jest czymś, co można sprowadzić do kilku reportażowych fotografii.

Szalona z Sacre Coeur – Alejandro Jodorowsky, Moebius (Scream Comics)

Alan Mangel alias Zachariasz, profesor filozofii na Sorbonie załamuje się po tym, jak nagle opuszcza go żona. Nawiedzają go dawne demony przybierające postać chimerycznego alter ego w osobie cierpiącego na priapizm młodzieńca, jakim profesor Mangel był dawno temu. Później zakochuje się w swojej studentce Elizabeth, która być może jest z nim w ciąży. Nie wiadomo, czy jest święta, czy szalona. Uważa że urodzi nowego Jana Chrzciciela. Gdzieś po drodze pojawia się arabski diler narkotyków podający się za św. Józefa, a wraz z nim córka szefa kolumbijskiego kartelu w roli Matki Boskiej. Być może to tylko bajka okrutnie obnażająca drzemiące w człowieku cywilizacji zachodniej zwierzę targane żądzami. Być może rozpaczliwa próba poszukiwania dobra, czystości, piękna w przewrotności, nadmiarze, wszelkiego rodzaju nadużyciach i diabelskiej złośliwości wobec religii.

Le Monde Sans Fin – Christophe Blain, Jean-Marc Jancovici (Timof Comics)

Inteligentna, przejrzysta, niepozbawiona humoru opowieść wyjaśniająca głębokie przemiany, jakich doświadcza obecnie nasza planeta oraz jakie konsekwencje niosą już zaobserwowane, czasem radykalne zmiany. Jean-Marc Jancovici roztacza niezwykle dobrze uargumentowaną wizję, umieszczając kwestię energii i zmian klimatycznych w centrum swojego myślenia, przywołując jednocześnie kwestie gospodarcze, ekologiczne i społeczne.

Hołd dla Ziemi – Joe Sacco (Timof Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Przejmujący reportaż o rdzennych mieszkańcach Kanady, z których siłą próbowano wyrugować ich tożsamość. Sacco opowiada o druzgocącym wpływie systemu szkół rezydencyjnych, destrukcyjnym procesie przesiedlania do osiedli i przekształcania Indian w tanią siłę roboczą. Książka roku m.in. The New York Timesa, The Guardian, Publishers Weekley i The Brooklyn Rail.

Rio – Louise Garcia, Corentin Rouge (Non Stop Comics)

Zapierająca dech w piersiach opowieść ujawniająca wszystkie aspekty współczesnego brazylijskiego społeczeństwa, fikcja ale mocno zakotwiczona w brutalnej brazylijskiej rzeczywistości. Kreska Corentina Rouge’a nawiązuje do największych projektantów realistycznych, takich jak François Boucq czy Moebius.

Szczyt bogów – Jiro Taniguchi, Baku Yumemakura (Hanami)

Fotoreporter wiedziony obsesją poznania prawdy o pierwszej ekspedycji na Mount Everest postanawia odnaleźć wybitnego himalaistę, o którym wiele lat temu słuch zaginął. Na podstawie serii powstał film pod tym samym tytułem, wyprodukowany przez Netflix.

Wyszywanki – Marjane Satrapi (Egmont)

Autorka „Persepolis” i „Kurczaka ze śliwkami”, Marjane Satrapi, tym razem zaparzy nam w samowarze dobrą herbatę i zaprosi na prawdziwie irański (może nie tylko…) seans „wietrzenia duszy”. Gdy grupa kobiet spotka się ze sobą w wolnej chwili z dala od swoich codziennych obowiązków a przede wszystkim z dala od swoich mężów, doświadczenie i historie, które będą sobie przekazywać pewnie będą się od siebie różnić ale na pewno nie zabraknie w nich specyficznej barwy i ciętego dowcipu. Piękny komiks uznanej autorki.

HISTORYCZNY

Sara – Garth Ennis, Steve Epting (Mucha Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Kolejny wojenny tytuł Gartha Ennisa. Drugiej koszmarnej zimy w trakcie oblężenia Leningradu siedem snajperek zmaga się z niemieckim najeźdźcą. Ich najbardziej śmiercionośną bronią jest Sara, na której zgubę oprócz Niemców czyhają własne demony. Czy jednak z wrogiem na linii frontu i radzieckimi agentami czającymi się w cieniu ktokolwiek z oddziału może przetrwać przerażającą burzę wojny?

