Gorący temat

Niezbędnik wakacyjny – Najlepsze kryminały i thrillery na lato

Nic tak nie studzi gorącej atmosfery, jak… zimny trup! mamy więc dla Was, na to nadchodzące, upalne lato wybór najciekawszych, naszym zdaniem, kryminałów, powieści sensacyjnych i thrillerów, które dostarczą Wam czytelniczych wrażeń na wakacyjnych wojażach. Kryminał współczesny, historyczna powieść sensacyjna, pełnokrwisty thriller, czy kryminał retro? A może oparty na faktach komiks o czarnoskórej królowej gangsterów? W naszym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie!

Tomasz Duszyński – Glatz. Goliat. Wydawnictwo SQN. Data wydania: 08.06.2022

Jedna z najciekawszych serii retro kryminału na polskim rynku. Po krótkiej wycieczce do stolicy („Fenomen z Warszawy” SQN 2022), Tomasz Duszyński powraca do swoich sztandarowych postaci i dawnego Kłodzka, które znów musi mierzyć się z fala zbrodni. W tle tym razem tajemnicze obrazy religijne, których sceny ktoś odtwarza, inscenizując wg nich zbrodnie. Do tego tajemnicze wizje pewnego księdza, który popełnił samobójstwo, berlińskie gangi, coraz śmielej rozpychające się łokciami na kłodzkich ulicach i zagadkowe biznesy w górującej nad miastem twierdzy.  Jest to chyba ze wszystkich części „Glatz” tom najmroczniejszy, najbardziej zagmatwany… Ale to właśnie stanowi o sile tego często nagradzanego cyklu. Niejeden raz Duszyński historią wykreowaną w „Glatz. Goliat” zmrozi Wam krew w żyłach.

Sprawdź, gdzie kupić:

Anna Kusiak – Iskra. Wydawnictwo Kobiece. Data wydania: 18.05.2022

Wracamy na Podkarpacie, do Rzeszowa, by znów spotkać młoda panią detektyw o z pewnością najoryginalniejszym imieniu w historii polskiej literatury kryminalnej. „Iskra” to kolejna zagadka, przez którą Dobrosława Michniewicz będzie zmuszona zmierzyć się z własną przeszłością. Sprawnie utkana kryminalna intryga, bardzo starannie odmalowany Rzeszów – z cała swoja swojska prowincjonalnością i ciekawie nakreśleni bohaterowie, wśród mało kto okazuje się takim, jakim się z pozoru wydaje. Z pewnością pomocna będzie tutaj znajomość tomu pierwszego serii „Żywioły Podkarpacia” – „Rzeka”. ale nie jest to absolutnie konieczne.  Kusiak ponownie udowadnia, ze nie tylko mężczyźni mają cos ciekawego do powiedzenia we współczesnym polskim kryminale!

Sprawdź, gdzie kupić:

Wojciech Chmielarz – Długa noc. Wydawnictwo Marginesy. Data wydania: 15.06.2022

Mortka powraca. I w sumie tyle wystarczyłoby napisać. Postać komisarza Jakuba Mortki, wykreowana przez Wojciecha Chmielarza na stałe wpisała się już w kryminalno – literacką scenerię naszego kraju i prawdziwym miłośnikom gatunku raczej przedstawiać go nie trzeba. I tym razem jest duszno, mrocznie, z silnym akcentem na polskie realia, brudne, trudne, ale takie, bo zwyczajnie innych nie mamy. Chmielarz to doskonały gawędziarz, który kreśli postacie realne, pełnokrwiste, w jakie łatwo nam uwierzyć. A Mortka? Mortka jest wśród nich najbardziej pogubiony, najbardziej wykoślawiony, ale jednocześnie  najbardziej w tym swoim pogubieniu autentyczny. I nie sposób mu kibicować, zwłaszcza, ze autor piętrzy przed nim za każdym razem większe problemy.

