Gorący temat

Najlepsze albumy komiksowe 2020 roku

Wybraliśmy najlepsze komiksy premierowe 2020 roku. To nasz Top 10, który jak policzyliśmy dokładnie, jest w rzeczywistości Topem 11. No i niech tak zostanie, zwłaszcza że powinien być tu jeszcze przynajmniej jeden, znakomity album superbohaterski, o którym jakimś cudem zapomnieliśmy (pewnie dlatego, że jest z epoki przedcovidowej). Na szczęście jest w tak wielu innych zestawieniach, że u nas może pozostać w domyśle. Tak więc jeszcze raz: oto nasz Top 10+ premierowych komiksów (one-shotów, stand alone) 2020 roku. A najlepsze serie komiksowe znajdziecie tutaj.

Indyjska Włóczęga

Scenariusz: Alain Ayroles. Rysunki: Juanjo Guarnido. Egmont 

Sprawdź, gdzie kupić:

Dostajemy scenariuszowy, wielopiętrowy majstersztyk Alaina Ayrolesa oraz wizualną ucztę Juanjo Guarnido, która mami – tak, to najlepsze słowa na jej określenie – niezwykłymi obrazami. Dzieło, w którym w jakiś przewrotny sposób znajdziemy uwypukloną sumę naszych egoistycznych pragnień. Dzieło zwodnicze, robiące z nas głupców, ale jednocześnie urzekające swą formułą. Nasza recenzja tutaj.

Dni, których nie znamy

Scenariusz i rysunki: Timothe Le Boucher. Non Stop Comics 

Sprawdź, gdzie kupić:

Czytamy w zasadzie fantastykę bliskiego zasięgu, której ośrodkiem jest rozszczepienie osobowości, ale konsekwentnie rozwijana fabuła ze wszelkimi niuansami wspólnego (choć oddzielnego) życia dwóch osobowości, coraz mocniej na nas wpływa, by w finale autentycznie nami wstrząsnąć. Nasza recenzja tutaj.

Śmiech i śmierć

Scenariusz i rysunki: Adrian Tomine. Kultura Gniewu 

Sprawdź, gdzie kupić:

Tomine w swoich komiksowych opowieściach, które wizualnie mogą kojarzyć się lekko z twórczością Daniela Clowesa, znalazł sposób na przedstawienie cienkiej granicy między tym, co w życiu podniosłe i trywialne. Pochwala i jednocześnie śmieje się z ludzkiego indywidualizmu, co zresztą sugeruje tytuł zbioru, wzięty z jednej z dłuższych nowel w komiksie. Nasza recenzja tutaj.

Koniec lipca

Scenariusz i rysunki: Maria Rostocka. Kultura Gniewu

Sprawdź, gdzie kupić:

Dostajemy artystyczną alternatywę dla celebracji psychicznej przemocy i możliwość ucieczki od tego, co nas przytłacza. Wizję, jaką ostatnio rzadko się widuje i w komiksach, i w filmach, które częściej mają szokować i wstrząsać. A “Koniec lipca” jedynie porusza w nas wrażliwą strunę, jakby trąconą przez czułego narratora od Olgi Tokarczuk. I to wystarcza. Nasza recenzja tutaj.

Shangri-la

Scenariusz i rysunki: Mathieu Bablet. Timof Comics 

Sprawdź, gdzie kupić:

“Shangri-La” to kapitalne science fiction z przesłaniem, doskonale zarysowanym tłem społecznym, podejmujące wiele ważnych kwestii i absorbujące ciekawym wątkiem głównym. Odbijają się w nim echa “1984” Orwella, “Oni żyją” Carpentera czy obecnych działań chińskiego reżimu, a siłą rażenia powinien dorównać wspomnianej “Wiecznej wojnie”. Mocny kandydat do komiksu roku i obowiązkowy przystanek na drodze fana fantastyki. Nasza recenzja tutaj.

