Gorący temat

7 nowych seriali (a nawet więcej) na Halloween 2021

W Halloween najlepiej jest rzecz jasna obejrzeć klasyczny “Halloween” (lub nowy “Halloween zabija”), kto jednak widział już film Johna Carpentera setki razy i ma ochotę na inne doznania, może sprawdzić nasze cykliczne zestawienie nowych, mniej lub bardziej skutecznie straszących seriali.

Serialowe horrory lub opowieści niesamowite w tym roku to przede wszystkim produkcje dla młodzieży i z młodzieżą w rolach głównych. Szkoda, bo niektórzy fani seriali w halloweenowych klimatach mogą się poczuć nieco wykluczeni. Cóż, trudno, trzeba brać co to jest. Poniżej nasze zestawienie, które być może przyda się spragnionym mocniejszych wrażeń widzom na długie, jesienne wieczory.

Chucky

Lalka Chucky wiecznie żywa. Tym razem, w serialu stacji SyFy trafia do rak wrażliwego czternastolatka o artystycznej duszy, którego pasją są… lalki i rzeźby z lalek. Oprócz tego, że Chucky już w pierwszym odcinku będzie planował morderstwa, mamy jeszcze tematykę seksualnej tożsamości, znęcania się nad nieheteronormatywnymi osobami zarówno w szkole jak i w domu, słowem dość ciężki klimat, który wydaje się nie pasować do opowieści o zabójczej lalce. A jednak jakoś pasuje i nową odsłonę “Chucky” ogląda się nawet z zainteresowaniem, choć wredne grymasy tytułowego bohatera i tak robią największe wrażenie.

Day of the Dead

W zestawieniu nie mogło zabraknąć tematyki zombie. I tak, wiadomo że gdzieś tam można oglądać nowe sezony seriali ze świata “The Walking Dead”, ale właśnie stacja SyFy rozpoczęła nadawanie nowej produkcji o zombie, pod znaczącym tytułem ”Day of the Dead”. I choć tytuł nawiązuje do klasyki George’a R. Romero, to proponuje raczej prostą, ale przynajmniej dobrze rozpisaną w scenariuszu rozrywkę. Mamy spory zestaw bohaterów i tym samym różne wątki, które z czasem powinny się połączyć, a na razie część postaci musi radzić sobie z powoli obejmującą amerykańskie miasteczko inwazją zombie. Widać, że dużo funduszy na ten serial nie było, ale w wielu momentach jest on uroczo głupawy i czuć wówczas inspirację produkcjami Tromy. 

The Girl in the Woods

Jeśli ktoś się zastanawiał, gdzie ostatnio zniknęła Krysten Ritter, czyli serialowa Jessika Jones, to właśnie odnalazła się w niniejszym serialu, ale tym razem jako reżyserka. Produkcja platformy Peacock potrafi zaintrygować, chociaż momentami niebezpiecznie balansuje na granicy parodii. To historia młodej Carrie, uciekinierki z tajemniczej sekty pod nazwą “Apostołowie Świtu”. Co ciekawe, owa sekta nie zajmuje się praniem mózgów wyznawców, tylko szkoleniem kolejnych młodych pokoleń, które chronią świat zewnętrzny przed mrocznym światem demonów żyjących za stojącymi w środku lasu drzwiami. Nie znamy dokładnie powodów ucieczki Carrie, to wyjaśnia się stopniowo. Dziewczyna zaprzyjaźnia się z nastolatkami z pobliskiego miasteczka, z którymi wspólnie będzie walczyć z leśnym demonami. Miejscami klimat jest fajny, sama historia z potencjałem, ale są też młodzieżowe dramy – czyli co kto lubi.

Just Beyond

Serial platformy Disney+ jest typową, młodzieżową produkcją, na którą składa się osiem odcinków proponujących różnorodne opowieści niesamowite z nastolatkami w rolach głównych. Pierwszy opowiada o prywatnej szkole, do której trafiają zbuntowane, młode dziewczyny, poddawane następnie praniu mózgu. Czy nowa uczennica znajdzie sposób, aby uwolnić się z tego realistycznego koszmaru? 