Sprawdź, gdzie kupić:

Marek Krajewski – Czas zdrajców. Wydawnictwo ZNAK. Data wydania: 18.05.2022

Trudno uznać któregokolwiek – ze znakomitych, jak by nie było – polskich autorów retro kryminałów za wybitniejszego twórcę, niż Marek Krajewski. Mistrz tejże konwencji, który spopularyzował gatunek dzięki niezwykle starannie zaplanowanym i znakomicie napisanym powieściom, w których na pochwałę zasługuje także niezwykle precyzyjnie nakreślonym tłem historycznym. I choć ostatnimi czasy autor pozwala sobie na wycieczki gatunkowe (choćby w kierunku grozy w „Demonomachii”, Znak 2022), to równie chętnie powraca do konwencji retro kryminału, czy powiesci sensacyjno – szpiegowskiej. Oczywiście także w odsłonie retro. Erudycja, nienaganny styl i wspaniale oddane tło społeczno – polityczne i historyczne powieści Krajewskiego sprawiają, ze jest on wciąż jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym twórcą gatunku w Polsce. Więc jego „Czas zdrajców” powinien znaleźć się na każdej wakacyjnej liście „must read” miłośnika powieści kryminalnych.

Sprawdź, gdzie kupić:

Maciej Siembieda – Katharsis. Wydawnictwo Agora. Data wydania: 18.05.2022

Niesamowita mieszanka rodzinnej sagi, powieści sensacyjnej i historii szpiegowskiej. Grecja miesza się tu z Polską, echa szans na polską potęgę nuklearna mieszają się z pokłosiem hitlerowskiej III Rzeszy, która wciąż pragnie odrodzenia, a ludzkie dramaty wynikają zazwyczaj z uwikłania w wielka historię, której tryby mielą bezlitośnie każdego bez wyjątku. Nie znając litości. Wspaniała, napisana z rozmachem i wciągająca opowieść odsłaniająca wiele zapomnianych wątków polskiej (a może lepiej: polsko – greckiej) historii, utkanej starannie przez mistrza narracji Macieja Siembiedę. Powieść monumentalna, ale z pewnością nie nurząca, mimo swojej objętości. Na wpół swojska, nasza, polska, na wpół egzotyczna, zabierająca nas w podróż po Europie i nie tylko, od Grecki, po Egipt. Jeśli chcecie się przekonać, czy nasz kraj miał kiedykolwiek szansę na zostanie nuklearną potęgą, to Siembieda i jego „Katharsis” da Wam odpowiedź.

Sprawdź, gdzie kupić:

Robert Małecki – Wstyd. Wydawnictwo Czwarta Strona. Data wydania: 13.04.2022

Akcja „Wstydu” mogłaby dziać się w rzeczywistości chyba tylko u nas, w naszym kraju, w polskich realiach. Bo choć problematyka społeczno – obyczajowa, jaką podejmuje w najnowszej książce Robert Małecki jest może w pewien bolesny sposób nie tylko wciąż aktualna, ale też na swój smutny sposób kosmopolityczna, to niuanse zobrazowania polskiej prowincji czynią ją bardziej naszą. Bardziej, w narodowym ujęciu, osobistą. I paradoksalnie – w kontekście tytułu – to kolejny powód do wstydu nie tyle dla bohaterów książki, ale dla nas, jako społeczeństwa. [cała recenzja TUTAJ]

Sprawdź, gdzie kupić:

Marcin Meller – Czerwona ziemia. Wydawnictwo W.A.B. Data wydania: 01.06.2022

Fabularny debiut znanego prezentera i dziennikarza Marcina Mellera to pełnokrwista powieść sensacyjna, z mocnym akcentem na warstwę obyczajową, zwłaszcza w obszarze relacji ojca i syna. Książka porywająca, zaskakująca i ani na chwilę nie zwalniająca tempa.