Bomba – Alcante, Laurent-Frederic Bollee, Denis Rodier (Kultura Gniewu)

Prawie 500-stronicowa powieść graficzna opowiadająca o kulisach i kluczowych postaciach historycznego wydarzenia jakim było zrzucenie bomby na Hiroszimię. Od kopalni uranu w Katandze przez Niemcy, Norwegię, ZSRR, Nowy Meksyk, aż po Japonię, obserwujemy ciąg niewiarygodnych, ale prawdziwych faktów, które doprowadził do tragedii. Wszystko to opowiedziane z perspektywy kluczowych postaci: decydentów politycznych (Roosevelt, Truman), naukowców (Einstein, Oppenheimer, Fermi) czy też ważnych graczy, którzy pozostali w cieniu, jak Leó Szilàrd, naukowiec, który poruszył niebo i ziemię, aby Stany Zjednoczone opracowały bombę, a następnie dokonał niemożliwego, aby nigdy więcej jej nie użyć,

Fukushima – Bertrand Galic, Roger Vidal (Non Stop Comics)

Mocny i szczegółowy reportaż skupiający się na pierwszych dniach po katastrofie spowodowanej tsunami i awarią elektrowni atomowej w Fukushimie.

Giant – Mikael (Timof Comics)

Sprawdź, gdzie kupić:

Rok 1932, Nowy Jork. Irlandzki migrant, Dan Shackelton, jak wielu jego rodaków, znalazł pracę na budowie Centrum Rockefellera. Zastpujeę Ryana Murphy’ego, robotnika, który zginął na budowie. Dan pracuje z cichym, barczystym mężczyzną o imieniu Giant, który jest odpowiedzialny za poinformowanie rodziny o śmierci Ryana Murphy’ego. Ale Giant postanawia nic nie mówić. Zamiast tego wysyła znaczną sumę pieniędzy wraz z niepodpisanym listem napisanym na maszynie. Kiedy otrzymuje odpowiedź od wdowy po Ryanie, Mary Ann, Giant pisze do niej ponownie, zaplątując się w sieć kłamstw. Stopniowo tajemniczy Olbrzym zaczyna wychodzić ze swojej skorupy, aż pewnego dnia Mary Ann pojawia się w Nowym Jorku z dwójką dzieci, gotowa dołączyć do męża.

Borgia – Alejandro Jodorowsky, Milo Manara (Scream Comics)

Nowe wydanie ukaże się w dwóch tomach. Rzym, rok 1492. Stolica Piotrowa nie jest już miastem świętym. Stała się siedliskiem bezbożnych uciech, przekupstwa i zbrodni. Wokół osoby umierającego papieża Innocentego VIII toczy się rozgrywka polityczna o następstwo tronu. Prym w niej wiedzie kardynał z Hiszpanii, Rodrigo Borgia, założyciel słynnego rodu Borgiów, nazywanego pierwszą mafią w historii Italii.

Ekspozytura „Rygor” – Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Algier, lato 1941 roku. Stolica francuskiej kolonii w Afryce Północnej cieszy się względnym spokojem, jakiego próżno szukać w targanej wojną Europie. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i… polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o najcenniejsze informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Dla szefa polskiej ekspozytury wywiadowczej – Mieczysława Słowikowskiego – to kolejna odsłona walki z hitlerowcami, ale dla jego angielskich sojuszników to jedyne źródło wiedzy na terenach całkowicie opanowanych przez wroga. Historia szpiegowskiej organizacji „Rygor” to inspirowana faktami opowieść o determinacji, odwadze i sprycie ludzi Słowikowskiego, którzy stworzyli siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę…fabrykę płatków owsianych.