Koszmar minionego lata

To niesamowite, że filmowy “Koszmar minionego lata” ma już prawie ćwierć wieku. Popularna slasherowa franczyza doczekała się właśnie wersji serialowej, którą można oglądać na platformie Amazon Prime Video. Fabułą rozpoczyna się w miasteczku na Hawajach, kiedy to wyjściu z imprezy grupa zaprzyjaźnionych młodych ludzi potrąca samochodem pieszego. Więcej lepiej nic nie pisać, ponieważ bardzo istotna jest tożsamość ofiary, kierująca fabułę na nieco inne tory niż w kinowym pierwowzorze. Ważny twist mamy już pod koniec pierwszego odcinka, a dalej rozpocznie się już zapewne polowanie na uczestników wypadku z zeszłego lata. Nie wszystko tu gra fabularnie (i psychologicznie), ale przynajmniej realistycznie oddano beztroskie zabawy młodzieży po zakończeniu roku szkolnego. Może być ciekawie.

Nowy smak wiśni

Ten serial można oglądać już od ponad dwóch miesięcy na Netflixie, ale jest na tyle specyficzny, że zapewne wielu potencjalnych odbiorców odrzuci jego dziwaczność. Lata 90’, Hollywood, młoda reżyserka Lisa Nova (świetna Sara Salazar) przybywa do Fabryki Snów z mroczną etiudą filmową na koncie i wzbudza zainteresowanie producenta Lee Bourke’a (Eric Lange). Mają razem zrobić film na podstawie jej krótkometrażówki. Po tym jak Lee próbuje wykorzystać seksualnie Lisę ich drogi się rozchodzą, ale młoda reżyserka pragnie zemsty, także za to, że producent okradł ją z jej własności intelektualnej. Przy pomocy tajemniczej Boro, współczesnej czarownicy, rzuca na producenta… klątwę. A potem zaczynają się dziać rzeczy, które najczęściej znajdowaliśmy w filmach i serialach Davida Lyncha.

Ghosts

Coś do pośmiania się. Nowy serial telewizji CBS (amerykańska wersja serialu BBC) pod oczywistym tytułem. Młoda para wprowadza się do odziedziczonego, starego domostwa, w którym egzystują duchy z różnych epok. Na czym będzie polegała intryga można zobaczyć w trailerze, a humor polega tu głównie na zabawnych rozmowach duchów pomiędzy sobą, którym zazwyczaj trudno się dogadać, następnie zapewne na konfrontacji z młodą dziedziczką domu, która po poważnym upadku ze schodów zaczyna duchy widzieć. Może być naprawdę zabawnie.

No to jeszcze coś na dokładkę. Tutaj możecie poczytać jeszcze nasze recenzje dwóch w miarę nowych seriali z mrocznym klimatem, czyli „Nocnej Mszy” i „Chapelwaite„.  A przecież niektóre seriale w klimacie horroru i niesamowitych opowieści wróciły niedawno lub dopiero co z nowymi sezonami. O jednych nie ma co pisać, ale są też takie, na które warto zwrócić uwagę.

Evil, sezon 2

Chyba najlepszy serial w tym zestawieniu, którego drugi sezon niedawno się zakończył. W skrócie – opowieść o egzorcyzmach w nowoczesnym stylu, w tle czająca się diabelska apokalipsa, fabuła czasem z przymrużeniem oka, balansująca na granicy groteski. Nikt chyba o tych sprawach nie opowiadał jeszcze w ten sposób. Rewelacja, a szczególnie odcinek w klasztorze, w którym obowiązuje reguła milczenia.

American Horror Story: Podwójny seans, sezon 10

No dobra, ktoś jeszcze ogląda serial, który w momencie premiery wyrósł szybko na kultową produkcję? Tytuł “Double Feature” dlatego, że mamy tu dwie odrębne historie, ale jak zwykle z powracającą obsadą na czele z Sarah Paulson.

Locke & Key, sezon 2

Drugi sezon serialu o magicznych kluczach. Już w pierwszej odsłonie drogi serialu i komiksu znacznie się rozeszły, ze szkodą dla tego pierwszego, ale wciąż jest na tyle intrygujący, że warto sprawdzić, jakie będą dalsze losy rodzeństwa Locke. W wersji serialowej ta opowieść jest mniej okrutna i mniej intensywna emocjonalnie niż znakomity komiks ze scenariuszem Joe Hilla, ale oglądanie magicznych kluczy i ich właściwości na ekranie dalej sprawia frajdę. No i zamówiono już trzeci sezon. 

 

Tomasz Miecznikowski

Filmoznawca z wykształcenia. Nałogowy pochłaniacz seriali. Kocha twórczość Stephena Kinga i wielbi geniusz Alana Moore'a. Pisał artykuły do "Nowej Fantastyki" i Instytutu Książki, jego teksty i recenzje ukazują się na portalach fantastyka.pl i naekranie.pl. Wyróżniony przez użytkowników fantastyka.pl za najlepszy tekst publicystyczny 2013 roku.

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply