Gorący temat

Najlepsze serie komiksowe 2020 roku

Wybraliśmy naszym zdaniem najlepsze serie komiksowe, które pojawiły się lub były kontynuowane w 2020 roku. To nasz redakcyjny TOP 10, który było niezwykle trudno wybrać z całego przeczytanego komiksowego dobra i indywidualne dziesiątki wyglądałaby z pewnością inaczej. To zestawienie to zatem i suma kompromisów, i suma naszych całkowicie subiektywnych komiksowych wyborów. I oczywiście czekamy na kolejne odsłony poniższych serii! A najlepsze albumy komiksowe znajdziecie tutaj.

The Goon

Scenariusz i rysunki: Eric Powell. Non Stop Comics

Czwarta odsłona “The Goon” to przykład szalonej komiksowej bezkompromisowości, która w dziele Powella wybrzmiewa jakby od niechcenia, także dzięki bezkonkurencyjnemu tłumaczeniu Pauliny Braiter. Nasza recenzja

Sprawdź, gdzie kupić;

Donżon

Scenariusz: Lewis Trondheim, Joann Sfar. Rysunki: Christophe Blain i inni. Timof Comics

Kto nie zdążył kupić niedostępnego już pierwszego tomu serii „Donżon”, może bez przeszkód zacząć przygodę z tym komiksem od jego drugiej odsłony. Cofamy się w nim do początków tej niezwykłej i nietuzinkowej epopei fantasy wykreowanej przez Lewisa Trondheima i Joanna Sfara. „Donżon. Świt” to wizja jeszcze bardziej kompletna, bardziej mroczna i złożona niż opowieść z pierwszego tomu, także dzięki rysunkom Christophe Blaina i innych twórców. To wielka przygoda, z niesamowitymi fabularnymi zakrętami i z postaciami, z których każda ma do odegrania istotną rolę. Pastisz i jednocześnie arcydzieło gatunku.

Sprawdź, gdzie kupić;

LastMan

Scenariusz: Bastien Vives, Balak. Rysunki: Bastien Vives, Michael Sanlaville. Non Stop Comics 

Z każdym tomem wizja twórców robi się też coraz bardziej mroczna, co chyba zaczyna wpływać również na dotąd dziecięco beztroskiego Adriana. Ten mrok, w połączeniu z lekkim, często groteskowym  tonem powinien nie mieć prawa sprawdzać się w przypadku “LastMana”, ale jakimś cudem, a najpewniej dzięki talentowi trójki odpowiedzialnych za ów komiks twórców, to połączenie działa wprost rewelacyjnie. Nasze recenzje tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Hellblazer

Scenariusz: Garth Ennis, Warren Ellis. Rysunki: Steve Dillon, John Higgins i inni. Egmont 

Dwa tomy z historiami napisanymi przez Gartha Ennisa oraz jeden, nieduży ale bardzo konkretny tom ze scenariuszami Warrena Ellisa, to być może najlepsze opowieści ever z Johnem Constantine’m. Szczególnie ten ostatni wydobywa na wierzch wszystkie najgorsze i najlepsze cechy proletariackiego maga, dając nam mroczny i skomplikowany portret głównego bohatera. Nasze recenzje tutajtutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Punisher MAX

Scenariusz: Jason Aaron. Rysunki: Steve Dillon. Egmont 

Jason Aaron znalazł sposób aby sprostać oczekiwaniom, wykorzystał sprawdzone chwyty i gdyby nie nazwisko na okładce, jego podejście do postaci Pogromcy można by pomylić z tym ennisowskim. Nasze recenzje tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Poranek ściętych głów

Scenariusz: Kazuo Koike. Rysunki: Goseki Kojima. Hanami 

„Poranek…” to zbiór doskonałych opowieści historyczno-obyczajowych rozgrywających się w epoce Edo, czyli czasach shogunów, samurajów i rycerskiego etosu. Nie są to jednak historie przygodowe w stylu „Usagiego Yojimbo”, a małe dramaty wypełnione rozważaniami o naturze życia oraz śmierci, która jest w nich prawowitą bohaterką. Fantastyczną, niestarzejącą się narrację Kazuo Koike uzupełniające realistyczne i szczegółowe ilustracje Goseki Kojimy, a duet ten znany jest przede wszystkim z kultowego „Samotnego wilka i szczenięcia”. „Poranek…” w żadnym wypadku mu nie ustępuje i jest czytelniczą pozycją obowiązkową.

Sprawdź, gdzie kupić:

Umbrella Academy

Scenariusz: Gerard Way. Rysunki: Gabriel Ba. KBOOM 

 

Cała seria to w ogóle wybitna opowieść o relacjach międzyludzkich, tylko przebrana za weirdową fantastykę drukowaną niegdyś na pulpowym papierze. Way niczym najlepszy fachowiec ożenił obyczajówkę z przesyconym sympatycznymi szaleństwami science fiction i udowodnił, że gatunek superbohaterski nie wyczerpał jeszcze swojej formuły. Nasza recenzja tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Resident Alien

Scenariusz Peter Hogan. Rysunki Steve Parkhouse. Egmont 

Niby nie ma w tym komiksie nic wybitnego. Zagadki kryminalne nie są jakieś przesadnie skomplikowane, czasem wręcz ocierają się o kicz. Całość utrzymana jest w stosunkowo lekkim tonie, bez przesadniej powagi, ale z chwilami zgrabnej refleksji. To, co urzeka to właśnie prostota. Hogan nie starał się przekombinować i utrzymał wszystkie historyjki z tego tomu w lekkiej, ale konsekwentnej estetyce. Nasza recenzja

Sprawdź, gdzie kupić:

Gideon Falls

Scenariusz: Jeff Lemire. Rysunki: Andrea Sorrentino. Mucha Comics

 

 

Im dalej w las tym Lemire bardziej zagęszcza fabułę, ujawnia kolejne powiązania między wątkami i ogromny zakres działań mrocznych mocy, czy też mrocznej mocy w osobie uśmiechniętego człowieka. Mam wrażenie, że każdy kolejny tom jest lepszy od poprzedniego, co w przypadku komiksowych horrorów jest raczej rzadkością. Nasza recenzja.

Sprawdź, gdzie kupić:

B.B.P.O. – Piekło na Ziemi

Scenariusz: Mike Mignola, John Arcudi. Rysunki: Laurence Campbell, James Harren i inni. Egmont

 

Mignola i Arcudi nie biorą jeńców, nie idą na kompromisy, to ich świat, nad którym mają pełną kontrolę i nie wahają się jej wykorzystać. To świat, który ciągle mutuje, gdzie jest miejsce na wartką akcję i dramatyzmy, kwestionowanie zasad i ciągłe parcie do przodu. Nasza recenzja tutaj i tutaj.

Sprawdź, gdzie kupić:

Redakcja

Generalnie bardzo sympatyczni ludzie.

Zobacz także

Subiektywne podsumowanie roku 2023 – Komiksy – Serie kontynuowane

Miniony rok obrodził pokaźną ilością znakomitych komiksów. O najlepszych (w naszej redakcyjnej opinii) tytułach / …

Leave a Reply