PORADNIK

Stworzyć komiks – Scott McCloud (Kultura Gniewu)

Sprawdź, gdzie kupić:

Autor legendarnego „Zrozumieć komiks” w swoim kolejnym komiksie oferuje błyskotliwe instrukcje, jak właściwie tworzyć tę powszechnie lubianą formę sztuki. McCloud w bardzo przystępny, pasjonujący sposób pokazuje czytelnikowi, jak za pomocą połączenia słowa i obrazu opisać niuanse ludzkiej kondycji. Zarówno wielbiciele komiksów, jak i osoby niewtajemniczone będą zachwycone tą podróżą w głąb niegdyś niedocenianej formy sztuki.

DLA DZIECI

Jedynaczka – Guojing (Mandioca)

Sprawdź, gdzie kupić:

Mała dziewczynka – zagubiona i samotna –  podąża za tajemniczym jeleniem w głąb lasu i niczym Alicja trafia do dziwnego i cudownego świata. Pełna wyobraźni, poruszająca i oryginalna opowieść w duchu narracji Shauna Tana, prezentująca bogate i głębokie emocjonalne życie dziecka, przepełnione samotnością, tęsknotą, a także miłością i radością.

Delisie – Maciej Kur, Magdalena „Meago” Kania (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Seria rozgrywa się w krainie, gdzie każde potrawa żyje spersonifikowana jako dziewczyna. Główną bohaterką jest Ramen – młoda kucharka – która razem ze swoimi siostrami Spaghetti, Pho, Muszelką, Gniazdką, Kokardką, Lazanią i Świderką prowadzą restaurację w malutkim miasteczku Alakart. Gromadka przeżywa zwariowane i zakręcone przygody w magicznym i pełnym niespodzianek świecie.

Chibi Usagi – Stan Sakai, Julie Sakai (Egmont)

Bogaty świat Usagiego Yojimbo teraz w formie przystępniejszej dla młodszego czytelnika, w stylu chibi! W ciągu trzydziestu pięciu lat królik samuraj Stana Sakai zdobył serca niezliczonych czytelników dzięki wspaniałemu połączeniu trzymającej w napięciu akcji, sympatycznych bohaterów i realistycznego przedstawienia kultury Japonii. Chibi-Usagi dodaje do tego więcej lekkości i zabawy, energii i uroczych ilustracji, idealne dla młodszych czytelników.

SAMi – Fabien Vehlmann, Bruno Gazzotti (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Pewnego dnia pięcioro nieznających się dotąd dzieci po przebudzeniu odkrywa, że ​​wszyscy mieszkańcy ich miasta zniknęli. Co się stało? Gdzie są ich krewni i przyjaciele? Szukając odpowiedzi dzieci przemierzają opustoszałe ulice, jednak natykają się tylko na grasujące po mieście dzikie zwierzęta. Czy uda im się przetrwać samodzielnie i czy odkryją tajemnicę zniknięcia pozostałych mieszkańców? Pierwszy tom serii został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii najlepszy komiks dla młodzieży w wieku 9–12 lat. W 2017 r. na podstawie serii powstał film fabularny pod tym samym tytułem.

Kacper i Spółka: Uroczysko Szyszymory – Adam Święcki (Kultura Gniewu)

Sprawdź, gdzie kupić:

Przygodowa seria dla dzieci garściami czerpiąca z twóczości takich pisarzy jak Adam Bahdaj, Zbigniew Nienacki czy Edmund Niziurski.

Czarodzieje i ich dzieje – Stefano Ambrosio i inni (Egmont)

Sprawdź, gdzie kupić:

Dawno, dawno temu, w czasach legend, magii i bohaterów, w spokojnej wiosce żył sobie Miki, uczeń potężnego czarodzieja Grandalfa. Podczas nieobecności mistrza Miki opiekował się jego magicznym kryształem, Magiamentem, który już nie raz ratował wioske przed deszczem. Jednak pewnego dnia los sprawił, że do wioski przybył mag Czarny Piotruś Wielki, który kradnie Magiament! I tak zaczyna się wielka przygoda z udziałem magów, smoków, potworów oraz łasicołaków!

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

Czytajcie! Czytanie daje wolność! Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024 Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości …

2 komentarze

  1. Zapomnieliście o komiksie „Zakonnik i kura” 🙂

Leave a Reply