To powieść przede wszystkim rozrywkowa. Tylko tyle i aż tyle. Tylko, bo nie każda literatura musi próbować zmieniać świat, moralizować i uczyć. Czasem wystarczy, by trzymała w napięciu, rozbudzała emocje – od śmiechu, po strach, choćby na czas lektury. Aż tyle, bo czasem nawet w typowym, pędzącym na złamanie karku akcyjniaku jest przestrzeń na to, by powiedzieć coś mądrego. Wartego uwagi. I Meller mówi o tym, mówi o relacji na linii ojciec – syn i to w układzie sił nierównym, pokiereszowanym, w którym ten pierwszy skrewił solidnie i z mniejszym lub większym powodzeniem próbuje to naprawić. Bardzo ciekawa lektura, która może i nie trafi na półkę dzieł wybitnych, ale na tą z najlepszymi książkami na wakacje – na pewno powinna!

Sprawdź, gdzie kupić:

Marta Kisiel – Nagle trup. Wydawnictwo Mięta. Data wydania: 25.05.2022

Praca w wydawnictwie to nie przelewki. Kiedy autor się stroszy na widok redakcyjnych zmian, budżet marketingowy nie spina się, choćby nie wiem, jak go naciągać, szef codziennie wpada na kolejny genialny pomysł, jak wykreować co najmniej ogólnokrajowy bestseller, a w dodatku redaktor… schodzi z tego świata. W prywatnej, publicznej toalecie w kamienicy – siedzibie wydawnictwa. I zaczyna się śledztwo, prowadzone przez nie do końca nieogarniętych (co najwyżej sprawiających takowe wrażenie) policjantów, co doprowadza plan wydawniczy do jeszcze większej rozsypki i zupełnie deorganizuje pracę w wydawnictwie…

Zawsze mam obawy w przypadku prozy humorystycznej, niezależnie od gatunku. W kryminale wręcz mocniej  wybrzmiewa dysonans, w końcu cały wyjściowy koncept opiera się na zbrodni, śmierci i ofierze! A jednak w przypadku nowej powieści Marty Kisiel całość elementów, pozornie do siebie nie pasujących, zwłaszcza kryminał i komedia, niezwykle ze sobą współgrają, uzupełniając się i budując świetną rozrywkową historię, iskrząca się od soczystego sarkazmu.  Zdecydowanie warto zabrać tę książkę na wakacyjny wyjazd! Jeśli nie dopisze pogoda – to z pewnością lektura poprawi Wam humor!

Sprawdź, gdzie kupić:

Florencia Etcheves – Modlitwa niewiernej. Wydawnictwo LeTra. Data wydania: 27.04.2022

Z perypetiami pary śledczych, Francisco Juanezem i Manuelą Pelari, mieliśmy okazję zapoznać się od końca. W zeszłym roku wydano “Cornelię”, trzeci tom ich kryminalnych perturbacji, a teraz wydawnictwo Letra nadrabia zaległości publikując tom pierwszy, “Modlitwę niewiernej”. Z punktu widzenia czytelnika-purysty wydawanie serii nie po kolei to czysta zbrodnia, bowiem w pierwszych epizodach ciosane są charaktery i ustawiane relacje między bohaterami, a w dalszych częściach można znaleźć liczne odwołania do przeszłych wydarzeń, wątków czy motywacji. I tak, czytając wpierw “Cornelię” chwilami niektóre sceny mogą być niejasne właśnie z tego powodu, choć trzeba przyznać, że póki co, to najlepsza powieść w dorobku Florenci Etcheves, więc taki wybór wydawcy wydaje się uzasadniony. Ale nie zamierzam tu umniejszać “Modlitwie niewiernej”, bo to równie dobra powieść, choć inaczej skonstruowana i kładąca nacisk na inne akcenty. [cała recenzja TUTAJ]

Sprawdź, gdzie kupić:

Robert McCammon – Zew nocnego ptaka. Tłumaczenie: Maciej Machała. Wydawnictwo Vesper. Data wydania: 16.02.2022

„Zew nocnego ptaka” to chlubny powrót na literacki rynek jednego z najciekawszych pisarzy popularnych – Roberta McCammona. Choć zwyczajowo autor ten przyzwyczaił nas w swojej twórczości do sięgania po wszelkie odmiany fantastyki i grozy (nawet obyczajowo – kryminalne „Magiczne lata” zawierają pewne elementy niesamowitości), to w przypadku najnowszej publikacji rezygnuje on z fantastyki na rzecz świetnie skrojonej mieszanki obyczajowej powieści historycznej i kryminału. I zdecydowanie, także w tej konwencji radzi sobie świetnie. [cała recenzja TUTAJ]