Mówili na niego Karol

Scenariusz: Jerzy Łanuszewski. Rysunki: Ewa Ciałowicz. Wydawnictwo 23

Sprawdź, gdzie kupić:

Wydawnictwo 23 nie wydaje dużo, ale za to z wielkim hukiem. “Mówili na niego Karol” to dopiero trzecia ich publikacja, z wyglądu niepozorna, ale to kolejna petarda w ich ofercie. Nasza recenzja tutaj.

Rycerz Janek

Scenariusz: Jan Mazur, Robert Sienicki. Rysunki: Igor Wolski. Kultura Gniewu 

Sprawdź, gdzie kupić:

„Rycerz Janek” spełnia wszelkie wymogi doskonałego pastiszu i jako taki godzien jest polecenia każdemu, kto szuka dobrej zabawy przy lekturze. Twórcy zaserwowali wspaniała lekturę, pełną prześmiewczości, ale i zgoła epickiego rozmachu, a wydawca opakował to w wysokiej jakości wydanie. Nasza recenzja tutaj.

Superman – Amerykański obcy

Scenariusz Max Landis. Rysunki Nick Dragotta, Tommy Lee Edwards, Joelle Jones i inni. Wydawnictwo Egmont 

Sprawdź, gdzie kupić:

Odcinki zaprezentowane w tym tomie to w dużej mierze opowieści obyczajowe. O dojrzewaniu, o poszukiwaniu własnej tożsamości, o kształtowaniu się młodego umysłu. O pierwszych fascynacjach, młodzieńczych buntach i rodzących się uczuciach. O przyjaźni, tęsknocie i pragnieniu naprawienia świata – co przecież jest tożsame z odczuciami każdego nastolatka, nieważne, czy mającego super moce, czy nie. Nasza recenzja tutaj.

Dziki ląd

 Scenariusz: Ram V. Rysunki: Sumit Kumur. Wydawnictwo Lost in Time 

Sprawdź, gdzie kupić:

„Dziki ląd” to tylko pozornie prosta historia zmagań o prymat silniejszego, pomiędzy dwiema prastarymi istotami. To – prócz wspomnianej, alegorycznej opowieści o podnoszącej się spod brytyjskiego buta hinduskiej kulturze (swe niepodległościowe starania okupującej krwią, ale ostatecznie zwycięskiej) – także wspaniale poetycka historia miłosna. Opowieść o pragnieniach, czysto ludzkich, ale też o bolączkach istoty wiecznej, nieprzemijającej. O ciężarze nieśmiertelności, bezustannego trwania. Nasza recenzja tutaj.

Judasz

Scenariusz: Jeff Loveness. Rysunki: Jakub Rebelka. Kultura Gniewu 

Sprawdź, gdzie kupić:

Opowieść Lovenessa daje Judaszowi szansę na rachunek sumienia, na pogodzenie nie tylko z własnym losem, z samym sobą, ale przede wszystkim z Jezusem, za którego się poświęcił, a jak mówi Pismo: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (Ewangelia według św. Jana 15,13). Nasza recenzja tutaj.

Koszmary

Scenariusz i rysunki Michele Penco na podstawie opowiadań H.P. Lovecrafta. Wydawnictwo Mandioca 

Sprawdź, gdzie kupić:

„Koszmary” to 76 – stronicowy album, z którego każda plansza zasługuje na uważną kontemplację i z pewnością nie jest to rzecz do przeczytania raz, na szybko, pobieżnie. Aby odczuć to dzieło w pełni, należy się nim delektować, wracać do niego, skupiać na poszczególnych stronach, kadrach nieco dłużej. Nasza recenzja tutaj.

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Co czytać po „Cyberpunk 2077. Bez przypadku”? – krótki przewodnik po polskim cyberpunku

„Cyberpunk2077. Bez wyjścia” to najnowsza powieść Rafała Kosika, do tego osadzona w uniwersum gry Cyberpunk …

Leave a Reply