Niektóre komiksowe serie w 2021 roku dobiegły końca, niektóre wciąż trwają. Spośród wielu tytułów wybraliśmy kilkanaście, które zrobiły na nas największe wrażenie. Gatunkowe zróżnicowanie w naszym zestawieniu jest dość szerokie, każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Kolejność tytułów jest przypadkowa, choć z premedytacją i pełnym przekonaniem zamieściliśmy na początku tej listy album polskiej autorki.
Brom
Wydawnictwo 23
Nie brak tu przygody, elementów rodem z horroru – choćby przez wykorzystywanie mitologicznych postaci mocno kojarzonych z tym gatunkiem – ale też odniesień do szeroko rozumianego dorobku popkultury. Jednak Odya nie kalkuje bezmyślnie chwytliwych motywów, byle uatrakcyjnić przygotowywaną przez siebie opowieść. Ona wplata w pojedyncze kadry, całe plansze, czy w końcu rozdziały mnogość swoistych symbolicznych hołdów dla swoich popkulturowych miłości, swoich fascynacji. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Lastman
Non Stop Comics
Szósty tom “LastMana” to punkt zwrotny w serii, choć przez długi czas nic na to nie wskazuje. Wszystko to sprawia, że na kolejny tom będziemy czekać z ogromną niecierpliwością. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
The Goon
Non Stop Comics
W ostatnim tomie kolekcji musi przyjść czas na ostateczne rozstrzygnięcia i fakt, że Powell chciałby tak naprawdę od nich uciec, daje się wyraźnie odczuć. Poprzedni tom był apogeum twórczej radości i esencją tej serii i nagle w ostatniej odsłonie daje się wyczuć, że autor wyczerpał paliwo, że kluczy, że przeciąga, jakby to zakończenie było mu nie na rękę. Jednocześnie z niezwykłym pietyzmem skupia się na graficznej odsłonie kolejnych plansz, jakby to w nich chciał nam przekazać więcej, niż w samym scenariuszu. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Wydział 7
Ongrys
Na każdy kolejny zeszyt „Wydziału 7” trzeba cierpliwie czekać, ale za każdym razem ta cierpliwość jest czytelnikom wynagrodzona jakością prezentowanej historii. W 2022 roku dostaliśmy dwa odcinki tej paranormalnej serii z czasów PRL-u – „Pościg na E-81” i rzutem na taśmę, w grudniu „Kły i pazury”. W obu przypadkach nie wiedzieliśmy przed premierą, czego możemy się spodziewać po nowych opowieściach, tak szerokie jest spektrum zainteresowań stojących za „Wydziałem 7” polskich komiksowych twórców. Czarna wołga, okultyzm, szatan, rosyjski podbój kosmosu i związane z tym reperkusje – toż to samo popkulturowe dobro i olbrzymie pole do dalszej eksploracji. Czekamy na więcej, z nadzieją, że kolejne paranormalne historie z polskiego podwórka będziemy mogli czytać z większą częstotliwością.
Sprawdź, gdzie kupić:
Hitman
Egmont
Ostatni album w serii, a zwłaszcza jego główna historia „Pora zamykać” zawiera w sobie wszystko, za co kochamy Hitmana. Choć otwierający album zeszyt „Supergość” skupia się na postaci jednego z pobocznych bohaterów – Sixpacka, to jednak w obydwu wspomnianych historiach wyczuwalnym tonem jest domykanie wątków i dążenie do wielkiego finału. A ten jest godny samego Tommy’ego Monaghana i jego ekipy. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Hellblazer
Egmont
W drugim tomie “Hellblazera”, Jamie Delano pozostając polityczno-społecznie zaangażowanym autorem łapie już pełny wiatr w żagle i zaczyna eksperymentować z formułą opowieści o Johnie Constantinie. Po lekturze tego albumu można nawet rzec, że późniejsi twórcy dzięki ogromnemu wkładowi Delano może nie tyle mogli już jedynie odcinać kupony, co po prostu dostali wyjątkową bazę do tworzenia własnych historii. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Resident Alien
Egmont
W drugim tomie zbiorczym Hogan snuje opowieść nieco żwawiej, zwłaszcza w finalnej części, niektóre wątki kończąc trochę zbyt gwałtownie (i zaskakująco), ale trzon komiksu nadal zostaje ten sam. Za fasadą powikłanych losów galaktycznego rozbitka na Ziemi, autor snuje opowieści o ludziach uwikłanych w codzienne problemy, troski i zmartwienia. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Gideon Falls
Mucha Comics
Kolejna seria Jeffa Lemire’a dobiegła do swego naturalnego końca. Autor lubuje się w krótkich ale intensywnych opowieściach, które wieńczy wybuchowymi i satysfakcjonującymi zakończeniami. “Gideon Falls” nie odbiega od tego standardu, będąc obecnie najjaśniejszym tytułem w portfolio Kanadyjczyka. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Chłopaki z XX wieku
Hanami
Po sześciu tomach nietuzinkowa i intensywna fabuła kryminalna wciąż zachwyca. Podobnie jak socjologiczny obraz zmian kulturowych i społecznych zachodzących na przestrzeni lat w Japonii. Mieszanka iście wybuchowa, a opowieść wciąga nie tylko kapitalnie poprowadzoną intrygą, ale też fenomenalnymi bohaterami, którzy są niezwykle ludzcy i w pewnym momencie ich losy zaczynają interesować nas bardziej niż sama zagadka dotycząca tajemniczej sekty destabilizującej światowy ład.
Sprawdź, gdzie kupić:
Poranek ściętych głów
Hanami
Dwa kolejne tomy potwierdzają, że “Poranek…” to kapitalny zbiór doskonałych opowieści historyczno-obyczajowych rozgrywających się w epoce Edo, czyli czasach shogunów, samurajów i rycerskiego etosu. Małe dramaty wypełnione rozważaniami o naturze życia oraz śmierci, która jest w nich prawowitą bohaterką. Czytelnicza pozycja obowiązkowa.
Sprawdź, gdzie kupić:
Criminal
Mucha Comics
“Okrutne lato” to piąty i jak na razie ostatni tom serii “Criminal”, który jednocześnie jest doskonałym podsumowaniem wieloletniej współpracy Eda Brubakera i Seana Phillipsa. “Okrutne lato” to wybitne zwieńczenie cyklu, zachęcające do ponownej lektury poprzednich tomów. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ
Sprawdź, gdzie kupić:
Stumptown
Mucha Comics
Aż żal, że czwarty tom “Stumptown” jest już ostatnim. Greg Rucka dowiózł ogrom doskonałej rozrywki, która chciałoby się, aby nadal trwała. W odróżnieniu od poprzednich trzech części, Rucka serwuje historię dużo lżejszą, z większą ilością elementów humorystycznych i pewną optymistyczną nutą, która do tej pory była skutecznie zagłuszana. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ
Sprawdź, gdzie kupić:
Arab przyszłości
Kultura Gniewu
Czwarty tom serii Riada Sattoufa jest najobszerniejszy z dotąd wydanych. Przynosi najważniejsze zmiany w życiu głównego bohatera, w tym pierwsze miłosne zauroczenia i wyraźną metamorfozę w wyglądzie chłopca, który dotąd sam siebie pod tym względem uważał za “mężczyznę idealnego”. Poza tym, jak zwykle u Sattoufa, jest i śmiesznie, i strasznie. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.
Sprawdź, gdzie kupić:
Mroczne Miasta
Scream Comics
“Wieża” to o tyle niezwykły album w dorobku Schuitena i Peetersa, że jego wizualnym bohaterem jest sam Orson Welles o posturze Falstaffa, którego aktor zagrał i wyreżyserował w 1965 roku. Fizjonomię i posturę Wellesa dostał w “Wieży” jej główny bohater, czyli Giovanni Battista, konserwator tytułowej, monumentalnej Wieży, żyjący samotnie na którymś z jej poziomów. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ
Sprawdź, gdzie kupić:
Odyseja Hakima
Non Stop Comics
W trzecim tomie Hakim wreszcie dociera do celu, jednak po drodze ponownie przeżywa prawdziwy horror. Jeśli wydawało nam się, że to czego doświadczył podczas morskiej wyprawy do Grecji było apogeum jego tułaczki, to w trzecim tomie znowu zobaczymy jak zarówno los i nieprzychylne uchodźcom systemy poszczególnych państw, wciąż rzucają bohaterowi kłody pod nogi. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ
Sprawdź, gdzie kupić:
Invincible
Egmont
Trochę to trwało, choć wcale nie jakoś długo i w końcu mamy “Invincible’a” w całości po polsku. Robert Kirkman potrzebował stu czterdziestu czterech zeszytów, aby napisać kompletną historię superbohatera. Historię hojnie korzystającą z superbohaterskich mitologii, a zarazem inną niż wszystkie. Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.