Gorący temat

100 najlepszych książek dla dzieci i młodzieży #11-20

© John Howe

Kolejną dziesiątkę lektur dedykujemy dorastającej młodzieży w wieku lat czternastu.

20. seria „Harry Potter” J.K. Rowling

Fenomenu „Harry’ego Pottera” nie da się przecenić. Dzięki niemu przygodę z czytaniem rozpoczęły miliony dzieciaków na całym świecie, a jednocześnie barwny i ponury świat młodych czarodziejów zmagających się z Tym Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać, zachwycił również dorosłych. Zarówno seria jak i bohater dojrzewają wraz z czytelnikiem, a ich magiczne, tajemnicze i często niebezpieczne przygody warto wręczyć dziecku jak najwcześniej by to dorastanie mogło przeżywać samodzielnie. Wypieki na twarzy i pełne zadowolenie gwarantowane.

19. „Władcy marionetek” Robert A. Heinlein

„Władcy marionetek” są jedną z najlepszych książek o inwazji obcych na Ziemię, a jednocześnie wzorcem dla późniejszych, nowoczesnych historii w tym temacie, zarówno filmowych jak i literackich. Powieść rozgrywa się w niedalekiej przyszłości i ma wyraźny charakter sensacyjny, akcja pędzi z zawrotną szybkością, a zwrotów jest co nie miara. To także pełen lęków i niepokoju obraz ludzkości, która jest osaczana i zniewalana, gdzie nawet najbliższa osoba może okazać się wrogiem. Klaska w najlepszym wydaniu.

18. „451° Fahrenheita” Ray Bradbury

Oto powieść, w której czytanie książek I obcowanie z kulturą jest zakazane, gdzie zawód strażaka nie wiąże się z gaszeniem pożarów a ich wzniecaniem, a ludzie ograniczają kontakty między sobą do niezbędnego minimum. Bradbury ukazał ponurą wizję świata zdominowanego przez tanią i ogłupiającą rozrywkę dla mas, technologiczne nowinki i brak poszanowania dla drugiej osoby. W sposób szokujący przewidział to co dzieje się z nami teraz w erze smartfonów, miniaturyzacji i drukarek 3D, i stara się otworzyć czytelnikowi oczy na to co ważne i watościowe.

17. „Morderstwo w Orient Expressie” Agatha Christie

Agatha Chrsitie to królowa klasycznego kryminału, a „Morderstwo w Orient Expessie” jest koroną na jej głowie. Jeśli Wasza pociecha miałaby przeczytać w życiu tylko jedną powieść tej autorki, niech to będzie właśnie ta, w której detektyw Herkules Poirot rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa w pociągu zatrzymanym przez śnieżne zaspy. Jest w niej wszystko co najlepsze w prozie tej autorki: atmosfera odosobnienia, pozornie nierozwiązywalna zagadka, mnóstwo podejrzanych i jeden ekscentryczny Poirot, który dzięki sile dedukcji i rozmowom z pasażerami jest w stanie odgadnąć kto zabił. A to zakończenie… mniam.

16. „Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa” Arthur Conan Doyle

Nawet te osoby, które brzydzą się książkami, znają postać Sherlocka Holmesa, najsłynniejszego detektywa wszechczasów. Nic dziwnego, bo jest to bohater, który został wzdłuż i wszerz przemielony przez popkulturę i dlatego też warto pchnąć młodych czytelników do samego źródła, nim Robert Downey jr. czy Benedict Cumberbach wypaczą w ich umysłach jego wizerunek. A opowiadania i powieści o nim to zbiór wciągających i emocjonujących historii pełnych zagadek, tajemnic i słownego humoru w relacjach Holmes – dr Watson. Poza tym przecież to Holmes był inspiracją dla Billa Fingera do stworzenia detektywistycznego wizerunku Batmana…

15. „Conan barbarzyńca” Robert E. Howard

Conan Cymmeryjczyk to ikona literatury pulp, prekursor gatunku magii i miecza oraz fundament i inspiracja dla wielu późniejszych naśladowców. Wbrew ogólnemu wizerunkowi, barbarzyńca ten nie jest tępym osiłkiem potrafiącym wyłącznie siekać mieczem i wdawać się w burdy. To całkiem sprytny i inteligentny gość, który równie mocno umie przywalić mieczem czy toporem jak i ciętą uwagą. Jego nieszablonowe przygody do dziś potrafią zachwycać i wciągać, a on sam, będąc ucieleśnieniem prostoty, umiejętnie i celnie konfrontuje dzikość natury z postępem cywilizacyjnym.

14. „Piknik na skraju drogi” Arkadij i Borys Strugaccy

Jedna z najwspanialszych powieści science fiction, w której ukuto terminy zony i stalkera. Choć króciutka, stanowi ogromne źródło doznań, serwując przejmujące wizje skażonych przez pobyt kosmitów stref, z wnętrza których wydzierane są niebezpieczne artefakty. Książka jest niezwykle klimatyczna, wyrazista i dosadna, przez co wspaniale oddziałuje na wyobraźnię, ale też pozwala się zastanowić nad kondycją jednostki i tego dokąd zmierza nasza cywilizacja.

13. „Neuromancer” William Gibson

Kolejna pozycja, która samodzielnie zdefiniowała odrębny gatunek, w tym przypadku cyberpunk. Nada się świetnie dla małych fascynatów komputerów; to w niej pojawiła się najbliższa współczesności wizja cyberprzestrzeni, hakerów i płynących zagrożeń ze strony Internetu, a pesymistyczna wizja przyszłości, opakowana w sensacyjną akcję, wciąż potrafi fascynować i o dziwo pozostaje nadal aktualna. Warto wskazać młodzieży tę prekursorską powieść nie tylko ze względu na przesłanie ale też i wartości estetyczne.

12. „Rok 1984” George Orwell

W dobie ułagodzonych, przerysowanych i jakościowo miałkich młodzieżowych antyutopii pokroju „Niezgodnej”, „Dawcy pamięci” czy „Igrzysk śmierci”, warto uczulić młodego czytelnika na faktyczne zagrożenia płynące z samozwańczej dyktatury. Świat „Roku 1984” autentycznie przeraża, każdy aspekt ludzkiego życia znajduje się pod ścisłą kontrolą, a strach, bezradność i samotność to naturalny jego element. Nie ma tutaj miejsca na nadzieję, wolność czy sprawiedliwość – człowiekowi nic się nie należy. A Big Brother to coś znacznie więcej niż tylko głupawy program rozrywkowy dla znudzonych własnym życiem.

11. „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkien

Tolkien w epickim „Władcy Pierścieni” rozwinął wątki z „Hobbita” i znacząco rozbudował jego świat do ogromnych rozmiarów, tworząc jedną z najbardziej przekonujących, spójnych i urzekających wizji fantastycznych. Jednak jego historia i poszczególne elementy składowe są tylko tłem dla wspaniałej przygody pełnej wzlotów i upadków; opowieści o braterstwie, przyjaźni i poświęceniu, która będzie inspirować i oddziaływać na wyobraźnię jeszcze przez setki lat. Doskonała opowieść, której wielkości nie są w stanie nawet oddać adaptacje Petera Jacksona.

POZYCJE: 100-91 | 90-81 | 80-71 | 70-61 | 60-51 | 50-41 | 40-31 | 30-21 | … | 10-1

Paweł Deptuch

Redaktor, publicysta, autor kilku opowiadań i scenariuszy komiksowych. W latach 2004-2010 redaktor naczelny portalu Carpe Noctem. Od 2006 r. współpracuje z miesięcznikiem Nowa Fantastyka, a w latach 2018/2019 z polską edycją magazynu Playboy, gdzie pisał o nowych technologiach. Publikował też w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!). Od 2008 r. elektor Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, a od 2019 r. juror Nagrody Nowej Fantastyki w kategorii Komiks Roku.

Zobacz także

Nasz wielki Donald – wyjątkowy album z okazji 90. urodzin najsłynniejszego kaczora na świecie [recenzja]

Kaczor Donald z pewnością jest postacią kultową. I jednym z najsłynniejszych bohaterów ze stajni Walta …

Leave a Reply