Gorący temat

Najlepsze serie komiksowe 2020 roku

Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze serie komiksowe, które pojawiły się lub były kontynuowane w 2020 roku. To nasz redakcyjny TOP 10, który było niezwykle trudno wybrać z całego przeczytanego komiksowego dobra i indywidualne dziesiątki wyglądałaby z pewnością inaczej. To zestawienie to zatem i suma kompromisów, i suma naszych całkowicie subiektywnych komiksowych wyborów. I oczywiście czekamy na kolejne odsłony poniższych serii! A najlepsze albumy komiksowe znajdziecie tutaj.

The Goon

Scenariusz i rysunki: Eric Powell. Non Stop Comics

Czwarta odsłona “The Goon” to przykład szalonej komiksowej bezkompromisowości, która w dziele Powella wybrzmiewa jakby od niechcenia, także dzięki bezkonkurencyjnemu tłumaczeniu Pauliny Braiter. Nasza recenzja

Sprawdź, gdzie kupić;

Donżon

Scenariusz: Lewis Trondheim, Joann Sfar. Rysunki: Christophe Blain i inni. Timof Comics

Kto nie zdążył kupić niedostępnego już pierwszego tomu serii “Donżon”, może bez przeszkód zacząć przygodę z tym komiksem od jego drugiej odsłony. Cofamy się w nim do początków tej niezwykłej i nietuzinkowej epopei fantasy wykreowanej przez Lewisa Trondheima i Joanna Sfara. “Donżon. Świt” to wizja jeszcze bardziej kompletna, bardziej mroczna i złożona niż opowieść z pierwszego tomu, także dzięki rysunkom Christophe Blaina i innych twórców. To wielka przygoda, z niesamowitymi fabularnymi zakrętami i z postaciami, z których każda ma do odegrania istotną rolę. Pastisz i jednocześnie arcydzieło gatunku.

Sprawdź, gdzie kupić;

LastMan

Scenariusz: Bastien Vives, Balak. Rysunki: Bastien Vives, Michael Sanlaville. Non Stop Comics 

Z każdym tomem wizja twórców robi się też coraz bardziej mroczna, co chyba zaczyna wpływać również na dotąd dziecięco beztroskiego Adriana. Ten mrok, w połączeniu z lekkim, często groteskowym  tonem powinien nie mieć prawa sprawdzać się w przypadku “LastMana”, ale jakimś cudem, a najpewniej dzięki talentowi trójki odpowiedzialnych za ów komiks twórców, to połączenie działa wprost rewelacyjnie. Nasze recenzje tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Hellblazer

Scenariusz: Garth Ennis, Warren Ellis. Rysunki: Steve Dillon, John Higgins i inni. Egmont 

Dwa tomy z historiami napisanymi przez Gartha Ennisa oraz jeden, nieduży ale bardzo konkretny tom ze scenariuszami Warrena Ellisa, to być może najlepsze opowieści ever z Johnem Constantine’m. Szczególnie ten ostatni wydobywa na wierzch wszystkie najgorsze i najlepsze cechy proletariackiego maga, dając nam mroczny i skomplikowany portret głównego bohatera. Nasze recenzje tutajtutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Punisher MAX

Scenariusz: Jason Aaron. Rysunki: Steve Dillon. Egmont 

Jason Aaron znalazł sposób aby sprostać oczekiwaniom, wykorzystał sprawdzone chwyty i gdyby nie nazwisko na okładce, jego podejście do postaci Pogromcy można by pomylić z tym ennisowskim. Nasze recenzje tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Poranek ściętych głów

Scenariusz: Kazuo Koike. Rysunki: Goseki Kojima. Hanami 

“Poranek…” to zbiór doskonałych opowieści historyczno-obyczajowych rozgrywających się w epoce Edo, czyli czasach shogunów, samurajów i rycerskiego etosu. Nie są to jednak historie przygodowe w stylu “Usagiego Yojimbo”, a małe dramaty wypełnione rozważaniami o naturze życia oraz śmierci, która jest w nich prawowitą bohaterką. Fantastyczną, niestarzejącą się narrację Kazuo Koike uzupełniające realistyczne i szczegółowe ilustracje Goseki Kojimy, a duet ten znany jest przede wszystkim z kultowego “Samotnego wilka i szczenięcia”. “Poranek…” w żadnym wypadku mu nie ustępuje i jest czytelniczą pozycją obowiązkową.

Sprawdź, gdzie kupić:

Umbrella Academy

Scenariusz: Gerard Way. Rysunki: Gabriel Ba. KBOOM 

 

Cała seria to w ogóle wybitna opowieść o relacjach międzyludzkich, tylko przebrana za weirdową fantastykę drukowaną niegdyś na pulpowym papierze. Way niczym najlepszy fachowiec ożenił obyczajówkę z przesyconym sympatycznymi szaleństwami science fiction i udowodnił, że gatunek superbohaterski nie wyczerpał jeszcze swojej formuły. Nasza recenzja tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Resident Alien

Scenariusz Peter Hogan. Rysunki Steve Parkhouse. Egmont 

Niby nie ma w tym komiksie nic wybitnego. Zagadki kryminalne nie są jakieś przesadnie skomplikowane, czasem wręcz ocierają się o kicz. Całość utrzymana jest w stosunkowo lekkim tonie, bez przesadniej powagi, ale z chwilami zgrabnej refleksji. To, co urzeka to właśnie prostota. Hogan nie starał się przekombinować i utrzymał wszystkie historyjki z tego tomu w lekkiej, ale konsekwentnej estetyce. Nasza recenzja

Sprawdź, gdzie kupić:

Gideon Falls

Scenariusz: Jeff Lemire. Rysunki: Andrea Sorrentino. Mucha Comics

 

 

Im dalej w las tym Lemire bardziej zagęszcza fabułę, ujawnia kolejne powiązania między wątkami i ogromny zakres działań mrocznych mocy, czy też mrocznej mocy w osobie uśmiechniętego człowieka. Mam wrażenie, że każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego, co w przypadku komiksowych horrorów jest raczej rzadkością. Nasza recenzja.

Sprawdź, gdzie kupić:

B.B.P.O. – Piekło na Ziemi

Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi. Rysunki: Laurence Campbell, James Harren i inni. Egmont

 

Mignola i Arcudi nie biorą jeńców, nie idą na kompromisy, to ich świat, nad którym mają pełną kontrolę i nie wahają się jej wykorzystać. To świat, który ciągle mutuje, gdzie jest miejsce na wartką akcję i dramatyzmy, kwestionowanie zasad i ciągłe parcie do przodu. Nasza recenzja tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Na majówkę! 10 filmów o wypadzie za miasto [ranking]

Długi weekend, czyli kilka dni wolnego, które najlepiej poświęcić na wyprawę za miasto. Wreszcie na dłuższą chwilę można oderwać się od rutyny dnia powszedniego, uciec od pracy, od obowiązków, od nudy. Choć większość z poniższych przykładów pokazuje, że może lepiej było zostać w domu.

Leave a Reply