Polecamy także nasz wywiad z Robertem McCammonem, który znajdziecie TUTAJ

Sprawdź, gdzie kupić:

Colson Witehead – Rytm Harlemu. Tłumaczenie: Rafał Lisowski Wydawnictwo: Albatros. Data wydania: 01.06.2022

Książka, która ma wielkie szanse znaleźć się w większości – jak nie w każdej – topce tego roku. Kolejna powieść amerykańskiego pisarza na najlepszej drodze do statusu kultowego. „Rytm Harlemu” to pełnokrwisty kryminał, który jednak bardzo chętnie zaliczany jest przez światową krytykę do literatury mainstreamowej. owszem, to literatura wybitna, ze względu na język, na erudycje autora, na jego niepowtarzalny, gawędziarski styl i doskonałe portretowanie amerykańskich realiów . Ale „Rytm Harlemu” nadal spełnia wszelkie wymogi klasyfikacji literatury gatunkowej i jest kryminałem pełna gębą. A że napisanym w sposób wybitny, za sprawą wyjątkowego stylu i warsztatowej wprawy Whiteheada, to już inna sprawa. Autor nie skąpi surowej krytyki amerykańskiemu społeczeństwu, ale nie sili się na prostacki, moralizatorski ton, ale stawia na akcję i żywiołową fabułę, od której nie można się oderwać. A to, co chce powiedzieć ukrywa miedzy wierszami. Powieść obowiązkowa dla każdego miłośnika kryminałów.

Sprawdź, gdzie kupić:

Raymond Chandler – Żegnaj, laleczko. Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski. Wydawnictwo Karakter. Data wydania: 01.06.2022

Jeśli mowa o kryminałach (i to tych najlepszych) to nie sposób zapomnieć o powieściach Raymonda Chandlera. Nie dość, że to dzieła kultowe, które zdefiniowały pojęcie kryminału noir, to w dodatku właśnie ukazała się seria wznowień od Wydawnictwa Karakter, w tłumaczeniach Bartosza Czartoryskiego. Chandler to mistrz stylu, który w sposób absolutnie doskonały potrafi budować klimat. Jego czołowy bohater – Philip Marlow to człowiek o niezłomnych zasadach, który żyje w brudnym i nieprzyjaznym świecie, do którego nie pasuje. W pracy zawsze wybierający uczciwość zamiast osobistego dobra, zwyczajowo pakuje się w kłopoty. I to takie, które często zagrażają życiu. Powieści Chandlera to książki – legendy, których nie sposób nie znać, jeśli chcemy się mienić miłośnikami kryminału. Ślad, jaki wywarł na gatunek (i całą popkulturę) jest nie do przecenienia. Ale najważniejszym argumentem za czytaniem Chandlera jest fakt, ze jego powieści to po prostu znakomita literatura gatunkowa. Dla tych, co jeszcze nie znają – jest doskonała okazja, by nadrobić lekturę w wakacje.

W serii, oprócz „Żegnaj, laleczko” Karakter wydał także „Wysokie okno” oraz „Głęboki sen”.

Sprawdź, gdzie kupić:

Don Winslow – Miasto w ogniu. Tłumaczenie: Alina Patkowska Wydawnictwo Harper Collins. Data wydania: 27.04.2022

„Miasto w ogniu” Dona Winslowa to napisana z epickim rozmachem historia konfliktu pomiędzy irlandzkimi i włoskimi organizacjami mafijnymi na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Główny bohater, Danny jest robotnikiem portowym, który sporadycznie wykonuje zlecenia dla mafii irlandzkiej, jednak jego marzenia wykraczają dalece poza skromne realia, w jakich żyje. Kiedy jednak rozpętuje się wojna pomiędzy gangami, Danny musi wiele zaryzykować i wiele poświęcić, by  nie tylko wyjąć z konfliktu cało, ale i uratować tych, którzy są mu najbliżsi. Przyrównywanie „Miasta w ogniu” do parafrazy wojny trojańskiej nie jest tak przypadkowe, jak mogłoby się wydawać. Najsilniejszym punktem w prozie Winslowa jest jej brutalny, surowy realizm,  ale też rozmach kreacji samej opowieści, trzymającej w napięciu od pierwszych, do ostatnich stron.  Pierwsza część trylogii, wydana niedawno przez Harper Collins doskonale oddaje atmosferę tamtego okresu i dosadnie portretuje brutalne realia ówczesnej Ameryki. Dla tych, którzy cenią sobie prozę surową, realistyczną, nie ubarwiającą opowiadanych historii, ale cechującą się autentyzmem, 'Miasto w ogniu” będzie literatur doskonałą.

Sprawdź, gdzie kupić:

Scenariusz Aurelie Levy, rysunki Elizabeth Colomba – Queenie. Matka chrzestna Harlemu. Tłumaczenie: Bartosz Musiał Wydawnictwo Non Stop Comics. Data wydania: 20.05.2022

Historia fascynująca. Nieprawdopodobna w równym stopniu, co prawdziwa. Opowieść o dążeniu do władzy, ale i o umiejętnym z tej władzy korzystaniu, na rzecz własnej społeczności. Z jednej strony królowa gangsterów, która od imigranckiej pokojówki wspięła się na sam szczyt mafijnych struktur Harlemu, a z drugiej ważna postać w kontekście walki o prawa czarnoskórej społeczności w USA. Kiedy o białych gangsterach słyszeli wszyscy, kiedy takie nazwiska jak Lucky Luciano, Bugsy Siegel, czy w końcu Al Capone są od dziesiątków lat pożywka dla twórców popkultury, czarnoskóra Stephanie Saint – Clair, zwana Queenie pozostawała w cieniu, zapomniana, przemilczana. Aż do teraz. Nie jestem miłośnikiem modnej ostatnio popularności relatywizowania gangsterki i wybielania gangsterów, tak w przypadku Matki chrzestnej Harlemu opowieść o jej życiu aż prosi się o film lub serial od kórejś z czołowych streamingowych platform. O tym jednak na razie nic nie wiadomo, ale za to mamy znakomity komiks. Napisany przez Aurelie Levy i cudnie narysowany ( w czerni i bieli) przez Elizabeth Colombę jest z pewnością pozycja obowiązkową dla miłośnika kryminału. I komiksów, rzecz jasna.

Sprawdź, gdzie kupić:

Photo © Pexels/Pixabay 

Mariusz Wojteczek

Rrocznik '82. Kiedyś Krakus z przypadku, teraz Białostoczanin, z wyboru. Redaktor portali o popkulturze, recenzent, publicysta. Współtwórca i redaktor portalu BadLoopus – W pętli popkultury. Pisze opowiadania, które dotychczas publikował m.in. w Grabarzu Polskim, Okolicy Strachu, Bramie, Histerii oraz w antologiach, jak „Słowiańskie koszmary”, „Licho nie śpi”, „City 4”, „Sny Umarłych. Polski rocznik weird fiction 2019”, „Żertwa”, „The best of Histeria”, „Zwierzozwierz” i „Wszystkie kręgi piekła”. Laureat czwartego miejsca w konkursie „X” na dziesięciolecie magazynu Creatio Fantastica. Wydał autorskie zbiory opowiadań: „Ballady morderców” (Phantom Books 2018) oraz „Dreszcze” (Wydawnictwo IX 2021) oraz powieść „Ćmy i ludzie” (Wydawnictwo IX 2022). Pracuje nad kilkoma innymi projektami (które być może nigdy nie doczekają się ukończenia). Miłośnik popkultury i dobrej muzyki, nałogowy zbieracz książek, komiksów i płyt. Zakochany bez pamięci w swojej żonie Martynie oraz popkulturze – w takiej właśnie kolejności.

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply